Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Masal dinlemeyi özlediniz mi?Toplam oy: 538

“Bir varmış bir yokmuş; evvel zaman içinde, kalbur saman içinde; pireler berber, develer tellal iken; ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken… “

 

Bu tekerlemeyi en son ne zaman duyduk acaba? Bu girizgahın ardından gelecek masalı en son ne zaman merak ettik? Büyük şehirlerde yaşadığımızdan, köy meydanında buluşup ateş yakarak etrafında masal anlattığımız günlerdeki ihtiyaçlarımızı unuttuk. Halbuki son günlerde kelimelerin gücüne, kendi gerçekliğimizden çıkıp, düşsel bir gerçekliğe ulaşmaya belki de hiç olmadığı kadar ihtiyacımız var. Unuttuğumuz bir geleneği yeniden hatırlamak, içimizdeki çocuğa yeniden “Merhaba” demek için 31 Ocak günü, saat 19.00’da Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Ruhi Su salonunda buluşalım.

 

Masalı kim anlatacak?

 

Masal geleneğini bize yeniden hatırlatan Judith Liberman,  11 yıldır Türkiye’de  yaşayan bir Fransız. Paris Konservatuvarı hikaye anlatıcılığı bölümünü bitirmiş ve Pomona College (CA)’de tiyatro eğitimi almış. Büyükannelerinin, büyükbabalarının  masallarından yoksun kalan yetişkinlere ve çocuklara masallar anlatıyor ve masal anlatıcılığı üzerine çeşitli eğitimler veriyor. Ve bu keyifli, sıcacık masal gecelerine Nazım Hikmet Kültür Merkezi ev sahipliği yapıyor.

 

Adres: Bahariye Cad. Ali Suavi Sok.(Sanatçılar Sokağı) No:7 Kadıköy- İstanbul

 

 


 

 

TI

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.