Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Dünya edebiyatında İstanbul konuşulacakToplam oy: 623

27 ülkeden 118 bilim insanı ve edebiyatçı, İstanbul'un dünya edebiyatındaki yansımalarını konuşmak için bir araya geliyor. 6-7 Mayıs günlerinde gerçekleşecek "1.Uluslararası Dünya Edebiyatında İstanbul Sempozyumu"nda Tolstoy'dan Hemingway'e, Dostoyevski'den Puşkin'e kadar pek çok yazarın eserlerinde İstanbul'un izi sürülecek.

Beykent Üniversitesi'nin Fatih Belediyesi işbirliği ile 6-7 Mayıs günlerinde düzenlediği "1. Uluslararası Dünya Edebiyatında İstanbul Sempozyumu", İstanbul'un dünya edebiyatındaki yansımalarını ortaya koyacak. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın katkılarıyla gerçekleşen ve dünyanın pek çok ülkesinden 120'ye yakın bilim insanının katılacak.

"Uluslararası Dünya Edebiyatında İstanbul Sempozyumu", 6 Mayıs Perşembe günü saat 10.00'da Fatih Ali Emirî Kültür Merkezi'nde başlıyor. Sempozyum, 5 ayrı salonunda 29 oturum halinde gerçekleşecek.

Açılış oturumunda Prof. Dr. Semavi Eyice ve Prof. Dr. Ömer Faruk Akün İstanbul üzerine konuşma yapacak.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İthaki Yayınları’nın modern klasikleri okurlarla buluşturduğu serisi İthaki Modern kapsamındaki yeni kitabı Anna Burns’ün kaleme aldığı bol ödüllü Sütçü… 2018’de Man Booker Ödülü, 2019’da da Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü ve Orwell Politik Kurgu Ödülü’ne layık görülen Sütçü okuyucuyla buluşuyor.

Telif hakları konusunda hem kamuoyunu hem sektörü hem de üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunan SETEM ikinci kez üniversite öğrencileri ve profesyonellerine yönelik bir eğitim çalışması ve senaryo yarışması düzenliyor. “Benim Eserim-2” isimli proje kapsamında yer alan senaryo yarışmasının konusu “telif hakları” olacak.

Asırlar boyunca Bosna Hersek’te hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan tarihi Mostar Köprüsü Bosna Savaşı sırasında Hırvat birlikleri tarafından yıkılmıştı. Köprü Türkiye’nin de katkılarıyla yeniden inşa edilerek 23 Temmuz 2004’te açıldı. Yeniden açılışının 16. yılını kutlayan köprü bugün de farklı kültürleri birbirine bağlıyor. 

 

 

Türk edebiyatının kıymetli yazarlarından Adalet Ağaoğlu’nu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören yazar 91 yaşında hayata veda etti.

ABD’li romancı, oyun yazarı ve aktivist James Baldwin’in kitaplarının birçoğunu okurla buluşturan Yapı Kredi Yayınları, 16 Temmuz Perşembe günü saat 18:00’da James Baldwin anısına bir söyleşi düzenliyor. Nefes Alamıyorum adlı söyleşinin konukları Zeynep Oral ve Zeynep Miraç.

Kulis

''Roman, Tanpınar'la kendim arasında bir med cezir''

ŞahaneBirKitap

Haruki Murakami’nin Türkçeye yeni çevrilen romanı Dans Dans Dans’ını Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları ve Yaban Koyununun İzinde romanlarıyla birlikte değerlendireceğim. Dans Dans Dans’la Yaban Koyununun İzinde’nin kahramanı aynı. İki roman boyunca onun başından geçmiş türlü olayları okumamıza rağmen, ismini halen bilmiyoruz.

Editörden

Ülkelerin edebi gündemiyle siyasi gündeminin kesiştiği yerlerin az olduğu düşünülür. Uzaktan bakınca öyledir de aslında. Edebiyat, elindeki en büyük imkân olan “zamandan ve mekândan” bağımsız olma lüksünü kıyasıya kullanır. Bir kitabın yazıldığı koşullar önemlidir ama o kitap yazıldığı zaman ve mekânı da aşarak, dünya edebiyat hafızasının bir yerlerine yerleşir.