Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

TV Dizileri kitap satışlarını patlattı!Toplam oy: 948
Halid Ziya Uşaklıgil
Özgür Yayınları

Türk Edebiyatı'nın önemli eserleri dizilere konu oldu, yayınevlerinin yüzü güldü. Aşk-ı Memnu, Yaprak Dökümü, Hanımın Çiftliği gibi dizilerin sonunu merak edenler soluğu kitapçılarda aldı, satışlar patladı

YAPRAK DÖKÜMÜ, 8 AYDA 3 BİN SATTI
Halil Ergün'ün başrolünü oynadığı Reşat Nuri Güntekin'e ait 'Yaprak Dökümü'nün kitabı İnkılap Kitabevi'nden okuyucusuna ulaşıyor. İki yıldır ilgiyle izlenen dizinin, ilham aldığı kitabın yeni baskısı şubat ayında yapıldı. 58. baskı olarak 5 bin adet basılan kitap, 8 ayda 3 bin 300 adet sattı. Kitabevinin Üretim Müdürü Aret Demirkaynak, dizilerin kitap satışını hareketlendirdiğini belirterek, 'Dizilerin yayınlanmaya başlamasıyla satışlar da ivme kazanıyor. Dizilerin süresiyle birlikte kitap satışları da normale dönüyor' diye konuştu.

ELİNE HİÇ KİTAP ALMAYAN ŞİMDİ MERAKTAN OKUYOR

Selçuk Yöntem, Beren Saatçi ile Kıvanç Tatlıtuğ'un rol aldığı, Halid Ziya Uşaklıgil'in 'Aşk-ı Memnu' isimli kitabı da Özgür Yayınları'ndan piyasaya çıkıyor. Yayın Sorumlusu Halit Karaoğlu, 'Önceki yıllarda iki baskı yaparken, dizinin başlamasıyla birlikte  ayda bir baskı yapıyoruz. Bir baskıda yaklaşık 4 bin kitap basılıyor' dedi. Karaoğlu, dizilerin sonunu merak edenlerin kitapçılara koştuğunu belirterek, 'Bugüne kadar hiç kitap okumamış kişiler, dizilerin sonunu merak ettikleri için kitap alıyorlar' diye konuştu.


DİZİ BAŞLADI 'HANIMIN ÇİFTLİĞI' YOK SATIYOR
Bu furyaya son olarak, Orhan Kemal'e ait 'Hanımın Çiftliği' katıldı. Mehmet Aslantuğ ile Özgü Namal'ın başrollerini paylaştığı ve Adana'da çekilen dizinin aynı ismi taşıyan kitabı Everest Yayınları'ndan piyasaya çıkıyor. Dizi için yazarın 'Vukuat Var', 'Hanımın Çiftliği' ile 'Kaçak' adlı kitaplarından yararlanıyor. Everest Yayınları Yayın Yönetmeni Sırma Köksal, romanın ekim ayında 14. baskı olarak yayınlandığını belirterek, dizinin başlamasıyla, kitap satışının arttığını söyledi. 'Bundan tabii ki mutlu oluyoruz. Dizinin etkisi çok. Kitap satılmak için yayınlanır' diyen Köksal, dizinin televizyonda yayınlanmasının ardından bir ayda yeni bir baskı yaptıklarının altını çiziyor. Köksal, bir baskıda 2 bin kitap basıldığını da hatırlatıyor.


HATIRLA SEVGİLİ İLE 'DENİZ'  KİTAPLARI ZİRVEYE ÇIKTI
Gösterimi biten, Adnan Menderes ile Deniz Gezmiş'li yılları anlatan Hatırla Sevgili filmi de, televizyonda gösterildiği dönemde, Deniz Gezmiş'i anlatan kitapların satışını arttırmıştı. O dönemde Erdal Öz'ün 'Gülünün Solduğu Akşam", Nihat Behram'ın 'Darağacında Üç Fidan', Oral Çalışlar'ın 'Denizler İdama Giderken' Halit Çelenk'in 'İdam Gecesi Anıları' ve Turhan Feyzioğlu'nun 'Mahir: On'ların Öyküsü' kitapları listelere girmişti.

(Akşam'dan)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.