Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

AŞKIN L HALİ’ne soruşturmaToplam oy: 770

Sel Yayıncılık’ın ‘Aşkın L Hali’ (Ekim 2009) adlı öykü antolojisine “şiddet kullanılarak, hayvanlarla, ölmüş insan bedeni üzerinde veya doğal olmayan yoldan yapılan cinsel davranışlara ilişkin yazı, ses veya görüntüleri içeren ürünleri ürettiği” gerekçesiyle soruşturma açıldı.

‘Kaos GL Kadın Grubu’nun düzenlediği ‘Kadın Kadına’ öykü yarışmasında ödüle değer görülen öykülerden oluşan kitapla ilgili İstanbul basın savcısına ifade veren genel yayın yönetmeni İrfan Sancı, kitabın ismini ‘Aşkın L Hali’ koyarken, burada anlatılanların cinsellikten uzak olduğunu, cinsellikten ziyade kadın kadına aşkı vurgulamak istediklerini söylüyor: “Lezbiyenlik tüm dünyada yaşanan bir gerçek. Öyküler incelendiğinde edebi bir nitelik taşıdığı, müstehcen ya da porno nitelikte olmadığı görülecektir.” Savcıların inceleme için bilirkişiye gönderdikleri kitabı, Burcu Ersoy yayına hazırlamıştı.

Öte yandan, CinSel serisinden dört kitap (Ben Mila - ‘Perinin Sarkacı’, Guillaume Apollinaire - ‘Genç Bir Don Juan’ın Maceraları’, P.V. - ‘Görgülü ve Bilgili Bir Burjuva Kadınının Mektupları’ ve Juan Manuel de Prada - ‘Kukular Kitabı’) ile ilgili açılan davanın ikinci duruşması ise dün görüldü. İnceleme için Galatasaray Üniversitesi Fransız Edebiyatı bölümünden oluşan bilirkişi kuruluna giden dosyanın dönüşü beklendiği için, bir sonraki duruşma tarihi 10 Mart olarak belirlendi. (Cumhuriyet'ten)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Hessen Eyaleti Kültür ve Bilim Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Frankfurt Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğu’nun katkıları ile düzenlenen Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nin kazananları belli oldu.  Nuh Tepesi En iyi film dalında birinci olurken, Kız Kardeşler filmindeki performanslarıyla Cemre Ebuzziya, Helin Kandemir, Ece Yüksel en iyi

2021 Orhan Kemal Roman Armağanı başvurusu için eserin, yayınevleri tarafından 2020 yılında ilk kez yayınlanmış olması gerekmektedir. En geç 10 Ocak 2021 tarihine kadar www.orhankemal.org ve www.everestyayinlari.com sitelerinde bulunan yönetmeliğe uygun şekilde başvuru yapılabilecek. 2021 yılı 50.

Dünya çapında Simyacı, Veronika Ölmek İstiyor, Casus ve Aldatmak gibi romanlarıyla tanınan Paulo Coelho, İzmir Depremi sonrası yardım yapacağını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Coelho, İnşirah Suresi’nden “Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.