Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Ne güzel şey hatırlamak seni!Toplam oy: 1113

Nâzım Hikmet'in 108. yaşı "Ustalara Saygı"da sanatın coşkusuyla anılacak. Şiirimizin eşsiz sesi Nâzım Hikmet'in 108. yaşı, Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen "Ustalara Saygı" toplantısında edebiyatseverlere miras bıraktığı şiirler, anılar ve görüntülerle kutlanacak. Şiirimizin sesini uluslararası alanda duyurmuş büyük ustanın doğum günü dolayısıyla özel bir içerikle hazırlanan etkinlik, 18 Ocak 2010 Pazartesi akşamı saat 20.00'den itibaren Melih Cevdet Anday Sahnesi'nde (Akatlar Kültür Merkezi) izlenebilecek.

Şiirleri kadar düşünceleri, yazıları, tiyatro oyunlarıyla da edebiyatımıza ve toplum yaşamımıza derin izler bırakan Nâzım Hikmet'in doğum günü nüfus kaydına göre 15 Ocak 1902. Faruk Şüyün'ün hazırladığı ve moderatörlüğünü üstlendiği "Ustalara Saygı" etkinliği, beş yıldır düzenlenen ve artık gelenekselleşen Nâzım Hikmet Özel gecesinde, ustayı doğumgünü vesilesiyle bir kez daha anmayı hedefliyor. Nâzım Hikmet Özel "Ustalara Saygı"nın çıkış noktası, büyük şairimizin klasikleşmiş bir dizesi: "Ne güzel şey hatırlamak seni..." Etkinlikte, tıpkı bu dizedeki gibi; ustanın yaratımları, yaşamından anılar ve etkiledikleri, sanatla yoğrularak seyircilere sunulacak. Gecede elbette şiir başrolde: Nâzım Hikmet'in şiirimizin yüzakı ürünlerini "Ustalara Saygı"da; Ece Okay, Erhan Özçelik, Mazlum Kiper ve Tuna Egemen konuklar için seslendirecekler. Esin Afşar'ın Nâzım Hikmet'in şiirlerinden besteleri yorumlayacağı geceye İlkim Karaca da ustanın "Sen Yoksun" şiirini Hasan Perçiner'in udu eşliğinde okuyarak katılacak.

Fazıl Say'ın "Nâzım Oratoryosu"ndan bir bölümün, Cem Karaca'nın "Çok Yorgunum" yorumunun, Ruhi Su'nun "Kadınlarımız" kaydının ve Korkut Akın'ın Nâzım Hikmet için hazırladığı görüntülerin de seyircilere sunulacağı gecenin birçok ünlü konuğu var: Ataol Behramoğlu, Işık Öğütçü, Işıl Özgentürk, Rasih Nuri İleri ve Turgay Fişekçi etkinliğe katılarak Nâzım Hikmet'i çeşitli yönlerden ele alan konuşmalar yapacaklar. Etkinlikte, Melih Güneş de Nâzım Hikmet belgeselinden görüntüler eşliğinde, şairi anlatacak...

Etkinlik: Ustalara Saygı Toplantısı - Nâzım Hikmet Özel
Tarih: 18 Ocak 2010 Pazartesi
Yer: Melih Cevdet Anday Sahnesi- Akatlar Kültür Merkezi
Saat: 20.00

Bilgi için:
Faruk Şüyün: 0 533 468 30 63
Melih Cevdet Anday Sahnesi / (Akatlar Kültür Merkezi): 0 212 351 93 84
Adres: Akmerkez'in Etiler'e giden kapısının karşısındaki Zeytinoğlu Caddesi üzerinde...

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.