Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Ahmet Ümit: "Radyo, hayal gücünü tetikliyor"Toplam oy: 1007

Türkiye radyolarında edebiyatla ilişkili programlara pek sık rastlamıyoruz artık. "Arkası yarın"lı kitap okumaları ise anne-babalarımızdan dinlediğimiz bir masal gibi. Kitapların da, radyonun da, televizyonun gölgesinde kaldığı günümüzde, Ahmet Ümit'in ünlü karakteri Başkomser Nevzat'ın serüvenleri NTV Radyo'nun en çok dinlenen programı olmayı başarıyor.

 

Ahmet Ümit'le Başkomser Nevzat'ın başarısını konuştuk:

 

"Dizi olarak, daha fazla ses getirirdi"

 

 

Radyo ile edebiyatın arası neden açıldı?

Ben küçükken Agatha Christie'nin kitapları arkası yarınlara uyarlanırdı. Radyonun başında toplanır hep beraber dinlerdik. Artık bu programların yapılmamasını, radyonun öneminin azalmasına bağlıyorum. Görsel medyanın rolü arttı. O nedenle radyo geriledi. Televizyon uyarlamaları, dizi uyarlamaları daha fazla ses getiriyor artık. Başkomser Nevzat da dizi olarak devam etseydi, daha fazla ses getirirdi.

"Televizyonda kafanızdakini bulamayabilirsiniz"


Bir eseri radyoya uyarlamak zor mu?

Biraz daha zor. Metni efektlerle desteklemeniz gerekiyor. Televizyonda ise göstererek anlatma imkanı var. Radyonun güzel tarafı dinleyicinin hayal dünyasına daha fazla ihtiyaç duyması. Karakterin yüzünü görmediğiniz, için kafanızda onu istediğiniz gibi canlandırabilirsiniz. Aynı şey mekan için de geçerli. Halbuki televizyonda kafanızdakini bulamayabilirsiniz.

"Başkomser Nevzat'ın başka bir örneği yok"


Başkomser Nevzat'ın başarısını neye bağlıyorsunuz?


Başkomser Nevzat çok ünlü, tanınan bir karakter ve başka örneği yok. O yüzden dinleyenlerin hoşuna gidiyor. Özellikle trafikte olanlar, radyo dinleme alışkanlığı olanlar için ilgi çekici.

 

Edebiyatseverler, radyo başına!

 

* Komser Nevzat gizemli, tuhaf cinayet vakalarını, muavini Ali ile birlikte Cumartesi 13.30 ve Pazar 16.10’da NTV Radyo’da çözüyor. Komser Nevzat'a ünlü seslendirme sanatçısı Nuri Gökaşan hayat veriyor.

 

* Mehmet Said Aydın ve Tuğçe Güleç ile Kürt Edebiyatı (Açık Radyo'da iki haftada bir Pazartesi günleri, 18.10 - 20.00 arası yayınlanan Açık Dergi programı içinde...)

* 100 Yıl Sonra Albert Camus (Açık Radyo'da her Salı, 18.10 - 20.00 arası yayınlanan Açık Dergi programı içinde...)

* Paylin ve Yetvart Tomasyan'la Ermeni Edebiyatı Numuneleri (Açık Radyo'da iki haftada bir Perşembe günleri, 18.10 - 20.00 arası yayınlanan Açık Dergi programı içinde...)

* Ceyhan Usanmaz ile Bu Köşe Kitap Köşesi (Açık Radyo'da her Cuma, 18.10 - 20.00 arası yayınlanan Açık Dergi programı içinde...)

* Banu Aksoy ve Yıldıray Karakıya ile Bir Dolap Kitap, Açık Radyo'da her Pazar 10.00- 10.30 arası, çocuk kitaplarına yer veriyor.

* Sevin Okyay ile Cinayet Masası, NTV Radyo'da her Pazar 12.10'da başlıyor ve polisiye romanları inceliyor.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Hessen Eyaleti Kültür ve Bilim Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Frankfurt Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğu’nun katkıları ile düzenlenen Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nin kazananları belli oldu.  Nuh Tepesi En iyi film dalında birinci olurken, Kız Kardeşler filmindeki performanslarıyla Cemre Ebuzziya, Helin Kandemir, Ece Yüksel en iyi

2021 Orhan Kemal Roman Armağanı başvurusu için eserin, yayınevleri tarafından 2020 yılında ilk kez yayınlanmış olması gerekmektedir. En geç 10 Ocak 2021 tarihine kadar www.orhankemal.org ve www.everestyayinlari.com sitelerinde bulunan yönetmeliğe uygun şekilde başvuru yapılabilecek. 2021 yılı 50.

Dünya çapında Simyacı, Veronika Ölmek İstiyor, Casus ve Aldatmak gibi romanlarıyla tanınan Paulo Coelho, İzmir Depremi sonrası yardım yapacağını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Coelho, İnşirah Suresi’nden “Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.