Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Uluslararası PEN"e yeni başkanToplam oy: 986

Avusturya'nın Linz kentinde süren Dünya Yazarlar Birliği PEN Kongresi'nde iki dönem (altı yıl) görev yapan Çek romancı Jiri Gruşa'nın yerine Kanadalı romancı-filozof John R. Saul seçildi. Fransa PEN üyesi Amin Maalouf sağlık nedeniyle adaylıktan vazgeçince iki aday kalmıştı. Ganalı Margaret Busby bu konum için aday olan ilk kadın yazardı.

75. Kongrede 144 PEN kulübünün 80 kadarı temsil edildi: Bağımsız (Sürgündeki) Çin PEN Merkezi, Sürgündeki İran PEN, Sürgündeki Küba PEN, Kürt, Mısır, Türkiye ve Sürgündeki Vietnam PEN bu merkezler arasındaydı. Temsil edilmeyen PEN merkezleri arasında Ermenistan, Filistin, Gürcistan, Irak, İsrail, Kenya, Nikaragua ve Venezüela yer alıyordu. Mısırlı yazar Ekbal Baraka PEN Kadın Yazarlar Komitesi'ne destek için teşekkür etti, "Peçe" adlı kitabı hakkında soruşturma açılınca yardımcı olan PEN sayesinde krizi aşabildiğini ve kitabın toplatılamadığını belirtti.
PEN Temsilciler Meclisi'nde Çin, Eritre, İran, Küba, Rusya, Türkiye ve Vietnam'da hapiste tutulan yazarlarla ilgili ayrıntılı bilgi içeren protesto kararları oybirliği ile alındı. Önceki başkanı hapiste olan Bağımsız Çin PEN Kulübü'nün temsilcisi Yang Liang, Çin'e gidecek olan ABD Başkanı Obama'ya bir çağrı kaleme aldı. Çin'deki eleştirel yazarların baskı altında olduğunu vurgulayan çağrıya temsil edilen bütün PEN merkezleri imza koydu.


Kurucuları arasında George Bernard Shaw'un olduğu Dünya Yazarlar Birliği PEN'in 76.Kongresi 2010 eylül ayında Tokyo'da yapılacak.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.