Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Yaşar Kemal'in Paris çıkartmasıToplam oy: 860

Paris'teki Bibliotheque Nationale de France'ta (Fransa Ulusal Kütüphanesi), edebiyat ve müzik etkinlikleriyle dolu bir haftayı Türkiye'ye ayırıyor. Hafta kapsamında, 1982'de Cino-del Duca ödülüne değer görülmüş olan Yaşar Kemal onuruna 27 Kasım Cuma akşamı özel bir gece düzenlenecek. "Yaşar Kemal Buluşması" başlıklı bir toplantıya Fransa'nın eski Kültür Bakanı Jacques Lang, Fransız gazeteci, romancı ve diplomat Daniel Rondeau, çalışmalarını uzun yıllardır Fransa'da sürdüren antropolog Prof. Altan Gökalp, gazeteci yazar Ragıp Duran katılacaklar.

Öte yandan, Fransa'daki en etkili Türk derneklerinden ELELE'nin, Paris 10. Bölge Belediyesi işbirliğiyle düzenlediği "Sayfalar Boyunca Türkiye" başlıklı kitap fuarı kapsamında Yaşar Kemal'e özel bir bölüm ayrıldı. Yaşar Kemal'in katılımıyla açılacak iki fotoğraf sergisi de ELELE'nin merkez binasında sanatseverlerle buluşacak. Çalışmalarını yıllardır yurtdışında sürdüren yönetmen ve görüntü yönetmeni Güneş Karabuda'nın "Yaşar Kemal'in 50 Yıllık Portreleri" sergisi 28 Kasım Cumartesi günü açılacak.

Lütfi Özgünaydın'ın "Yaşar Kemal'in Çukurova'sı" başlığını taşıyan fotoğraf sergisi ise 1 Aralık Salı günü açılacak. Aralık ayı boyunca açık kalacak olan sergi, Özgünaydın'ın, Yaşar Kemal'in romanlarının geçtiği yerlerden esinlenerek çektiği fotoğraflardan oluşuyor.

Serginin açılışında, Fransa'da Türk yazarlarından çevirilere en çok yer veren yayınevi Actus Sud'un editörlerinden Timour Muhidine'in moderatörlüğünde Zülfü Livaneli, Latife Tekin ve Nedim Gürsel'in konuşmacı olarak katılacağı bir oturum gerçekleştirilecek

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.