Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Düşünce Özgürlüğü Bülteni (21 Mayıs 2015)Toplam oy: 847

Soma’da tekmelenen madenciye 6 yıla kadar hapis istemi

Soma’da Başbakanlık Müsteşarı Yusuf Yerkel tarafından tekmelenen Erdal Kocabıyık hakkında para cezasının ardından 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Kocabıyık Soma Katliamı’nın ardından ilçeye gelen Tayyip Erdoğan’ı protesto etmesinin üzerine, iki asker tarafından darp edildi, Başbakanlık Müsteşarı tarafından da tekmelendi. Olayın ardından 7 gün iş göremez raporu alan Kocabıyık, başvurduğu işlerde kapıdan döndürüldüğü için bir yıldır işsiz. Cumhuriyet Savcısı Adem Aktaş’ın hazırladığı iddianamede koruma aracındaki 543 liralık maddi hasar gerekçesiyle Kocabıyık hakkında 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istendi. Kocabıyık’ın avukatı Oğuzhan Gezer, müvekkilinin yediği tekme için şikayette bulunmadığını ancak Başbakanlığın kamu davasına müdahil olduğunu belirtti.

18 Mayıs 2015 / sendika.org

 

Adana ve Mersin HDP binalarında patlama

Adana ve Mersin HDP il teşkilat binalarında aynı dakikalarda patlama meydana geldi. HDP Adana milletvekili adayı Rıdvan Turan, patlamanın toplantı esnasında olduğunu ve üç yaralı olduğunu belirtti. Yaralıların hayati tehlikesi bulunmuyor. Mersin’deki patlama gönderilen çiçekten meydana geldi. Mersin milletvekili adaylarından Mahmut Karabulut çiçek balkonda olduğu için facianın atlatıldığını, patlamanın büyük olduğunu belirtti. Patlamada yaralanan olmadı.

18 Mayıs 2015 / bianet.org

 

Erdoğan’a ‘hakaret’, ‘tehdit’ ve protesto…!

Bir televizyon kanalında yaptığı konuşmanın "Halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit" suçunu içerdiği iddiasıyla mahkemeye sevk edilip serbest bırakılan Prof. Dr. Osman Özsoy hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Prof. Dr. Özsoy hakkında  hazırlanan iddianamede 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istendi. İddianame Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkemenin iddianameyi kabul etmesi halinde Özsoy'un yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak. Van’a miting için giden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan protesto ile karşılandı. Erdoğan’ın miting alanına girişi sırasında yaklaşık yüz kişilik bir grup Çerxa Şoreşê marşını okuyarak Erdoğan’ı protesto edince polis saldırdı. Saldırıda 4 kişi gözaltına alındı. Polisin tazyikli su ve plastik mermilerle yaptığı saldırının ardından eylem yayıldı. Mitingine katılımın azlığı ise dikkat çekti. Çanakkale Halkevi’nin 1 Mayıs mitinginde açtığı “Yürü üstüne üstüne, gericinin, faşistin, diktatörün üstüne, eşitlik demokrasi ve kardeşlik için” sloganı yazan ve Tayyip Erdoğan’ın karikatürize edilmiş üç resmi bulunan pankart nedeniyle dört kişiye hakaret davası açıldı. 1 Mayıs çalışmaları için Halkevi binasına asılan pankart 24 Nisan’da Erdoğan’ın Çanakkale’ye gelmesi ile polis tarafından çalındı. Gün içinde aynı pankartın tekrar asılmasıyla Çanakkale Halkevi’ne polis saldırdı, dört Halkevi üyesi göz altına alındı.

Öte yandan, dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle iki yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Z.U. 'suç unsurları oluşmadığı' için beraat etti. Mahkeme, Z. U.’nun Facebook’ta paylaştığı mesajların 'ifade özgürlüğü' kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

15 Mayıs 2015 / antenna-tr.org

 

Davutoğlu’nun Bursa mitingi öncesi esnafa fişleme

Bursa’da 16 Mayıs’ta miting yapmaya hazırlanan Ahmet Davutoğlu için Bursa polisi güvenlik önlemlerine bir yenisini daha ekleyerek esnafı fişliyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 16 Mayıs’taki Bursa mitingi öncesinde yurttaşlar üzerindeki baskı artıyor. Şehrin merkez caddelerinden birisi olan Heykel’de Davutoğlu’nun mitingi öncesi protesto ihtimaline karşı esnafın kimlik bilgileri alındı. TC Kimlik numaraları ve kimlik bilgileri alınan esnafa sivil polis olduğunu söyleyen kişiler tarafından mühür ve kaşe bastırıldı. İşin hangi yasal mevzuat çerçevesinde yapıldığı ise açıklanmadı.

14 Mayıs 2015 / sendika.org

 

Uğur Kantar davasında görevsizlik kararı

Zorunlu askerlik sırasında gördüğü işkence sonucu hayatını kaybeden Uğur Kantar’ın darp edilmesi ile ilgili davada Diyarbakır 11. Asliye Ceza Mahkemesi, suçun “nitelikli işkence” olduğunu söyleyerek görevsizlik kararı verdi ve dosyayı Diyarbakır Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi. Uğur Kantar, Kuzey Kıbrıs'ta zorunlu askerlik yaparken “disko” olarak ifade edilen disiplin koğuşunda ağır işkence görmüştü. Gardiyanların saatlerce dövdüğü, susuz bıraktığı, tuvalete gitmesine izin vermediği Kantar, elleri kelepçeli şekilde güneşin altında bekletildikten sonra fenalaşınca hastaneye kaldırılmıştı.

14 Mayıs 2015 /bianet.org

 

Deniz Feneri Davası’nda karar

Almanya'daki "Deniz Feneri e.V." ile bağlantılı olarak İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 20 sanık hakkında açılan davanın 13. duruşmasında karar açıklandı. Mahkeme, 20 sanıktan hiçbirine ceza vermedi. Bazı sanıklar için "beraat", bazı sanıklar için de "davanın düşürülmesi" kararı verildi. Sanıklar arasında yer alan eski RTÜK Başkanı Zahid Akman hakkında, "Güveni kötüye kullanma" ve "Özel belgede sahtecilik' suçlarından "zaman aşımı" dolayısıyla davanın düşürülmesi kararı verilirken, Kanal 7 Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Karaman hakkında ise "Güveni kötüye kullanma" ve "Özel belgede sahtecilik" suçlarından beraat kararı verildi.

13 Mayıs 2015 / hurriyet.com.tr

 

Şeffaflık Derneği: ‘YSK cezasızlık kültürünü yaygınlaştırılıyor

Seçim sürecinde yaşanan ihlallere karşı kampanya yürüten Uluslararası Şeffaflık Derneği YSK'ya bilgi edinme başvurusunda bulundu. Dernek, 14 Nisan 2015 tarihinde Ak Parti Sakarya ili adaylarının seçim çalışmalarına polis araçlarının eskortluk yaptığı basına yansıması üzerine kamu kaynaklarının bir parti lehine kullanılması anlamına gelen bu ihlale karşı YSK'nın inceleme başlatıp başlatmadığını sordu. YSK ise başvuruya “danışmanlık niteliğinde işlem yapmıyoruz” cevabını verdi. Dernek Başkanı Oya Özarslan, temel görevi dürüst, adil ve eşit bir seçim yapılmasını sağlamak olan YSK’nın yasal takip yapmayarak cezasızlık kültürünü yaygınlaştırdığını söyledi. Seçim kampanyası boyunca ortaya çıkan tüm ihlal ve hileleri 7 Haziran'da rapor haline getireceklerini belirtti. 

14 Mayıs 2015 / bianet.org

 

TKP Tokat İl Başkanı’na Erdoğan’a hakaretten dava

TKP Tokat İl Başkanı Cem Kılınç hakkında Facebook'ta 'Hırsız, katil Erdoğan' paylaşımı yaptığı için Türk Ceza Kanunu'nun 299. maddesi gereğince "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan dört yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Tokat'ta daha önce de ÖDP İl Başkanı Önder Konuk hakkında Erdoğan'a "zincirleme şekilde hakaret ettiği" iddiasıyla yedi yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. 

14 Mayıs 2015 / t24.com.tr

 

Karakolda dayak yiyen kadınla polislere aynı ceza

Mahkeme, İzmir Karabağlar'daki polis merkezinde Fevziye Cengiz adlı kadını döven polislerle mağdur kadına aynı cezayı verdi. Polislerin Fevziye Cengiz'i feci şekilde dövmeleri "işkence" değil" basit yaralama" kapsamında değerlendirildi. Polislere iyi hal indirimi yapıldı ve 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Mahkeme polislerin cezasını ertelemedi ancak polisler denetimli serbestlik hükümlerine göre 18 ayın altında ceza aldıkları için cezaevine girmeyecek. Mahkeme mağdur Cengiz'i "polislere hakaret" suçundan 442 gün  hapis cezasına mahkum etti. Cengiz'e verilen ceza günlüğü 8 bin 840 TL para cezasına çevrildi ve sabıkasız oluşu nedeniyle hükmün açıklanması geri bırakıldı. Cengiz 5 yıl içinde yeni bir suç işlemediği takdirde bu cezadan kurtulacak. Mahkeme heyetindeki kadın üye hakim Aynur Mutlu, polislere işkence suçundan ceza verilmesi gerektiğini belirterek karara şerh koydu.

14 Mayıs 2015 / t24.com.tr

 

Erkek şiddeti can aldı

Esenyurt’ta, Aydın Çolak adlı kişi bir süre önce kendisinden ayrılan imam nikahlı eşi Ömür Alarçin’i sokak ortasında kurşunlayarak öldürdü. Ömür Alarçin cinayetiyle birlikte sadece 2015’te 104 kadının erkek şiddetinin kurbanı olduğu kayıtlara geçti. Alarçin cinayetinde olduğu gibi kadınların büyük çoğunluğu, eşleri, akrabaları veya ayrıldıkları eski eşleri tarafından öldürüldü.

14 Mayıs 2015 / diken.com.tr

 

Bartın’da HDP İl Başkanlığı’na saldırı

HDP Bartın İl Başkanlığı’na saldırı gerçekleşti. Tekbir sesleri ile yapılan saldırıda HDP tabelası ve “Sana termik santral yaptırmayacağız” pankartı indirildi, bina taşlandı. Polisin günler öncesinden haberdar olduğu saldırıyla ilgili hiçbir önlem alınmadı. Üstelik saldırı polisin HDP binası önünde beklediği sırada gerçekleşti. HDP Bartın İl Örgütü’nden yapılan açıklamaya göre Facebook üzerinden örgütlenen saldırı girişimi  Bartın il emniyetine bildirildi. Emniyetin gerekli tedbiri aldıklarını belirtmesine rağmen saldırı önlenmedi.

14 Mayıs 2015 / sendika.org

 

Tecavüze uğrayan çocuk suçlu çıkarıldı

Bingöl’de 15 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulundukları gerekçesiyle sekiz uzman çavuş hakkında açılan davada mahkemenin gerekçeli kararı açıklandı. Sanık askerlerden ikisinin beraat ettiği, altısına ise ‘iyi hal’ indirimi uygulanarak bir ila sekiz yıl arasında değişen hapis cezası verildiği davada, mahkeme birden fazla kez intihar girişiminde bulunan kız çocuğunun sanıklarla yaşamış olduğu olaylardan edindiği tecrübe sonucu başına gelebilecekleri öngörebilecek durumda olduğunu savundu ve çocuğun ‘rıza’sı olduğuna kanaat getirdi.

14 Mayıs 2015 / diken.com.tr

 

Sansür bitmiyor!

Çanakkale'nin İl Milli Eğitim Müdürü, barış temalı 2. Uluslararası Çanakkale Çocuk Bienali’nde yer alan bazı çalışmaları sakıncalı buldu. Bienale gönderdiği yazıda, işlerin sansürlenmesi halinde öğrencilerin gezmesinin uygun olacağını bildirdi.

Sansürlenmesi istenen çalışmalar şöyle:

'Yaşasın Halkların Kardeşliği' ifadesinin yer aldığı ‘Barış Yapan Parkalar’ videosu, 'Artık bu duruma son vermeliyiz, artık hakkımızı aramalıyız, yürüyün arkadaşlar' sözlerinin geçtiği Teneffüs isimli video, 'Berkin ve Uçurtması, Berkin Elvan Ölümsüzdür' yazısının yer aldığı Deniz Ocal Stop Motion Atölyesi videosu.

Başka bir sansür de Uluslararası Venedik Bienali’ndeki Türkiye Pavyonu için hazırlanan kataloğa geldi. Rakel Dink’in yazısı nedeniyle sansüre uğrayan ve ‘Ermeni Soykırımı’ ifadesinin geçtiği katalog Dışişleri ve Kültür Bakanlıkları ile bazı sponsorları rahatsız ettiği için dağıtılmadı. Diğer bir sansürün hedefi de Nora Zartonk’un twitter hesabı oldu. Hesap, Twitter Türkiye tarafından ‘hedeflenmiş kötüye kullanım’ sebebiyle kapatıldı. Nor Zartonk’tan yapılan açıklamada “Tüm duyarlı kamuoyunu bu ırkçı sansüre karşı Nor Zartonk’a destek olmaya davet ediyoruz!” dendi.

13 Mayıs 2015 / antenna-tr.org

 

LGBTİ bireylere şiddet devam ediyor

Türkiye’de ve dünyada LGBTİ bireylere yapılan ayrımcılık ve uygulanan şiddet devam ediyor. Transgender Europe’un 17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtı Gün vesilesiyle yayımladığı raporda; son yedi yılda 37 trans bireyin öldürüldüğü Türkiye trans cinayetlerinde dünyada dokuzuncu sırada yer aldı. Rapora göre bu süre içerisinde dünya genelinde 1731 trans cinayeti yaşandı. Diğer taraftan, Türkiye’nin ilk eşcinsel düğününü yapan Ekin Keser ve Emrullah Tüzün, eşcinselleri hedef gösterdiği haberde fotoğraflarını kullanan İhlas Haber Ajansı (İHA) ve Bilge Kadın Araştırma Merkezi (BİLKA) hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladılar. Düğün fotoğraflarının medyaya yansımasından bu yana toplum ve medya baskısıyla yaşadıklarını ve tehditler aldıklarını söyleyen Keser ve Tüzün, İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvurdu.

13 Mayıs 2015 / antenna-tr.org

 

Polis şiddeti sürüyor!

12 yaşındaki Nihat Kazanhan’ın Cizre’de polis tarafından öldürülmesini protesto amacıyla siyah renkte giyinerek kaymakamlık duvarına “Yeter artık” diye yazan 16 yaşındaki U.Ç. hakkında ‘terör örgütü propagandası‘ suçlamasıyla dava açıldı. İddianamede, hangi örgütün propagandasının yapıldığı belirtilmedi. İstanbul 2. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması, 26 Mayıs’ta görülecek. Cizre’de Yafes Mahallesi’nde sokaklarda akrep aracıyla devriye atan bir polis ekibi, misket oynayan çocukların üzerine gaz bombası attı, plastik mermi sıktı. Atılan plastik mermilerden biri 8 yaşındaki M.A’nın gözüne isabet etti. Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırılan M.A’nın durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

13 Mayıs 2015 / antenna-tr.org

 

AYM’den 3 hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), Resmi Gazete’de yayınlanan kararında, “Aşırı derecede kısa gerekçelerle ve hiçbir yasal hüküm gösterilmeden tutuklama kararı vermenin ya da tutukluluğu devam ettirmenin” hak ihlaline yol açtığı belirtildi.

Kararda, “tutukluluğun devamına ilişkin kararların gerekçelerinin yeterli olmaması” durumunda Anayasa’nın 19. Maddesinin ihlal edildiği belirtildi. AYM’nin, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve Eğitim-Sen İzmir Şubesi’nin 4+4+4 eğitim sistemini protesto etmek için İzmir’den Ankara’ya hareket etmeleri sırasında yapılan polis müdahalesi ile ilgili kararı da Resmi Gazete’de yayımlandı. AYM, kitlesel basın açıklamasına katılımın polis tarafından engellenmesini, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlali olduğuna karar verdi. Resmi Gazete'de yayımlanan başka bir karara göre, Anayasa Mahkemesi, Kürtçe konuşma yaptığı için cezalandırılan siyasetçilerin anayasal haklarının ihlal edildiğine hükmetti. Kararda, ifade özgürlüğünün demokrasinin işleyişi için yaşamsal önem taşıdığı, ifadenin iletilmesinde kullanılan dilin de ifade özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olduğu bildirildi. Öte yandan, Adalet Bakanlığı tutuklu belediye işçisi Abdurrahim Balur’un Kürtçe savunma yapma hakkını kullanmasına izin vermedi. Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Balur’a Adalet Bakanlığı’ndan yasağı savunan bir yanıt geldi.

13 Mayıs 2015 / antenna-tr.org

 

Soma faciasının üzerinden bir yıl geçti

Soma'da 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği facianın yıldönümünde  madenci aileleri, sendikalar ve meslek örgütleri Soma’da gün boyu çeşitli anma etkinlikleri düzenledi, ülke genelinde ise protesto gösterileri yapıldı. Türkiye’nin en fazla can kaybının yaşandığı maden facialarından biri olan Soma’dan sonra yasalarda ve mevzuatta çok sayıda değişiklikler yapılsa da uygulamadaki aksaklıkların ve işçi cinayetlerinin önüne geçilemedi. Olayla ilgili 8’i  tutuklu 45 sanık hakkında Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava ise sürüyor. 13 Nisan 2015 tarihinde başlayan ilk duruşmanın oturumları 10 gün sürdü. Sanık ifadelerinin ardından Mahkeme Heyeti Başkanı Aytaç Ballı, davayı 15 Haziran’a erteledi.

Diğer yandan İnsan Hakları İzleme Örgütü, (Human Rights Watch-HRW) facianın yıldönümünde yayımladığı bildiride, olayla ilgili resmi makamların sorumluluğu ve ihmallerine vurgu yaptı, "mağdurlar ve mağdur aileleri için adaletin tam anlamıyla tecelli etmesi hükümet tarafından engelleniyor" dedi.

13 Mayıs 2015 / antenna-tr.org

 

Yazar Serbes hakkında ‘zorla getirme’ kararı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’a hakaret suçlamasıyla İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan yazar Emrah Serbes hakkında zorla getirilme kararı verildi. Serbes, CNNTürk kanalında 2 Temmuz 2014 tarihinde yayınlanan ‘Burada Laf Çok’ isimli programa konuk olmuş ve kitaplara uygulanan vergileri eleştirerek, ‘bu vergiler de son milyon bükücü Bilal’e gidiyor’ demişti. Mahkeme, Erdoğan ailesinin davaya katılma talebini de kabul ederken, Serbes Twitter hesabından duruşmaya gittiğini açıkladı, “Hakim yok dediler geri döndük, başka bir hakime yakalama kararı çıkartmışlar” dedi.

13 Mayıs 2015 / birgun.net

 

Yolsuzluk soruşturmasının hakim ve savcılarına ihraç

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu 2. Dairesi 17-25 Aralık soruşturmasını yürüten savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara, Muammer Akkaş, Mehmet Yüzgeç ile hakim Süleyman Karaçöl'ün meslekten ihraçlarına karar verdi. HSYK, oy çokluğuyla aldığı kararı Hakimler ve Savcılar Kanunun 69. maddesinin son fıkrasında yer alan ‘fiil suç teşkil etmezse bile mesleğin şeref ve onurunu bozacak nitelikte olması’ hükmüne dayandırdı.

12 Mayıs 2015 / radikal.com.tr

 

HDP'yi destekleyen müdür görevden alındı

Aydın'ın Efeler İlçe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Veli Yalçın, görevden alındı. İlçede düzenlenen Umurlu Erik Festivali kapsamındaki bir konserde HDP'yi desteklediğini açıklaması nedeniyle görevden alındığı öne sürülen Yalçın hakkında Belediye’nin yaptığı yazılı açıklamada ‘görülen lüzum üzerine Belediye Başkanı Mesut Özakcan tarafından görevinden alındığı’ belirtildi.

12 Mayıs 2015 / radikal.com.tr

 

Çocuk kitaplarına ‘örgüt propagandası’ suçlaması

Türkiye’de basın ve ifade özgürlüğü tartışmaları gündemden düşmezken, yayınevlerine yönelik baskılar da sürüyor. Son bir yılda Aram Yayınevi tarafından yayımlanan 24 kitap hakkında ‘örgüt propagandası’ ve ‘örgüte eleman kazandırmak’ gerekçeleri ile soruşturma açıldı. IŞİD’in saldırılarına maruz kalan Şengal ve Kobani’deki çocuklar için basılan  kitaplar hakkında ise Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından aynı gerekçelerle dava açıldı. ‘Örgüt propagandası’ iddialarının komik olduğunu vurgulayan yayınevinin imtiyaz sahibi Engin Erden, Kürt basınının sürekli olarak baskı altında tutularak, korkutulmaya ve ‘terbiye edilmeye’ çalışıldığına dikkat çekti.

12 Mayıs 2015 / ozgur-gundem.com

 

AKP kongresinde Berkin Elvan pankartına hapis cezası

AKP İstanbul İl Kongresi’nde “Berkin Elvan’ın katillerini arıyoruz” pankartı açtıkları için Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan iki kişi  birer yıl hapis cezasına mahkum oldu. 'Terör örgütü propagandası' iddiasıyla yargılandıkları davada mahkeme Leyla Erdoğan’ın cezasını “iyi hal”den 10 aya indirip 5 yıl ertelerken, Hicri Selviler’e aynı indirimi ve erteleme hükümlerini uygulamadı.

12 Mayıs 2015 / sendika.org

 

Adalet Bakanlığı ‘anadilde savunma’ hakkını engelledi

Adalet Bakanlığı tutuklu belediye işçisi Abdurrahim Balur’un Kürtçe savunma yapma hakkını kullanmasına izin vermedi. Bakanlık kararı, “Sanık Türkçe bilmektedir” gerekçesine dayandırdı. Balur, kimi gösterilerde çekilmiş fotoğraflarından hareketle yedi yıl iki ay yedi gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkemede Kürtçe savunma yapma isteği reddedilince, kendisini savunamadan mahkum oldu. Ancak, 2013’te anadilde savunmayla ilgili yasa tasarısı TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilmişti. Bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Balur’a Adalet Bakanlığı’ndan yasağı savunan bir yanıt geldi. Bu yanıtta Balur’un yeterli düzeyde Türkçe bildiği ve talebin sebebinin anadilde savunma hakkının kullanılmasından çok siyasi olduğu belirtildi. Balur’un avukatı Erkan Şenses Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuruda müvekkilinin Kürtçe dilinde daha iyi savunma yapacağını belirtmesine rağmen talebinin geri çevrildiğini, bu durumun Anayasanın 36. maddesinin mutlak ihlali olduğunu söyledi.

12 Mayıs 2015 / diken.com.tr

 

30 Milletvekili adayı LGBTİ Hakları Sözleşmesi’ni imzaladı

7 Haziran Genel Seçimi öncesinde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) toplam 30 milletvekili adayı LGBTİ Hakları Sözleşmesi’ni imzalayarak “Mecliste LGBTİ haklarını savunmaya varım” dedi. Sosyal Politikalar Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği’nin (SPoD LGBTİ) Mecliste LGBTİ kampanyası kapsamında hazırladığı sözleşmeyi Malatya, Ankara, Mersin, İstanbul, İzmir, Edirne ve Ordu illerinden milletvekili adayları imzaladı. Kampanya ekibinden Erdal Partog, sözleşmeyi tüm partilerden adaylara imzalatmak istediklerini ancak AKP ve MHP’den geri dönüş alamadıklarını söyledi. Partog metnin seçimlere kadar imzaya açık olduğunu belirtti.

11 Mayıs 2015 / bianet.org

 

Kaynak: Antenna

Görsel: Güneş Engin

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.