Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

!f İstanbul'da edebiyat ve sinema buluşması!Toplam oy: 531

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 18-28 Şubat tarihlerinde İstanbul’da, 3-6 Mart tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleşecek. Bu yıl on beşincisi düzenlenecek olan festivalin bazı filmleri, edebiyat severlerin özellikle ilgisini çekecek gibi görünüyor.Masumiyet Müzesi’nin İstanbul’u

 

 

Grant Gee’nin yönettiği Masumiyet Müzesi filmi, Orhan Pamuk’un Masumiyet Müzesi, Kara Kitap ve İstanbul kitaplarından yola çıkarak kurduğu şiirsel ve büyülü İstanbul’u anlatıyor. Masumiyet Müzesi romanının karakterlerinden -Füsun’un arkadaşı- Ayla’nın on iki yıl sonra İstanbul’a gelişini izlediğimiz ve bu süreçte şehirde yaşanan değişimi dış sesten dinlediğimiz film, Boğaz’ın geçitlerinden geçerek bizi İstanbul'un geceleri kimsesizleşen sokaklarında karanlık bir yolculuğa davet ediyor. Masumiyet Müzesi, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek.Dört yönetmenden John Berger portresi

 

 

1973 yılında yaşadığı şehri terk edip İsviçre Alpleri’nde küçücük bir köy olan Quincy’ye yerleşen John Berger’i merkezine yerleştiren Quincy'de Mevsimler: John Berger'ın Dört Portresi (The Seasons in Quincy: Four Portraits of John Berger), dört kısa filmle Berger’in gündelik yaşamına tanıklık etmemizi sağlıyor. Aralarında Tilda Swinton’ın da olduğu dört yönetmenin kısalarından oluşan film, seyirciyi doğanın ve hayvanların Berger’in yazılarındaki ayrıcalıklı yerinden günümüz siyasi sorunlarına ve yeni direnme biçimlerine götürüyor.
David Foster Wallace’ın yolculuğu

 

 

2008’de intihar ederek yaşama veda eden David Foster Wallace’ın 1996 tarihli kitabı Infinite Jest’in tanıtımı kapsamında çıktığı “kitap turunu” işleyen Yolun Sonu (The End of the Tour), söz konusu tur sırasında ona eşlik eden Rolling Stone yazarlarından gazeteci David Lipsky'nin aynı adlı kitabından uyarlama. Postmodern edebiyatın en önemli temsilcilerinden sayılan Wallace’a hayat veren Jason Segel'in yere göğe sığdırılamayan oyunculuğuyla yılın en iyileri arasına şimdiden giren filmde, Jesse Eisenberg de gazeteci Lipsky’yi canlandırıyor.Diğer uyarlamalar

Patricia Rozema’nın Jean Hegland’ın aynı adlı romanından uyarladığı ve evlerinden uzakta, elektriksiz ve insansız bir ortamda bir başlarına kalan iki kız kardeşin hikayesini konu alan Ormana Doğru (Into the Forest); John Niven’ın aynı adlı romanından uyarlanan ve yılın en sert İngiliz filmlerinden kabul edilen Arkadaşlarını Öldür (Kill Your Friends); Naomi Klein’ın yerkürenin kapitalizmle olan savaşını irdelediği aynı adlı kitabından eşi Avi Lewis’in yönetmenliğinde çekilen İşte Bu Her Şeyi Değiştirir (This Changes Everything) ve Marielle Heller’ın Phoebe Gloeckner’in aynı adlı çizgi romanından uyarladığı ve 1970'li yıllar San Francisco’sunda yaşayan Minnie adlı genç bir kadının cinselliğe dair hislerini ve düşüncelerini anlatan Bir Genç Kızın Gizli Defteri (The Diary of a Teenage Girl) festivalin diğer kitap uyarlamaları arasında yer alıyor.

 Yakın zaman önce aramızdan ayrılan David Bowie için de özel bir bölüm ayrılmış !f İstanbul’da. “David Bowie…” başlıklı bölümde Bowie’nin ilk filmi olan kült bilimkurgu -Walter Tevis’in aynı adlı romanından uyarlanan- Dünyaya Düşen Adam (The Man Who Fell to Earth) ve vampir filmlerine yepyeni bir soluk getiren Açlık (The Hunger) yenilenmiş kopyalarıyla yer alacak.

 

 

Festivalle ilgili daha ayrıntılı bilgi için: www.ifistanbul.com

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

"Evde Kal" günlerinde her türlü bilgi ve kaynağa ulaşmak adına hem dünyadan hem de Türkiye'den online kütüphane ve arşivler kitapseverlerin kullanımına açıldı. İşte araştırmacıların, meraklıların, kitap severlerin ve öğrencilerin ilgisini çekebilecek online kütüphane ve arşivler: 

 

 

Edebiyatımızın ilk “popüler” yazarı Ahmet Mithat Efendi’nin yayımlanmamış yazıları ilk kez okur karşısına çıkıyor. Koray Sarıdoğan'ın yüksek lisans tezinden hareketle tematik bir tasnifle hazırladığı, KalemKahveKlavye logosunu taşıyan e-Kitap dizisi, Dağarcık dergisi arşivinin ilk bölümü olan Dil ve Edebiyat Yazıları’na ayrıldı.    

 

Uzun soluklu edebiyat dergilerimizden biri olan Dergâh 30 yaşına bastı. Bu vesileyle Dergah okurları için hoş bir sürpriz yaptı ve 30. yaş hediyesi olarak Mart 1990 tarihli ilk sayılarını derginin mart sayısıyla birlikte hediye olarak verdi. Derginin okura bir başka sürprizi ise İsmet Özel’in bugüne kadar hiç yayınlanmamış Nurettin Topçu üzerine bir yazısını yayımlamaları oldu.

Metis Yayınları’nın üç ayda bir yayımladığı ve 2002 yılında yayın hayatı son bulan Defter dergisiyle Metis Yayınları’nın mevsimlik çeviri dergisi Metis Çeviri, arşivlerini internet üzerinde ücretsiz erişime açtı.

Yunus Emre Enstitüsü'nün Türk dünyası coğrafyasına yönelik hazırladığı Türk Dünyası Dergisi, Türkiye ve Yunus Emre temasına yer verdi.  Yunus Emre Enstitüsü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk halklarının kültürel özelliklerini birbirine tanıtmak, dil ve kültürler arasındaki ortaklıkların farkındalığını artırmak ve yeni nesillere bu bilinci aktarmak amacıyla yayın hayatına başlayan T

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta