Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

En iyi yemek kitabı Bursa'danToplam oy: 834

Yemek kitaplarının Nobel'i olarak bilinen "Gourmand World Cookbook Awards", 2009'un en iyi kitabını "Bursa Mutfağı" olarak belirledi.

Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan, Şef Ömür Akkor'un kaleme aldığı "Bursa Mutfağı" kitabı, dünyanın en prestijli yemek kitabı yarışması "Gourmand World Cookbook Awards"un yerel mutfak kategorisinde 2009'un en iyi kitabı seçildi.

Şef Ömür Akkor'un, beş yıl önce Bursa'yı karış karış gezerek şehrin zengin yemek kültürüne ait unutulmuş lezzetlerini keşfettiği araştırması sonucu ortaya çıkan ve geçtiğimiz Mart ayında İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanan "Bursa Yemekleri" kitabı, dünyanın en prestijli yemek kitabı yarışması "Gourmand World Cookbook Awards"un yerel mutfak kategorisinde 2009'un en iyi kitabı seçildi.

Hamur işlerinden sebze yemeklerine, et yemeklerinden tatlılara zengin ve otantik bir içeriğe yer verilen kitapta, 140 tarifin 120'si ilk kez yemek literatürüne girdi.

Yemek kitaplarının Nobel'i olarak bilinen "Gourmand World Cookbook Awards"a bu yıl 136 ülkeden yaklaşık 5 bin kitap başvurdu. "Bursa Mutfağı" ilk 20'ye kalarak "2009'un En İyi Yemek Kitabı" finalisti olurken yerel mutfak kategorisinde ise 2009'un en iyi kitabı seçildi.

Ömür Akkor'a ödülü, 11 Şubat'ta Paris'te düzenlenen Yemek Kitapları Fuarı'nın açılışı sırasında gerçekleştirilecek törende verilecek.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İthaki Yayınları’nın modern klasikleri okurlarla buluşturduğu serisi İthaki Modern kapsamındaki yeni kitabı Anna Burns’ün kaleme aldığı bol ödüllü Sütçü… 2018’de Man Booker Ödülü, 2019’da da Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü ve Orwell Politik Kurgu Ödülü’ne layık görülen Sütçü okuyucuyla buluşuyor.

Telif hakları konusunda hem kamuoyunu hem sektörü hem de üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunan SETEM ikinci kez üniversite öğrencileri ve profesyonellerine yönelik bir eğitim çalışması ve senaryo yarışması düzenliyor. “Benim Eserim-2” isimli proje kapsamında yer alan senaryo yarışmasının konusu “telif hakları” olacak.

Asırlar boyunca Bosna Hersek’te hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan tarihi Mostar Köprüsü Bosna Savaşı sırasında Hırvat birlikleri tarafından yıkılmıştı. Köprü Türkiye’nin de katkılarıyla yeniden inşa edilerek 23 Temmuz 2004’te açıldı. Yeniden açılışının 16. yılını kutlayan köprü bugün de farklı kültürleri birbirine bağlıyor. 

 

 

Türk edebiyatının kıymetli yazarlarından Adalet Ağaoğlu’nu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören yazar 91 yaşında hayata veda etti.

ABD’li romancı, oyun yazarı ve aktivist James Baldwin’in kitaplarının birçoğunu okurla buluşturan Yapı Kredi Yayınları, 16 Temmuz Perşembe günü saat 18:00’da James Baldwin anısına bir söyleşi düzenliyor. Nefes Alamıyorum adlı söyleşinin konukları Zeynep Oral ve Zeynep Miraç.

Kulis

''Roman, Tanpınar'la kendim arasında bir med cezir''

ŞahaneBirKitap

Haruki Murakami’nin Türkçeye yeni çevrilen romanı Dans Dans Dans’ını Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları ve Yaban Koyununun İzinde romanlarıyla birlikte değerlendireceğim. Dans Dans Dans’la Yaban Koyununun İzinde’nin kahramanı aynı. İki roman boyunca onun başından geçmiş türlü olayları okumamıza rağmen, ismini halen bilmiyoruz.

Editörden

Ülkelerin edebi gündemiyle siyasi gündeminin kesiştiği yerlerin az olduğu düşünülür. Uzaktan bakınca öyledir de aslında. Edebiyat, elindeki en büyük imkân olan “zamandan ve mekândan” bağımsız olma lüksünü kıyasıya kullanır. Bir kitabın yazıldığı koşullar önemlidir ama o kitap yazıldığı zaman ve mekânı da aşarak, dünya edebiyat hafızasının bir yerlerine yerleşir.