Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Avrupa edebiyatı İzmir'deToplam oy: 915

'Avrupa Edebiyatı Türkiye’de - Türk Edebiyatı Avrupa’da' 15-19 Mart tarihleri arasında İzmir’de sanatseverlerle buluşacak.

“Kültür Köprüleri” programı çerçevesinde Goethe Enstitüsü’nün, Türkiye’nin 24 kentinde ve 8 Avrupa ülkesinde yürütmeye başladığı 'Avrupa Edebiyatı Türkiye’de - Türk Edebiyatı Avrupa’da' adlı kültür projesi, 15-19 Mart tarihleri arasında İzmir’de sanatseverlerle buluşacak.

İzmir’de gerçekleşecek etkinliklerde, 1960’lı yılların tek muhalif edebi grubu Düşçüler’in kurucularından, Romen yazar Dumitru Tsepeneag, İsviçre Yazarlar Birliği, İsviçre Schiller Vakfı ve Conrad-Ferdinand Meyer ödülleri gibi pek çok ödüle sahip İsviçreli yazar Perikles Monioudis eserlerinden bölümler okuyarak gençlerle söyleşiler gerçekleştirecekler.

Program kapsamında ayrıca, 'Theater Affekt' adlı özel bir tiyatro kuran Alman yazar Thomas Jonigk’in 'Torun İstiyorum' adlı oyununun okuma tiyatrosu gerçekleştirilecek. Aile kurmasını istediği oğlunun eşcinsel olduğunu öğrenen bir annenin hikâyesini anlatan oyun, çevirmen-dramaturg Sibel Arslan Yeşilay tarafından Türkçeleştirilerek okuma tiyatrosu olarak sahnelenecek.

Dört yıl önce kurulan Fatima Spar and the Freedom Fries adlı müzik grubu da, İzmir’de gerçekleşecek program kapsamında, 17. İzmir Avrupa Caz Festivali çerçevesinde bir konser verecek. Grubun, sesiyle dinleyenleri büyüleyen solisti Fatima Spar; aynı zamanda adı, sahne performansı ve şarkı sözleriyle, başarılı bir şekilde klişeler ve önyargılarla alay eden bir sanatçı.

'Yollarda... Avrupa Kültür Haftası Etkinlikleri' tüm İzmirli sanatseverler için ücretsiz gerçekleştirilecek.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.