Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

138 yasak kelime ile öykü yarışmasıToplam oy: 1307

"İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun"a dayanarak internet sitelerinin, belli kelimeleri alan adı olarak kullanmasının yasaklanmasının ardından; elmaaltshift, "Elma+Alt+Shift 138 Kelimelik Hikaye Yarışması" ismiyle özel bir öykü yarışması düzenliyor.

 

İçerisinde yasaklı kelimelerin kullanıldığı öykülerin beklendiği yarışmanın şartları basit: "138 kelimeyi acımasızca kullanabilirsiniz. Ama hikayenin dili güzel olmalı. İyi bir Türkçe kullanmak şart." 

 

BEAT de yasak

 

Listenin "1 numaralı kelime grubu"nda kesin olarak yasaklanan kelimelerin ardından 2 ayrı grupta daha toplanan ve "içerikte kontrol edilmesi gerekenler" olarak listelenen toplam 138 kelime var. Bu kelimeler arasında 'erotik', 'sevisme', 'escinsel', 'cenabet' ve hatta 'sarışın' gibi kelimelerin yanı sıra 'yasak' kelimesinin kendisi bile mevcut. Belki de en ilginç yasak kelime ise Yumuşak Makine romanına açılan dava üzerine tartışma konusu olan Beat Kuşağı'nın 'beat'i!

 

Yarışmadaki en iyi 10 öykü hiçbir sansür uygulanmadan elmaaltshift.com sitesinde yayınlanacak. Sabit Fikir olarak seçtiğimiz öykülere biz de öykü bölümümüzde yer vereceğiz. Hikâyelerinizi 13 Mayıs Cuma tarihine kadar firatyildiz [at] gmail.com adresine yollayabilirsiniz.

 

İlgili karar ve yasaklı kelimelerin listesi için:

 

http://www.scribd.com/doc/54049096/Alan-Ad%C4%B1-Yasaklar%C4%B1

 

Yorumlar

Yorum Gönder


yasak kelimelerden şöyle bir site çıktı.
www.haydarhayvanansiklopedisindekigeyigibaldiziadrianneyegoturdu.com

23%
77%

Listeye buradan da ulaşabilirsiniz: http://www.scribd.com/doc/54049096/Alan-Ad%C4%B1-Yasaklar%C4%B1

53%
47%

maalesef kelime listesine ulaşamıyorum..

48%
52%

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.