Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Avrupa Birliği'nden Edebiyat Ödülleri...Toplam oy: 986

28 Eylül Pazartesi günü Avrupa Birliği Kültür komisyonu, Avrupa Birliği’nin kültürel farklılığını teşvik etmek için ilk kez bir edebiyat ödülü verecek. Avrupa Birliği’nin ilk edebiyat ödülüne 12 yazar layık görüldü. Avusturya, Hırvatistan, Fransa, Macaristan, İrlanda, İtalya, Litvanya, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya ve İsveçli yazarlar 5000 Euro’luk ödüllerini alacaklar.

İsveçli yazar Henning Mankell tarafından takdim edilecek olan ödül, önümüzdeki üç sene içerisinde Avrupa Birliği’nin kültürel programına dâhil olan 34 ülkenin temsilcilerine de verilecek. Yeni ve başarılı yazarların kitaplarını raflardan alıp insanlara ulaştırmayı amaçlayan ödül programı aynı zamanda ödüle layık görülen eserlerin çevrilmeleri için de destek verecek.

Ödül alan yazarlar arasında İrlandalı Karen Gillece, Fransalı Emmanuelle Pagano, Norveçli Carl Frode Tilller ve Macar Szecsi Noemi bulunmakta.

2010 yılında Belçika, Kıbrıs, Danimarka, Estonya, Almanya, Finlandiya, Lüksemburg, Makedonya, Romanya, Slovenya ve İspanya; 2011 yılında Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, İzlanda, Letonya, Liechtenstein, Malta, Sırbistan, Hollanda, Türkiye ve İngiltere’li birer yazar da aynı ödülü alacaklar.

Ödüllerin kriterleri arasında:

  • Yazarların 2 ila 5 kitap yayınlamış olmaları,
  • Kitapların ödülün verileceği tarihten önce, beş sene içinde yayınlanmış olmaları,
  • Yazarların Avrupa Birliği Kültür Komisyonu’nun ödülün verileceği sene içerisinde belirlemiş olduğu ülkelerden birinin vatandaşı olmaları

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.