Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Unutulan yazarları hatırlatacaklarToplam oy: 1022

Bilim ve Edebiyat Eserleri Meslek Birliği (BESAM), Türk edebiyatına katkısı olmuş fakat toplumun hafızasında önemli bir yer edinememiş yazarları gündeme getirmek için bir sempozyum düzenliyor. Geçen yıl ilki düzenlenen ‘Unutulan Yazarlarımız’ isimli sempozyumun ikincisi 18 ve 19 Mart günleri, dört oturum halinde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sedat Hakkı Eldem Oditoryumu’nda gerçekleşecek.

Oturumları Eray Canberk, Adnan Binyazar, Zeynep Aliye ve Erol Köroğlu yönetecekler. 18 Mart’ta saat 11.00’de başlayacak birinci gün oturumlarında her konuşmacı bir ‘unutulmuş’ yazarı anlatacak. Eray Canberk şair İlhami Bekir Tez’i, Ahmet Özer şair ve gazeteci Nevzat Üstün’ü, Öner Yağcı Metin İlkin’i, Adnan Binyazar yazar Bedrettin Tuncel’i, Asuman Kafaoğlu Büke gerçekçi ve eleştirel öyküler yazmış Ümran Nazif Yiğiter’i Behçet Çelik ise Fahri-Celal Göktulga’yı anlatacak.

İkinci gün Zeynep Aliye Niyazi Akıncıoğlu, Oya Baydar ise Fethi Savaşcı hakkında konuşacak. Oturumlar, Meral Demiryürek’in mizahi öyküler yazmış Sermet Muhtar Alus’u, Erol Köroğlu’nun tiyatro üzerine metinler de üretmiş Refik Ahmet Sevengil’i, Aslı Güneş’in Selahattin Enis Atabeyoğlu’nu Ömer Türkeş’in Muzaffer Hacıhasanoğlu’nu anlatacağı konuşmalarla sürecek.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.