Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Dünya kültür etkinlikleri çevrimiçi yapılacakToplam oy: 64

Kovid-19 nedeniyle 2020 yılındaki birçok fuar, festival, konferans ertelenmiş, iptal edilmiş ya da büyük salonlar yerine sanal ortamda düzenlenmişti. 2021'in ilk günlerinden itibaren açıklanan takvimlere göre yeni yıldaki etkinliklerin de büyük bölümü çevrimiçi gerçekleştirilecek.

 

Türkiye Yayıncılar Birliği'nin paylaştığı "Koronavirüs Günlerinde Dünyada Yayıncılık Sektörü" raporu dünyada yayıncılık sektöründeki gelişmeler hakkında haber veriyor. Dünya çapında ertelenen ve düzenlenen etkinlikler şöyle:  

 

-Gürcistan Yazarlar Evi, British Library ve Sınır Tanımayan Sözcükler tarafından koordine edilen ve İngilizce gerçekleştirilecek olan çevrimiçi edebiyat festivali, 25-28 Şubat 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

 

-27-30 Mayıs 2021 tarihlerinde fiziksel olarak yapılması planlanan Leipzig Kitap Fuarı, pandemi nedeniyle iptal edildi. Dijital ortamda bazı etkinlikler yapılması düşünülüyor.

 

-Birleşik Krallık’ta The Bookseller adlı yayıncılık sektörü haber platformu ile Kitapçılar Birliği, 1 Mart itibarıyla başlayacak bir çevrimiçi konferans düzenliyor. Konferansın amacı ertelenen Londra ve Bolonya fuarları nedeniyle oluşan boşlukta kitabevlerinin yeni başlıkları tanımalarını sağlamak.

 

-2020 Mart ayındaki ve 7 bin 100 katılımcının izlediği 2021 Ocak ayındaki konferanslarının pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak yapılması ve başarılı bulunmasını takiben Amerikan Kütüphaneler Birliği, 2021 Haziran ayında gerçekleştirilecek yıllık konferansının da çevrimiçi yapılacağını duyurdu.

 

 Dünya çapında birçok sektörü olumsuz etkileyen Koronavirüs, yayıncılık sektöründe de etkisini gösterdi. Ülkemizdeki kitap fuarlarının durumu ise merak konusu.  Yeni kitaplardan çok tekrar baskıların yapıldığı, e-kitap satışlarının arttığı bir yıl geçirdik. 2021 için de benzer bir durum öngörülüyor.

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Unutulmaya yüz tutan gölge oyunu Hacivat ile Karagöz'ün eğlenceli hâlleri yeni neslin keşfini bekliyor. Karagöz sanatının devamı için önemli bir adım atan Bursa Uludağ Üniversitesinde "Karagöz ve Kukla Oyunları Uygulama ve Araştırma Merkezi" kuruldu.

 

Sancı, Çiçekler Büyür, Hacı Bayram, Cumhuriyet Türküsü ve Ak Topraklar'ın bulunduğu 20'yi aşkın eserin sahibi Işınsu, yazar Halide Nusret Zorlutuna ile Tümgeneral Aziz Vecihi Zorlutuna'nın kızı olarak 17 Mayıs 1938'de doğdu. Babasının mesleğinden dolayı Sarıkamış, Şanlıurfa ve Karaman gibi ülkenin çeşitli şehirlerinde büyüdü.

 

Türk edebiyatının kıymetli isimlerinden kalan mektup, kartpostal, imzalı kitap, çizim, el yazısı şiir, fotoğraf, kartvizit gibi birçok efemera müzayede usulüyle satışa sunuldu.

 

Kovid-19 virüsünün kültür sanat hayatı üzerindeki etkileri çevrimiçi etkinlikler sayesinde en aza indirilmeye çalışılıyor. Fransa’daki Louvre Müzesi de salgın tedbirleri nedeniyle ziyarete kapalı.

 

 

Dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden olan Louvre’daki binlerce koleksiyon ve 480 binden fazla eser; telefon ya da bilgisayar ekranından görülebilecek.

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Yazının başlığı da methiye cephesini epeyce açığa çıkarıyor ama en sonda ulaşmam gereken yargıyı en başa taşıyarak atayım ilk adımı: Türkçe yazılan ya da Türkçeye çevrilen kalburüstü bütün tarihî romanları okuduğunu varsayan, kendisi de az çok ilgi görmüş hacimli üç örnekle bu alana katkıda bulunan biri olarak, bugüne dek Moğol Kurdu’ndan daha iyisine rastlamadım.

Editörden

Roman türü denilince aklıma hemen Lukacs’ın ünlü sözü geliyor: “Roman, tanrının bırakıp gittiği bir dünyanın destanıdır.” İlk büyük roman diyebileceğimiz Don Kişot da aslında Tanrı’nın olmadığı bir dünyanın romanıydı. Roman 18 ve 19. yüzyıllarda siyasi politik bir etki alanına sahipti. Bana kalsa siyasi politik etki alanından hiç vazgeçmedi roman.