Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

"Prenses ve Cumhurbaşkanı" romanı yayınlanmadan büyük yankı uyandırdı!Toplam oy: 904

Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Giscard d'Esteing'in 'Prenses ve Cumhurbaşkanı' romanı yayınlanmadan büyük yankı uyandırdı!

Fransa'nın eski cumhurbaşkanlarından Valery Giscard d'Esteing, bir Fransız cumhurbaşkanı ile İngiliz prensesin gizli aşk yaşamını anlatan roman yazdı. Ekim ayında kitapçılarda satışa çıkacak olan roman, Fransız basınında geniş yankı uyandırdı.

Paris'te 1997 yılında geçirdiği trafik kazasında ölen Prenses Diana'nın gerçek yaşamıyla roman arasında paralellik kuran Fransa basını, öykünün gerçek mi, yoksa kurmaca mı olduğu sorusunu yöneltti.

Fransa'da 1974-1981 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yapan Gisgard d'Esteing, romanında "Jacques-Henri Lambertye" adıyla tanıttığı bir Fransız cumhurbaşkanının, Buckingham Sarayı'nda resmi bir davette tanıdığı "Cardiff Prensesi Patricia" ile olan gizli aşkını anlatıyor.

"The Princess and the President" adını taşıyan romanda, Patricia'nın gerçek yaşamda Prenses Diana'nın da başına geldiği gibi, "eşinin düğünden bir gün önce kendisine gelip metresi olduğunu, evlendikten sonra da onunla görüşmeyi sürdüreceği" yolundaki anısını çağrıştıran ifadeler yer alıyor.

Giscard d'Esteing, gerçek yaşamda bir kez cumhurbaşkanlığına seçilmesine karşın, roman kahramanı Fransız cumhurbaşkanı iki kez seçilme başarısı gösteriyor.

Giscard d'Esteing'in görevi bıraktıktan sonra Diana'nın Prens Charles ile evlendiğine dikkati çeken Fransız basını, bununla birlikte 55 yaşında görevi bırakan eski cumhurbaşkanının sonraki yıllarda resmi davetlerde Diana ile çekilmiş kimi fotoğraflarına dikkati çekerek, "Bu bir gerçek öykü mü yoksa kurmaca roman mı?" sorusunu gündeme getiriyor.(AA)

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.