Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

2009 Hugo Bilim Kurgu Ödülleri En İyi Roman Ödülü Mezarlıklar Kitabı'nın!Toplam oy: 1566
Neil Gaiman
İthaki Yayınları

Dünyanın en prestijli edebiyat ödüllerinden Hugo Bilim Kurgu Ödülleri açıklandı. Mezarlık Kitabı en iyi roman kategorisinde büyük ödülün sahibi oldu.

Science Fiction Society tarafından düzenlenen toplantılarda verilen bu ödül okuyucuların oyları ile belirleniyor. Ödülün verilişindeki en önemli kriterler arasında kitabın edebi değeri ve yazarın bilinirliği de yer alıyor

MEZARLIKTA BÜYÜYEN ÇOCUĞUN HİKAYESİ EN İYİ ROMAN SEÇİLDİ

Daha önce de bu ödüle imza atmış olan Neil Gaiman bu yıl büyük ödülü Mezarlık Kitabı adlı (The Graveyard Book) eseri ile kazandı. Eser, Jack denen adam tarafından katledilen bir ailenin küçük bebeğinin katliamdan kurtulmasını ve mezarlıkta büyüyüp, gelişmesini konu ediniyor. Katilin romanın sonlarına doğru tekrar siyah giysili adamlar olarak karşımıza çıktığı romanda Batı hayalet kültürünü ve mitolojik kahramanlarını bolca görüyoruz. Eserin Türkçesinin birinci baskısı bir ay içinde tükenmiş ve yeni baskıları yapılmıştı.

10 Kasım 1960 yılında İngiltere’de (Portchester, Hampshire) doğan Neil Richard Gaiman, birçok çizgiromanın yanı sıra fantazi ve bilimkurgu eserleri ile okurlardan büyük ilgi gördü. Minneapolis’te oturmakta olan İngiliz yazarın Holly, Maddy ve Michael isimlerinde üç çocuğu var.

Yazarın ünlü eserleri arasında Sandman isimli çizgi roman serisi de yer alıyor. American Gods (Amerikan Tanrıları), Stardust (Yıldız Tozu) ve Coraline (Koralin Ve Gizli Dünya) adlı eserleriyle büyük ilgi görmüş ve bu eserler Türk okurlarının da ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Çizgi roman yazarı olarak şöhretlenen yazarın kitapları sinemaya da uyarlanmış ve gösterime giren filmleri gişede hayli büyük ilgi görmüştü.

Hugo Ödülü'nü daha önce de kazanmış olan yazar; Nebula ve Bram Stoker ödüllerini de kazanmıştı.

Neverwhere isimli romanı yakında Türkçeye yine İthaki yayınları tarafından çevrilecek olan yazarın Türkçeye çevrilmeyi bekleyen eserlerinden bazıları şöyle: Good Omens, Anansi Boys, Batman, Blueberry Girl, Fragile Things,Smoke and Mirrors, Odd and the Frost Giants, M Is for Magic, Absolute Death, The Day I Swapped My Dad for T?, The Dangerous Alphabet, Death: The High Cost of Living, The Books of Magic, Violent Cases, The Last Temptation, Mr. Punch, Midnight DaysThe Wolves in the Walls, Two Plays for Voices, Murder Mysteries, Signal to Noise.

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.