Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Dosya


Dosya

Zıtlıklar Zenginliktir
Toplam oy: 171
Kardeşliğin müthiş bir şey olduğu ana fikrine, kitabın harika çizimleri de eklenince Kardeşler en azından bir kardeşi olan ya da çocuğuna yeni kardeş yapmayı düşünen ailelerin imdadına yetişiyor. Hem okul öncesi döneme hem de ilk okuma dönemi çocuklarına önerebileceğimiz güzel bir kitap.

Ev yaşamında kardeşlik, vazgeçme imkânının olmadığı en uzun ilişki biçimdir. Ve evdeki iki çocuk arasında yaşanan çatışmalar birçok ebeveynin ortak sorunlarından birisidir. Bitmeyen çekişmeler, kavgalar, zıtlıklar kardeşliğin ilişki biçiminde ister istemez olur. Ancak bütün bu olumsuzluklara rağmen iki kardeş arasındaki bağ her daim görünenden çok güçlüdür ve paha biçilmezdir.

 

Özellikle küçük yaştaki çocuklarda belirgin olarak ortaya çıkan zıtlaşmaların üstesinden nasıl gelinir? Ebeveyn olarak araya girmek mi daha uygundur yoksa sözünü edeceğim kitaptaki gibi bu zıtlıkları dengeleyip bir zenginlik olarak görüleceğini çocuklara aşılamak mı? İspanyol yazar ve çizer Rocio Bonilla’nın iki ayrı kitap olarak bir araya getirdiği ve kitabın ortasında buluşturduğu kardeşlerin macerası bu konuda eminim yol gösterici olacaktır.

 

Kardeşim Bir Şebek ve Ablam Bir Gergedan isimli iki muzip öykü var bu kitapta. Kitap çift kapaklı haliyle, her iki tarafından bir maceraya açılıyor ve iki macera tam ortada kesişiyor. Bir kız çocuğu ve bir erkek çocuğunun kendi ağızlarından anlatıldığı maceralardan ilkinde ablasını gergedan diye nitelendiren ufaklığın duygularını aktarıyor. Söyledikleri her evde yaşanan ve her çocuğun büyük kardeşine karşı düşündüğü duygulardan oluşuyor. Önce zıtlıkların altı çiziliyor ama sonra ablasının hayatına kattığı olumlu şeylere odaklanıyor ve iki kardeş olmanın aslında ne kadar da güzel bir şey olduğuna vurgu yapıyor. İkinci macera ise bu kez ablasının küçük erkek kardeşi hakkındaki olumsuz düşünceleri ile başlıyor. Bir baş belası olarak gördüğü erkek kardeşinin olumlu yönlerine geçtikten sonra da aslında iki kardeş olmanın hiç de kötü bir şey olmayacağı sonucuna varıyor.

 

Her iki macera da gerçekten sade anlatımı ve eğlenceli diliyle ortak bir öyküde buluşuyor. Kardeşliğin müthiş bir şey olduğu ana fikrine, kitabın harika çizimleri de eklenince bu kitap en azından bir kardeşi olan ya da çocuğuna yeni kardeş yapmayı düşünen ailelerin imdadına yetişiyor. Var olan bir sevgiyi keşfetmenin gerçek macerası bu muzip öyküler. İllüstrasyonlar kitabın duygusunu tamamlayan ayrı bir değer. Günlük hayatta yaşanan sıradan olayların özgünlüğünü ve değerini de ortaya koyan Kardeşler, bu haliyle hem okul öncesi döneme hem de ilk okuma dönemi çocuklarına önerebileceğimiz güzel bir kitap.

 


 

Ben çocuk olsam...

 

Bu kitabın ismindeki komiklik beni en başta çekerdi. Kitabın çift taraflı olması ve iki öykü içermesi de tercihimde rol oynadı.

 

Kitabın çizimlerine bayılırdım. Kısa metinlere eşlik eden ve her detayında kaybolacağım eğlenceli çizimler çok hoşuma giderdi.

 

Bu kitap sayesinde kardeşimle olan ilişkimi yeniden gözden geçirir ve birlikte yaptığımız güzel şeyleri çoğaltmak için gayret ederdim.

 

 

KARDEŞLER
Rocio Bonilla

ÇEV: Halil Türkden
GÜNIŞIĞI KİTAPLIĞI 2019

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Dosya Yazıları

Günlük yaşantıdaki kurallar çoğu zaman, yazılan eserler için de geçerlidir. Zorla gerçekleşen, kendine biçilen rolden fazlası istenen veya aşırıya kaçan her şey güzelliğini yitirir. Şair Eyyüp Akyüz, son kitabı Eskiden Buralar’da, adeta bu bilginin ışığında şiirlerini uzun tutmadan bitiriyor ve akılda kalan mısraları bize yadigâr kalıyor.

 

-Kimsin?

-Anneannemin torunuyum.

 

Divan Edebiyatı, sahibi meçhul bir kavram. Her halükârda 20. yüzyılın başında ortaya çıktığı konusunda bir tartışma yok. İskoçyalı oryantalist Elias John Wilkinson Gibb’in 1900 yılında yayınlanan Osmanlı Şiiri Tarihi kitabında bu kavrama hiç yer verilmez. Hepsi batılılaşma döneminde düşünülen isim alternatiflerinden biridir “Divan Edebiyatı”.

Arap coğrafyasında üretilen roman, öykü ve şiirler son yıllarda edebiyat gündeminde karşılık buluyor. Avrupa başta olmak üzere Batı’da düzenlenen büyük ve uluslararası kitap fuarlarındaki temsiliyetin güçlenmesi, en yeni eserlerin prestijli birçok ödüle değer görülmesinin bu ilgideki payı büyük elbette. Batı’nın doğuyu gördüğü “egzotik göz”le romantize edilemeyecek bir yükseliş bu.

Yirminci yüzyıl başlarında İngiltere genelinde Müslümanlara yönelik hasmane tavırlar öne çıkarken, İslam’ı seçenlerin sayısında da gözle görülür bir artış söz konusudur. İslam’la müşerref olan bu şahsiyetler, yeri geldiğinde İslam dünyasının savunucuları olarak da önemli faaliyetlerde bulunmuşlardır.

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.