Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

TÜRKİYE 5 ÜLKEDE 5 KİTAP FUARINA KONUK OLACAKToplam oy: 759

Türkiye, kültür, sanat, edebiyat ve yayıncılık sahalarındaki tanıtımları için atağa kalktı.

Türkiye, kültür, sanat, edebiyat ve yayıncılık sahalarındaki tanıtımına katkıda bulunmak; uluslararası kuruluşlarla kültürel ilişkileri geliştirmek ve yayıncılık alanında son gelişmeleri takip etmek amacıyla 2010 yılında da uluslararası kitap fuarlarına katılacak.

Bu kapsamda, Türkiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinatörlüğünde yayıncılık sektörü meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin katılımıyla oluşturulan Türkiye Ulusal Yürütme Komitesi tarafından yürütülecek çalışmalarla yıl boyunca, 5 ülkede, 5 farklı kitap fuarının konuğu olacak. Ortak program çerçevesinde katılım sağlanacak kitap fuarları şöyle:

BOLOGNA ÇOCUK KİTAPLARI FUARI (23-26 Mart 2010) :
En önemli çocuk yayıncılığı fuarı olan Bologna Çocuk Kitapları Fuarı'nın bu yıl 47.'si düzenlenecek. Geçen yıl 67 ülkeden bin 300 yayıncının yer aldığı fuara bu yıl da çok sayıda yazar, telif ajanı, illüstratör, TV ve film yapımcısı, kütüphaneci, kitapçı ve dağıtıcı katılacaktır. 2010 yılında Bakanlık tarafından sağlanan 64 m2'lik stantta, Türkiye'den çocuk yayıncıları eserlerini sergileyebilecekler; yabancı yayıncılar, telif ajansları, dağıtıcılar v.b. ile iş görüşmeleri gerçekleştirebilecekler. Fuarda ayrıca TEDA Projesi kapsamında Türkçeden yabancı dillere çevrilen çok sayıda çocuk kitabı da ziyaretçilerin ilgisine sunulacak.

PARİS KİTAP FUARI (26-31 Mart 2010) :
Fransa'da Türk Mevsimi etkinliklerinin kapanış dönemine denk gelmesi ve hem uluslararası yayıncılık alanı hem de Frankafon dünya için en önemli fuarlardan biri olması nedeniyle Paris Kitap Fuarı'na Türkiye bu yıl geniş ve zengin bir programla katılacak. 240 m2'lik bir alanına sahip olacak ulusal stantta, 20'yi aşkın yazar, sanatçı, çevirmen ve kültür insanın katılacakları söyleşiler, imza günleri, paneller, uygulama atölyeleri ile yabancı yayıncı yayıncılar ve okurlar ile buluşacaklar; Türk kültür, sanat, edebiyat ve yayıncılığının tanıtımına katkı sağlayacaklar.

TAHRAN ULUSLARARASI KİTAP FUARI (5-15 Mayıs 2010) :
Türkiye, Ulusal Yürütme Komitesi tarafından yürütülecek çalışmalar ile oluşturulacak ortak program çerçevesinde 2010 yılında katılacağı Uluslararası Kitap Fuarları arasın Tahran da yer alıyor.

MOSKOVA ULUSLARARASI KİTAP FUARI (1-6 Eylül 2010) : "2008 Rusya'da Türk Yılı" etkinlerinin ardından, Rusya kamuoyu ve yayıncılık dünyasında Türkiye'nin tanınırlığına yaptığı katkının devamının sağlanması ve geliştirilmesi için 2010 yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Ulusal Yürütme Komitesi koordinasyonunda Moskova Uluslararası Kitap Fuarı'na katılım sağlanacak.

FRANKFURT KİTAP FUARI (6-10 Ekim 2010) : Türkiye, 2008 yılında "onur konuğu" olarak katıldığı Frankfurt Kitap Fuarı'na 2009'un ardından 2010 yılında da konuk olacak. Etkinlik programına yayıncı; yazar, sanatçılar ve çevirmenler ile telif ajansı temsilcilerinden oluşan bir heyetle katılım planlanıyor. Program kapsamında gerçekleştirilecek kültür, edebiyat ve yayıncılık hayatına ilişkin panel, söyleşi, okuma, geleneksel sanat uygulamaları v.b. etkinlikler ile son iki yılın büyük başarısı devam ettirilmeye çalışılacak.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.