Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Dünya Yayıncıları Abu Dabi'de buluştuToplam oy: 729

Uluslararası Yayıncılar Birliği’nin (IPA) dört yılda bir yapılan Telif Hakları Sempozyumu, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de yapıldı. 53 ülkeden 270 delegenin katıldığı sempozyumun açılış ve kapanış konuşmalarını iki ünlü kadın yazar, Ahdaf Soueif ve Azar Nafisi yaptı. Sempozyumda dijital çağda yayın haklarının nasıl korunacağı, Google anlaşmasının dijital yayıncılığa etkileri, internet çağında yeni yayıncılık modelleri, Arap ülkelerinde yaygın olan korsan yayıncılığın nasıl önleneceği gibi konular görüşüldü.

Türkiye’yi Türkiye Yayıncılar Birliği’nden Metin Celal ve YAYBİR Yayıncılar Meslek Birliği’nden Koray Seçkin’in temsil ettiği sempozyum, e-kitap gibi uygulamalarla yeni bir döneme giren yayıncılığın yayın hakları açısından alınacak önlemlerin görüşülmesini sağladı. Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO), Dünya Ticaret Örgütü (WTO) gibi yayın hakları konusunda evrensel kararlar alan örgütlerin temsilcilerinin, yayıncıların dijital çağdaki gelişmeler hakkındaki görüşlerini öğrenmesi açısından sempozyumun önemli olduğu belirtiliyor.

Sempozyumun ardından açılan Uluslararası Abu Dabi Kitap Fuarı, Arap yayıncılık dünyasının en önemli fuarı olma yolunda. 20 yıldır gerçekleştirilen fuar, son dört yıldır Frankfurt Kitap Fuarı ile işbirliğiyle hazırlanıyor.

Arap dünyası 350 milyon nüfusuna rağmen dünya yayıncılığından yüzde 1.5 gibi bir pay alıyor. Kitap okuma oranları düşük, dünya dillerine çevrilen Arap eserleri son derece az. Birleşik Arap Emirlikleri’nin, Arap edebiyatının gelişmesini amaçlayan birçok programı var. Her yıl yabancı dillerden Arapçaya 100 dünya klasiğinin çevrilmesini amaçlayan Kalima çeviri programı ile kitap sayısı 300’e ulaşmış. Kitap Vakfı Arapçadan dünya dillerine, dünya dillerinden Arapçaya yapılacak her çeviriye 1000 ABD Doları yardım yapıyor. Ayrıca Arap Booker’ı da denilen Uluslararası Arap Roman Ödülü de fuarda sahibini buldu. Suudi Arabistanlı romancı Abdo Khal 60 bin ABD Doları tutarındaki ödülü kazandı.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.