Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

İspanya Nobel için bastırıyorToplam oy: 645

İspanya Yazarlar ve Editörler Birliği Yönetim Kurulu, Ernesto Sabato, Miguel Delibes ve Ernesto Cardenal’i 2010 Nobel Edebiyat Ödülü için aday gösterdi.

İspanya 2010 Nobel Edebiyat Ödülü için şimdiden kulis faaliyetlerini başlatmış durumda. Bilindiği üzere İspanyolca yazan yazarlar uzun bir zamandır bu ödülün sahibi olamıyorlar. Geçen yıl Latin Amerika’daki edebiyat çevrelerinin genişçe bir kısmı ödülün Meksikalı büyük romancı Carlos Fuentes’in hakkı olduğu konusunda birleşmiş ve imza kampanyası açarak İsveç Akademisi’ne sert sitemler yöneltmişlerdi. Bu konuda Latin Amerika’dan yükselen  radikal çıkışı da anımsamakta yarar var. Bu çıkış Marquez’in ülkesi Kolombiya’dan geldi. Uzun süredir Uluslar arası Medellin Şiir Festivali’nin başkanlığı görevini yürüten şair Fernando Rendon Avrupa’daki bazı şair ve yazarları da yanına alarak “Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü”nü koydu. Bir jüri de oluşturuldu. Ancak daha ilk Alternatif Nobel’de jurinin seçimi beklenmedik (!) oldu: Ödülün sahibi olarak Fernando Rendon ilan edilmişti. Bunun Yüzyıllık Yalnızlık’ın mekanı olan Kolombiya’ya özgü bir karamizah olup olmadığı hala kafaları meşgul etmekte.

Başta İsveç Akademisi olmak üzere Avrupa edebiyat çevreleri İspanya’nın başlattığı bu kulis faaliyetinde yeni bir Hispanik humorun olup olmadığı konusunda tereddüt geçiriyorlar. Zira adına Nobel talep edilen yazarların başında gelen Arjantinli Ernesto Sabato Nobel’e kavuştuğu sırada 99 yaşının son aylarını sürdürüyor olacak. İspanya Yazarlar ve Editörler Birliği Yönetim Kurulu’nun İsveç Akademisi’ne sunduğu listede yer alan İspanyol Miguel Delibes 90, Nikaragualı devrimci papaz olan şair Ernesto Cardenal ise 85 yaşlarını yeni kutladılar. İspanya’nın Nobel için bu yıl erken harekete geçmesi “çok geç olmadan” mesajını taşıyor gibi.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.