Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

Sahnede edebi mevsim
Toplam oy: 1338
Latife Tekin’in Sevgili Arsız Ölüm’ünden Ahmet Ümit’in Aşk Köpekliktir’ine, Emrah Serbes’in Üst Kattaki Terörist’inden Saint-Exupéry’in Küçük Prens’ine... İşte bu sezonun “edebi” tiyatro oyunları.

 

Bu yılki eğlenceli tiyatro koşturmacası içinde Türkçe ve başka dillerden birçok oyun seyirci karşısına çıkacak. Bu oyunların bazıları da tiyatronun olmazsa olmazlarından, edebiyat uyarlamaları… Bu sebeple, yeni sezonda seyirci karşısına çıkacak olan edebiyat uyarlamalarını sizin için derledik. İşte günahlarıyla sevaplarıyla bu yıl seyirci ile buluşacak olan edebiyat uyarlamaları…

 

 

 


 

 

Aşk Köpekliktir / Ahmet Ümit / Tiyatro Akla Kara

 

 

 

Tiyatro Akla Kara tiyatroseveri polisiye izlemeye alıştırdı. Daha önce Agatha Christie ve Sherlock Holmes'ü tiyatroya taşıyan ekip bu sezon Ahmet Ümit’in Aşk Köpekliktir’ini sahneliyor. 5 Ekim’de seyirci karşısına çıkan oyunun yönetmeni ise Savaş Özdural. Oyunda Fatih Gülnar, Füsun Kostak, Özgür Özdural, Pelin Turancı ve Arda Meriçliler rol alıyor.

 

 

 


 

Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç / Hüseyin Rahmi Gürpınar / İstanbul Devlet Tiyatroları

 

 

Tiyatroyla ilgili pek çok tartışmanın odağı olan İstanbul Devlet Tiyatroları bu yıl repertuvarında tek bir edebiyat uyarlamasına yer vermiş. Akıbetinin iktidar tarafından sürekli belirsizliğe sürüklendiği bir dönemde kurum Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç adlı romanını 17 Aralık’ta seyirciyle buluşturacak. Yeşim Gökçe tarafından uyarlanan oyunu Kazım Akşar yönetiyor. Halley Kuyruklu Yıldızı’nın dünyaya çarpacağı söylentileri arasında mahalleliyle eğlenmeye çalışan İrfan Galip’in meşakkatli ve komik aşk macerasının sahnedeki hali, eminim romanı okuyanların en çok tartışacağı konu olacak.

 

 


 

 

Küçük Prens / Saint-Exupéry / Bitiyatro

 

 


Geçen sezon ocak ayında seyirciyle buluşan Küçük Prens, bu yıl da sahnelenmeye devam ediyor. Saint-Exupéry’nin tüm dünyada her yaştan okuru derinden etkilemiş olan romanı Küçük Prens, Bitiyatro ve Theater an der Ruhr ortak yapımı. Oyun, yazarın hayatı ve eserinin yeniden yorumlanması üzerine kurulu… Roberto Ciulli’nin yönettiği oyunda Laçin Ceylan ve Nihat İleri rol alıyor. Theater an der Ruhr’un 12 yıldır sahnelediği ve Türkiye’den önce Meksika, İran, Irak ve İspanya’da seyirciyle buluşan oyun, Türkiye tiyatrosu için önemli bir deneyim.

 

 


 

Leyla’nın Evi / Zülfü Livaneli / Tiyatro Kare

 

 

Romian Gary’nin Onca Yoksulluk Varken adlı romanını 20.  yıl oyunu olarak tiyatro sahnesine adapte eden Tiyatro Kare, bu sezon Onca Yoksulluk Varken’i seyirciyle buluşturacağına dair bir ışık  yakmıyor; Nedim Saban’ın açıkladığı programda rastlayamadık. En az roman kadar başarılı bulduğum oyun sahnelenmeyecek olsa bile Saban’ın Zülfü Livaneli’nin romanından uyarladığı Leyla’nın Evi bu sezonda seyirciyle buluşacak. Tiyatro ve edebiyatı sıkça bir araya getiren Tiyatro Kare’nin Halide Edip Adıvar üzerine yaptığı bir çalışmayı da yeni sezonda sahneleyeceğini belirtelim.

 

 

 


 

 

Örümcek Kadının Öpücüğü / Manuel Puig / Tiyatro Hal

 

 

Sidikli Kasabası Müzikali ile nazarımda ayrı bir yer edinmeyi başaran Oğuz Utku Güneş, yeni sezonda Manuel Puig’in dünyaca ünlü eseri Örümcek Kadının Öpücüğü’nü sahneliyor. Tiyatro Hal bünyesinde Mecidiyeköy’deki Sahne Hal’de seyirciyle buluşacak oyunda Göktay Tosun, Çağdaş Tekin, Melina Özprodomos, Ayşegül Bahtiyaroğlu ve Oğuz Utku Güneş rol alıyor. Arjantinli yazar Manuel Puig’e dünya çapında tanınırlık kazandıran Örümcek Kadının Öpücüğü, 1976’da yayımlanmıştı; Türkiyeli okur ise kitapla ilk olarak 1986’da tanıştı. 1970'li yıllarda, askeri rejim altında yönetilen Brezilya'da aynı hücreyi paylaşan bir solcu ile travestinin ilişkilerini anlatan kitap, daha önce hem film hem de müzikal olarak seyirci karşısına çıkmıştı.

 

 

 


 

 

 

Savunma / Irving Stone / Tiyatro Gerçek

 

 

 

Tiyatro Gerçek’in yeni sezon oyunu Savunma’yı, Irving Stone’un Clarence Darrow For The Defense adlı romanından David Rintels sahneye uyarlamış. Kasım ayında Maya - Cüneyt Türel Sahnesi’nde seyirci karşısına çıkan oyunun yönetmeni Mehmet Birkiye. Daha önce Müşfik Kenter tarafından canlandırılan 67 yaşındaki ceza avukatı Darrow’a bu kez Hakan Gerçek hayat veriyor. İnsanlık onurunun savunulduğu bu tek kişilik oyunda, toplumsal olaylarda haklının yanında olmayı tercih eden ve birçok insanın hayatını kurtaran, iktidarlara boyun eğmeyen bir ceza avukatının hikayesi anlatılıyor.

 

 


 

Sevgili Arsız Ölüm / Latife Tekin / Bakırköy Belediye Tiyatroları

 

 

İstanbul’un tiyatro hayatının uzaktaki yüzü Bakırköy Belediye Tiyatroları, bu yıl Latife Tekin’in Sevgili Arsız Ölüm adlı romanını seyirciyle buluşturacak. Serdar Biliş tarafından uyarlanan roman köyden kente göç üzerine kurulu. Modern Türkçe edebiyatının özel ve büyülü gerçekçiliğe göz kırpan romanlarından biri olarak kabul edilen Sevgili Arsız Ölüm’ü Biliş’in nasıl ele aldığı ise merak konusu. Tiyatro ayrıca, Aristophanes’in Lysistrata adlı oyununun Nâzım Hikmet’in uyarlaması olan Kadınlar İsyanı’nı da sahneliyor.

 

 

 


 

Şahmeran’ın Bacakları / Murathan Mungan /  Tiyatro Artı

 

 

 

Tiyatro Artı geçen sezonun sonlarına doğru Murathan Mungan’ın “Şahmeran’ın Bacakları” adlı öyküsünü sahneye taşımıştı. Mungan'ın Cenk Hikâyeleri adlı kitabının lokomotif öykülerinden biri olan “Şahmeran'ın Bacakları”, Ufuk Tan Altunkaya tarafından uyarlanmıştı; aynı zamanda oyunun yönetmenliğini de yapıyordu Altunkaya. Oyunu geçen yıl SabitFikir okurları için değerlendirme şansım olmuştu; şöyle yazmıştım: “Şahmeran'ın Bacakları”nın sahnedeki hali, öykünün teatral bir tekrarından ibaret diyebiliriz. Hatta eksiği var fazlası yok...”

 

 

 


 

 

Üst Kattaki Terörist / Emrah Serbes / İkinci Kat

 

 

 

Ağabeyini bir çatışmada şehit veren ve şehit kardeşi olarak büyüyen ya da büyütülen 13 yaşındaki Nurettin’i, Emrah Serbes’in Erken Kaybedenler adlı kitabında tanımıştık. Nurettin’in hikayesiyle Emrah Serbes ve Emre Yeksan 2010 yılında İKSV’nin Köprüde Buluşmalar Uzun Metrajlı Film Projesi ödülünü kazanmışlardı. Herkes öykünün film olmasını beklerken Üst Kattaki Terörist yeni sezonla birlikte tiyatro sahnesinde boy göstermeye başlayacak.

 

 

 


 

Yaşamaya Dair – Bursa Cezaevi’nden Mektuplar / Nâzım Hikmet / Dostlar Tiyatrosu

 

 

Tiyatronun büyük üstadı Genco Erkal, sahneyi şiirle yıkamaya devam ediyor. Dostlar Tiyatrosu, Ben Bertolt Brecth’in ardından Nâzım Hikmet’i şiirleriyle tiyatro sahnesine taşıyor. Geçen sezonun sonlarına doğru başlayan Yaşamaya Dair, yeni sezonu erken açan oyunlardan biri oldu. Sahnede Genco Erkal’a Tülay Günal eşlik ediyor.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Günlük yaşantıdaki kurallar çoğu zaman, yazılan eserler için de geçerlidir. Zorla gerçekleşen, kendine biçilen rolden fazlası istenen veya aşırıya kaçan her şey güzelliğini yitirir. Şair Eyyüp Akyüz, son kitabı Eskiden Buralar’da, adeta bu bilginin ışığında şiirlerini uzun tutmadan bitiriyor ve akılda kalan mısraları bize yadigâr kalıyor.

 

-Kimsin?

-Anneannemin torunuyum.

 

Divan Edebiyatı, sahibi meçhul bir kavram. Her halükârda 20. yüzyılın başında ortaya çıktığı konusunda bir tartışma yok. İskoçyalı oryantalist Elias John Wilkinson Gibb’in 1900 yılında yayınlanan Osmanlı Şiiri Tarihi kitabında bu kavrama hiç yer verilmez. Hepsi batılılaşma döneminde düşünülen isim alternatiflerinden biridir “Divan Edebiyatı”.

Arap coğrafyasında üretilen roman, öykü ve şiirler son yıllarda edebiyat gündeminde karşılık buluyor. Avrupa başta olmak üzere Batı’da düzenlenen büyük ve uluslararası kitap fuarlarındaki temsiliyetin güçlenmesi, en yeni eserlerin prestijli birçok ödüle değer görülmesinin bu ilgideki payı büyük elbette. Batı’nın doğuyu gördüğü “egzotik göz”le romantize edilemeyecek bir yükseliş bu.

Yirminci yüzyıl başlarında İngiltere genelinde Müslümanlara yönelik hasmane tavırlar öne çıkarken, İslam’ı seçenlerin sayısında da gözle görülür bir artış söz konusudur. İslam’la müşerref olan bu şahsiyetler, yeri geldiğinde İslam dünyasının savunucuları olarak da önemli faaliyetlerde bulunmuşlardır.

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.