Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Romancılar Romancıları AnlatıyorToplam oy: 889

Bahçeşehir Üniversitesi'nin düzenlediği 'Edebiyat Özgürlüktür' seminer serisinin ilkinde ünlü yazarlar etkilendikleri yazarları anlatacak!

Bahçeşehir Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nin düzenlediği 'Edebiyat Özgürlüktür' seminerlerinde Ahmet Ümit, Sema Kaygusuz, Tahsin Yücel, Cem Mumcu, İbrahim Yıldırım gibi romancılar, kendilerini etkileyen yazarları anlatacak.

3 Ekim Cumartesi günü düzenlenecek üç saatlik seminerlerin ilkinde 'Kuş Evinin Efendisi'
romanıyla tanınan yeni kuşak romancılarımızdan İbrahim Yıldırım, Yusuf Atılgan'ın romancılığını ele alacak.


10 Ekim Cumartesi gününün konuşmacısı ise Sema Kaygusuz olacak.

Kaygusuz, ABD'nin Güney coğrafyasının ruhunu, insanını ve hüznünü yapıtlarıyla okurlarına taşıyan ünlü Carson McCullers'ın romancılığını inceleyecek. Cem Mumcu, 17 Ekim'de vereceği seminerde, Türkçe edebiyatın en özgün yazarlarından Leyla Erbil'in yapıtları ve yazın evreni içinde bir yolculuk yapacak. 24 Ekim'de Ahmet Ümit 'Dostoyevski: İnsan Ruhunun Haritası Olan Adam' konulu bir seminer verecek. 31 Ekim'de ise Nermin Bezmen Çehov'un yazınıyla kendi yazar kimliği arasında edebi bağlar kurmayı deneyecek. 7 Kasım'da Tahsin Yücel 'Romanın Tasarımı: Balzac İle Proust Arasında' isimli seminerle edebiyatseverlere hitap edecek. 14 Kasım tarihinde Ersan Üldes'in konuşmacı olacağı seminerlerle 'Romancılar Romancıları Anlatıyor' dizisi son bulacak. Seminerde Üldes, 'Türk Romanında Yaratıcı Asilzadeler' başlığı altında Cervantes'in varoluşsal mirasını sürdürdüğüne inandığı 10 roman üzerine edebi ve teorik eksenli bir sunum yapacak.

'Romancılar Yazarlarını Anlatıyor' başlıklı seminerler 170 lira karşılığı izlenecek. (Radikal'den)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.