Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Korsana büyük darbeToplam oy: 990

İstanbul emniyeti korsan kitaba karşı başarılı operasyonlarını sürdürüyor. Korsan yayınlara karşı operasyon başlatan Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri Eyüp'te iki ayrı adrese baskın düzenleyerek 100 binin üzerinde korsan kitap ele geçirdi.

Basımı yapılan kitaplar arasında ünlü yazarların çok sayıda kitabının bulunduğu belirtilirken baskılar arasında reyting rekorları kıran yerli dizilerin uyarlandığı kitaplar da bulunuyor.

Güvenlik Şube Müdürlüğü Fikri ve Mülki Haklar Büro Amirliği tarafından alınan bir ihbar sonucu harekete geçen polis, Baraj Yolu Mahallesi ile Karadolap Mahallesi'ndeki iki ayrı adrese baskın düzenledi. Baskının düzenlenen yerlerden birinin depo, diğerinin de matbaa olarak kullanıldığı ortaya çıkarken, korsancıların depo olarak kullandığı iş yerinde yapılan aramalarda çok sayıda basımı tamamlanmış kitap ele geçirildi.

Ayşe Kulin, Elif Şafak, Orhan Pamuk gibi yerli yazarların yanı sıra Stephenie Meyer gibi yabancı yazarların da aralarında bulunduğu bir çok yazarın çok satan kitabının korsan baskısı ele geçirildi. Depodaki aramada ele geçirilen korsan kitapların sayısının 100 binin üzerinde olduğu belirtildi. Diğer adreste arama yapan polis matbaa makineleri ve basımı yapılmak üzere hazırlanan kitap kalıplarıyla karşılaştı. Baskı makinelerine el koyan polis bazı şüphelileri de gözaltına aldı.

Ele geçirilen kitaplar arasında "Hanımın Çiftliği" gibi TV dizisi haline getirildikten sonra yeniden gündeme gelen ve satış rakamları artan kitapların da bulunduğu belirtildi. Operasyonda ele geçirilen korsan kitapların ve matbaadaki baskı makinalarına ilişkin kesin bilgiler envanter çalışması sonrasında ortaya çıkacağı belirtildi.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.