Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Şair Hasan Hüseyin'in evi artık 'Şairlerevi'Toplam oy: 908

1984'te hayatını kaybeden şair Hasan Hüseyin Korkmazgil'in Sivas'ın Gürün ilçesinde doğup büyüdüğü ev, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla ''Şairlerevi'' olarak düzenlenmek üzere onarıldı.

Gürün Kaymakamı Davut Gül, ntvmsnbc'ye yaptığı açıklamada, şair Korkmazgil'in 1927 yılında Kurultay Mahallesi Bayırbağ Sokak'taki evde dünyaya geldiğini söyledi.

Şairin doğup büyüdüğü bu ev ile yanındaki arsanın kamu yararı gözetilerek kamulaştırıldığını, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın özel gayretleri ve Müsteşar İsmet Yılmaz'ın destekleriyle evin restore edildiğini ifade eden Kaymakam Gül, şunları söyledi:

''Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay ve bakanlık müsteşarı, hemşehrimiz İsmet Yılmaz konuyu yakinen takip etmektedirler. Bakan beyin özel ilgileriyle 40 bin TL ödenek tahsis edildi, kerpiç olan ev onarıldı. Harabe halden kurtarılan ev, aslına uygun olarak kerpiç ve ahşap malzemelerle düzenlendi. Bundan sonra bahçe ve çevre düzenlemeleri yapılacak. Bu arada şairin ailesi ve dostlarıyla irtibata geçtik, şairin hatırasını yaşatmak amacıyla eşyalarını, fotoğraflarını toparlayarak burada sergileyeceğiz. Ayrıca kültürel çalışmaların yapılacağı bir mekan olarak da düşünülen ev ve bahçesi, harap haldeki vaziyetten kurtarılarak kültürümüze kazandırılmıştır.

(ntvmsnbc'den)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.