Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

İspanya Nobel için bastırıyorToplam oy: 593

İspanya Yazarlar ve Editörler Birliği Yönetim Kurulu, Ernesto Sabato, Miguel Delibes ve Ernesto Cardenal’i 2010 Nobel Edebiyat Ödülü için aday gösterdi.

İspanya 2010 Nobel Edebiyat Ödülü için şimdiden kulis faaliyetlerini başlatmış durumda. Bilindiği üzere İspanyolca yazan yazarlar uzun bir zamandır bu ödülün sahibi olamıyorlar. Geçen yıl Latin Amerika’daki edebiyat çevrelerinin genişçe bir kısmı ödülün Meksikalı büyük romancı Carlos Fuentes’in hakkı olduğu konusunda birleşmiş ve imza kampanyası açarak İsveç Akademisi’ne sert sitemler yöneltmişlerdi. Bu konuda Latin Amerika’dan yükselen  radikal çıkışı da anımsamakta yarar var. Bu çıkış Marquez’in ülkesi Kolombiya’dan geldi. Uzun süredir Uluslar arası Medellin Şiir Festivali’nin başkanlığı görevini yürüten şair Fernando Rendon Avrupa’daki bazı şair ve yazarları da yanına alarak “Alternatif Nobel Edebiyat Ödülü”nü koydu. Bir jüri de oluşturuldu. Ancak daha ilk Alternatif Nobel’de jurinin seçimi beklenmedik (!) oldu: Ödülün sahibi olarak Fernando Rendon ilan edilmişti. Bunun Yüzyıllık Yalnızlık’ın mekanı olan Kolombiya’ya özgü bir karamizah olup olmadığı hala kafaları meşgul etmekte.

Başta İsveç Akademisi olmak üzere Avrupa edebiyat çevreleri İspanya’nın başlattığı bu kulis faaliyetinde yeni bir Hispanik humorun olup olmadığı konusunda tereddüt geçiriyorlar. Zira adına Nobel talep edilen yazarların başında gelen Arjantinli Ernesto Sabato Nobel’e kavuştuğu sırada 99 yaşının son aylarını sürdürüyor olacak. İspanya Yazarlar ve Editörler Birliği Yönetim Kurulu’nun İsveç Akademisi’ne sunduğu listede yer alan İspanyol Miguel Delibes 90, Nikaragualı devrimci papaz olan şair Ernesto Cardenal ise 85 yaşlarını yeni kutladılar. İspanya’nın Nobel için bu yıl erken harekete geçmesi “çok geç olmadan” mesajını taşıyor gibi.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Ailesi tarafından yazar, şair ve doktor Ceyhun Atuf Kansu adına 1986 yılından beri düzenlenen şiir ödülü, salgından dolayı bir yıl ertelendi. Yapılan açıklamaya göre 2021 yılında Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü için aday yapıt alınmayacak ve ödül verilmeyecek. Ödül, aradan geçen iki yılda (2020 ve 2021) çıkan kitaplar ve hazırlanan dosyalar üzerinden 2022’de yeniden verilmeye başlanacak.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin Hayatımız Kitap programının bugün online olarak yayınlanacak dördüncü bölümünde Metin Celal'in konuğu yazar ve yayıncı Mine Soysal olacak! Programda ülkemizde yayıncılığı, çocuk yayıncılığının sorunlarını, çözüm yollarını, Soysal'ın yayıncılığını ve yazarlığını konuşulacak.

 

Tarih: 15 Ekim 2020 Perşembe (Bugün)

Saat: 21:00-21:45 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından iki ayda bir yayımlanacak olan Olağan Hikâye, ilk sayısında “Gerçekliği Yeniden Düşünmek” dosyasıyla yayımlandı.  Hakikat, kurmaca ve zaman ilişkisi üzerinden gerçekliğin hikâyedeki günümüz yansımalarının izini süren yazılarda, bu alanda usta kalemlerin imzası var.

Kulis

''İnsan Ancak Kendine Dışarıdan Bakınca Hakikati Fark Edebiliyor''

ŞahaneBirKitap

Şiir bir dil işçiliği olduğu kadar bir anlam işçiliğidir de. Çünkü dil bize aynı zamanda bir inceliğin adresini verir. Dilin doğduğu yer, bir ömür insanın yazgısıyla birlikte kol kola yürür. Tohum orasıdır. Dünyanın, adına ömür dediğimiz yaşamak kavgasının başladığı yerde olanca müşfikliğiyle dili görürüz. Dili yani anlama ve kavrama çabamızı.

Editörden

Ursula K. Leguin dendiğinde aklımda hep nitelikli ve bilgece hayaller kurmayı öğreten Batılı bir nine imajı beliriyor. Ursula’yı yalnızca bir hayalci olarak da niteleyemem doğrusu. Bilim Kurgu türü içindeki en filozof yazardır Ursula. Sadece yepyeni bir evren kurmakla kalmaz. Dünyamıza dair bazı kavramları da yerinden oynatır.