Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

"Kırımlı, Hollywood filmlerine benzemeyecek"Toplam oy: 949

Kırım Türklerinin hafızası olarak anılan ünlü yazar Cengiz Dağcı'nın ilk romanı Korkunç Yıllar, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle sinemaya uyarlanıyor. Bugün bu projeyi tanıtmak için Hilton Otel'de düzenlenen basın toplantısına filmin başrollerini üstlenen Murat Yıldırım, Selma Ergeç, Bülent Alkış, Gülçin Santırcıoğlu ve Burç Kümbetlioğlu'nun yanı sıra Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna da katıldı.

 

 

Çekimlerine 24 Ocak'ta Afyonkarahisar'da başlanacak olan film için Bolu Aladağlar'da da bir plato oluşturuldu. 2. Dünya Savaşı sırasında Alman esir kamplarında tutulan Tatar esirlerin dramını anlatan romandan uyarlanacak film için gerçeğine yakın Nazi kampları tasarlandı. Vali Tuna'nın dediklerine baklılırsa, "Kırımlı- Korkunç Yıllar" adıyla vizyona girecek olan filmin galası ise Mart sonunda yapılacak. Bu arada Haziran sonuna kadar Eskişehir'in Türk Dünyası Başkenti olarak kalacağını, daha sonra bu sıfatın Tataristan'ın Kazan şehrine geçeceğini belirten Tuna, "Korkunç Yıllar romanının beyaz perdeye aktarılmasıyla geçmişte yaşadığımız acıları bir kez daha hatırlayacağız ve hatırlatacağız. Bizim bu çalışmaları gerçekleştirmekteki amacımız kesinlikle ayrılıklar için değil, birlik içindir" dedi.

 

Filmin, 2. Dünya Savaşı'na ilişkin diğer filmlerden farklı olacağını belirten yönetmen Burak Arlıel de, "Cengiz Dağcı'nın romanından esinlendiğimiz ve ortaya çıkardığımız senaryoyla çekeceğimiz film, bugüne kadar yapılmış Hollywood filmlerinden daha başka bir yapım olacak" diye konuştu. Herkesin heyecanla çekimleri beklediğini söyledi.

 

İlber Oltaylı, Kemal Karpat ve Haluk İnanıcı'nın da Kırım Türkü olduğunu hatırlatan yapımcı Avni Özgürel ise, "Film sadece Kırım coğrafyasında yaşayanların değil, Avrupa'daki Türklerin de ilgisini çekecek" dedi. Özgürel, soru üzerine film için planlanan bütçenin 5,5 milyon TL olduğunu, bunun büyük bölümünü Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı'nın karşıladını belirtti.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Hessen Eyaleti Kültür ve Bilim Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Frankfurt Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Frankfurt Başkonsolosluğu’nun katkıları ile düzenlenen Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nin kazananları belli oldu.  Nuh Tepesi En iyi film dalında birinci olurken, Kız Kardeşler filmindeki performanslarıyla Cemre Ebuzziya, Helin Kandemir, Ece Yüksel en iyi

2021 Orhan Kemal Roman Armağanı başvurusu için eserin, yayınevleri tarafından 2020 yılında ilk kez yayınlanmış olması gerekmektedir. En geç 10 Ocak 2021 tarihine kadar www.orhankemal.org ve www.everestyayinlari.com sitelerinde bulunan yönetmeliğe uygun şekilde başvuru yapılabilecek. 2021 yılı 50.

Dünya çapında Simyacı, Veronika Ölmek İstiyor, Casus ve Aldatmak gibi romanlarıyla tanınan Paulo Coelho, İzmir Depremi sonrası yardım yapacağını sosyal medya hesabı üzerinden paylaştı. Coelho, İnşirah Suresi’nden “Elbette zorluğun yanında bir kolaylık vardır.

"Da Vinci Şifresi", "Melekler ve Şeytanlar", "Cehennem" gibi kitaplarıyla bütün dünyada büyük yankı uyandıran Dan Brown, Türk hayranlarıyla ilk kez D&R canlı yayınında buluşacak. 

 

Yunus Nadi Abalıoğlu’nun ismini yaşatmak için 1946 yılından beri düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananlar açıklandı. Pandemi sebebiyle dijital ortamda duyurulan ödüller 6 kategoride düzenlendi ve toplamda 8 isim ödüle layık görüldü. Salgının durumuna göre ödül töreninin kasım ayında yapılması planlanmaktadır.

 

Kulis

İbrahim Tenekeci: ''Amacımız İyiyi İstikrarlı Hale Getirmek''

ŞahaneBirKitap

Denizden, denizcilikten, deniz kahramanlarından söz eden tarihî romanımız sanıldığından daha az. Diğer dönemler bir tarafa, peş peşe büyük kahramanların çıktığı 16’ncı yüzyıl hakkında yazılanlar bile bir elin parmak sayısı kadar henüz. 1487’de doğduğu tahmin edilen ve Kanuni’den bir yıl önce, 1565’te vefat eden Turgut Reis de söz konusu yüzyıla damgasını vuran deniz kurtlarından.

Editörden

Edebiyatın en güzel tarafı, insanı içinde bulunduğu halden uzaklaştırabilme kudreti sanırım. Çünkü edebiyatın büyük ve özel malzemesi insandır. “Bir küllüğün bile öyküsünü yazabilirim” diyen Çehov bile şunu çok iyi biliyordu, aslında anlattığımız küllükten çok, insanın küllükle olan irtibatıdır. Her yazar, okuruyla bir irtibat kurar.