Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

			


Erken Dönem Türk Halisi - 21. Yüzyil Sanatinin Bi̇r Müjdeci̇si̇
Toplam oy: 361

Halı motiflerinin mimarlar için eşsiz bir ilham kaynağı olacağına dikkat çeken Christopher Alexander, Erken Dönem Türk Halısı - 21. Yüzyıl Sanatının Bir Müjdecisi kitabı için altı aydan fazla Konya’da kaldı ve Anadolu’yu karış karış gezdi. Türk halısının anlam katmanlarını keşfetti. İnsan merkezli tasarım teorileriyle kentsel mimari, sosyoloji ve yazılım gibi birbirinden farklı alanları etkilemeyi başaran Alexander, dokuma halıları “olağanüstü yapılar” olarak tarif ediyor. Türk halısını ise öğretmen olarak niteliyor. Ona göre Türk halısı, dokuma alanında, Bach ve Mozart’ın müzik dünyasında işgal ettiği düzeye erişmiş yegâne örnek.

ERKEN DÖNEM TÜRK
HALISI - 21. YÜZYIL
SANATININ BİR
MÜJDECİSİ
Christopher Alexander
ALBARAKA YAYINLARI


Bu kitabı idefix'ten sayın alın

Yorumlar

Yorum Gönder

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.