Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Byron'ın müstehcen mektuplarıToplam oy: 902

İngiltere'nin ünlü Sotheby's müzayede evi İngiliz şair Lord Byron'ın en önemli mektuplarını satışa çıkaracak. Genellikle müstehcen içerikli bu mektuplar, onun gizli kalmış yönlerine de ışık tutacak.

Eski sevgilisi Lady Caroline Lamb'in "deli, kötü ve tehlikeli" olarak tanımladığı, edebiyatın en karizmatik figürlerinden Lord Byron'a ait bu mektuplar, yakın arkadaşı din adamı Francis Hodgson'a yazılmış. 1885 yılında Kont Rosebery tarafından satın alındığından bugüne değin de aileye ait.

Bu mektuplarda Byron, din adamı arkadaşına Susan Vaughan adlı hizmetçi kızla yaşadığı ilişkinin ayrıntılarını anlatıyor. Sotheby's'in uzmanlarından Gabriel Heaton, Byron'ın kızı metresi gibi gördüğünü, mektuplarının hiçbirinde ona sadık kalacağına dair bir sözünün bulunmadığını ancak onun kendisine sadık kalmasını beklediğini yazdığını aktarıyor. Zaten kızın sadakatsizliği konusundaki dedikodular ayyuka çıkınca, kızı işten atmış.

Mektuplarda ayrıca, olanca edebi dedikodu ve polemik de bulunuyor. Son mektubunda Byron, çağdaşları Robert Southey ve William Wordsworth'ün, çok hayranlık duyduğu bir şair olan Alexander Pope'u küçümsemeleri karşısında duyduğu kızgınlığı şöyle ifade ediyor: "Şu Southey ve Turdsworth [Wordsworth] alçak dönekleri yok mu..."

Satışa çıkarılacak bu mektupların yüzde 15'i bugüne kadar ne basılmış ne de incelenmişti.
(Guardian'dan)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.