Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Dünya kültür etkinlikleri çevrimiçi yapılacakToplam oy: 11

Kovid-19 nedeniyle 2020 yılındaki birçok fuar, festival, konferans ertelenmiş, iptal edilmiş ya da büyük salonlar yerine sanal ortamda düzenlenmişti. 2021'in ilk günlerinden itibaren açıklanan takvimlere göre yeni yıldaki etkinliklerin de büyük bölümü çevrimiçi gerçekleştirilecek.

 

Türkiye Yayıncılar Birliği'nin paylaştığı "Koronavirüs Günlerinde Dünyada Yayıncılık Sektörü" raporu dünyada yayıncılık sektöründeki gelişmeler hakkında haber veriyor. Dünya çapında ertelenen ve düzenlenen etkinlikler şöyle:  

 

-Gürcistan Yazarlar Evi, British Library ve Sınır Tanımayan Sözcükler tarafından koordine edilen ve İngilizce gerçekleştirilecek olan çevrimiçi edebiyat festivali, 25-28 Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

 

-27-30 Mayıs 2021 tarihlerinde fiziksel olarak yapılması planlanan Leipzig Kitap Fuarı, pandemi nedeniyle iptal edildi. Dijital ortamda bazı etkinlikler yapılması düşünülüyor.

 

-Birleşik Krallık’ta The Bookseller adlı yayıncılık sektörü haber platformu ile Kitapçılar Birliği, 1 Mart itibarıyla başlayacak bir çevrimiçi konferans düzenliyor. Konferansın amacı ertelenen Londra ve Bolonya fuarları nedeniyle oluşan boşlukta kitabevlerinin yeni başlıkları tanımalarını sağlamak.

 

-2020 Mart ayındaki ve 7 bin 100 katılımcının izlediği 2021 Ocak ayındaki konferanslarının pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak yapılması ve başarılı bulunmasını takiben Amerikan Kütüphaneler Birliği, 2021 Haziran ayında gerçekleştirilecek yıllık konferansının da çevrimiçi yapılacağını duyurdu.

 

 Dünya çapında birçok sektörü olumsuz etkileyen Koronavirüs, yayıncılık sektöründe de etkisini gösterdi. Ülkemizdeki kitap fuarlarının durumu ise merak konusu.  Yeni kitaplardan çok tekrar baskıların yapıldığı, e-kitap satışlarının arttığı bir yıl geçirdik. 2021 için de benzer bir durum öngörülüyor.

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Kazakistan kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in 2017 yılında başlattığı alfabe değişim hareketi devam ediyor. Kiril harflerinden Latin harflerine geçiş sürecinde önemli bir adım atıldı. Kazakistan Ulusal Alfabe Komisyonu, Latin alfabesine uyarlanan 31 harflik yeni Kazak alfabesini paylaştı.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından ödüllendirilen "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları" 2020 yılının son gününde açıklandı. 

 

221B, 29. sayısında, yeni bir kapak dosyası “Dedektifin Dünyası” ile çıktı. Her yıl, üç farklı ülkeden üç farklı kurgusal dedektifi kapağına taşıyacak dergi, bu dedektiflerin A’dan Z’ye tüm özelliklerini detaylarıyla inceleyecek. “Dedektifin Dünyası” kapak dosyası kapsamında ilk konukları Cormoran Strike, Sean Duffy ve Benjamin Malaussène...

Film sanatına ve kültür hayatına kısa filmler ile destek olan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali bu yıl 11 Aralık’ta başlıyor. Türkçe’nin ve Türk Şiirinin kurucusu Yunus Emre anısına düzenlenecek festival, 11-12-13 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleşecek. 3.

Kulis

Her Şey Çölde Koşan Bir Atla Başladı

ŞahaneBirKitap

Mehmet Akif’in seciyesini en çok şu üç şey inşa etti der Mithat Cemal Kuntay: Kur’anlı ev, pehlivanlı mahalle, müspet ilimli mektep. Bu üç dayanağı anlamak, Türkiye’nin ve şiirin zeminine dair iyi bir fikir verecektir. Akif’te tarih kültürel bir miras değil. O bunu çok erken zamanda anlıyor ve Namık Kemal’in korktuğu varoluş krizinin ortasında kendisini buluyor.

Editörden

Doğu Batı sorunu yalnızca bizim edebiyatımıza özgü bir sorunlar yumağı değildir aslında, Rus edebiyatında da benzer bir tartışma söz konusudur. Bütün bir 19. yüzyıl romanı daha sonra şiddetlenecek bu tartışmanın ilk alevinin yakıldığı metinlerle doludur.