Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Türkiye 40 yayıncıyla Frankfurt'taToplam oy: 683

Türkiye, 14-19 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 61. Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarında 40 yayıncıyla temsil edilecek. Bu yıl 8 telif hakları ajansının da katılacağı fuarda Türk yazarlar da konuşmacı olarak yer alacak.

Türkiye Yayıncılar Birliğinden yapılan açıklamaya göre, geçen yıl Türkiye'nin onur konuğu olduğu fuar için, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın koordinasyonunda Türkiye Yayıncılar Birliği, Basın Yayın Birliği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve Türkiye Yazarlar Birliği temsilcilerinin yer aldığı Ulusal Organizasyon Komitesi kurularak 2009 yılı çalışmaları yürütüldü.

Türkiye ulusal standı bu yıl 400 metrekarelik alanda kurulurken ulusal stantta 34, çocuk kitapları yayıncıları bölümünde de 6 olmak üzere toplam 40 yayıncı fuarda yer alacak.

Bu yıl, 8 telif hakları ajansının da fuara katılımı sağlanırken telif ajansları özellikle Türk yazarlarına, yayıncılarına ve çevirmenlerine yeni dış bağlantılar kuracak ve dışa açılmanın en büyük ayağını oluşturan TEDA Projesine büyük katkı sağlayacak.

Ulusal Organizasyon Komitesi tarafından hazırlanan program çerçevesinde her gün fuar alanında, paneller, okuma etkinlikleri ile kültürel ve sektörel tanıtım faaliyetlerinden oluşan 20 etkinlik gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bunlardan 18'i Ulusal Organizasyon Komitesince, diğerleri program destekçisi kuruluşlar tarafından davet edilen 22 yazar bu yılki etkinliklere katılacak.

2009 Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı Türkiye etkinlikleri kapsamında İngilizce olarak yazar ve yayıncılar kataloğu hazırlanıp bastırıldı. Kataloglar fuarda ilgililere dağıtılacak. Yazar ve yayıncılar hakkında bilgileri içeren ''booksfromturkey.com'' adresindeki internet sitesi de proje kapsamında yayına başlayacak.

''Her ülkeye Türkiye Kitaplığı'' projesi kapsamında Mainz Üniversitesi Yabancı Diller Bölümüne yapılan Türkiye Kitaplığı'nın açılışı da Frankfurt Kitap Fuarı etkinlikleri sırasında gerçekleştirilecek.

Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı'nda Gülten Dayıoğlu, Ayşe Kulin, Mario Levi, İskender Pala, Beşir Ayvazoğlu, Gül İrepoğlu, İlber Ortaylı ve Deniz Kavukçuoğlu'nun da aralarında bulunduğu isimler, okuma, panel ve sempozyumlarda yer alacak.

(NTVMSNBC'den)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.