Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Lanetli Avlu yeniden TürkçedeToplam oy: 1

 

Yeniden basılsa dediğimiz kitaplardan Lanetli Avlu İletişim Yayınları tarafından yayımlandı. Balkan edebiyatının dünyaca ünlü Nobel ödüllü yazarı İvo Andriç’in başyapıtı olarak değerlendirilen roman, hapsedilme deneyimi ve iradenin sınırları üzerine çarpıcı bir anlatı sunuyor. Osmanlı İstanbul’undaki Yeditepe Zindanı’nı “lanetli avlusu”nda toplanan Müslüman, Yahudi, Hıristiyan mahkûmların cezaevi avlusunun karamsar atmosferine kişiselle tarihseli birleştiren öyküleriyle direndikleri roman Osmanlı’nın çok uluslu mirasından baki kalmış gerçek yaşam sahneleri sunuyor. 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Kulis

Gülenay Börekçi İntihal mi, Esinlenme mi? ''Ben bu kitabı daha önce okumuştum!''

ŞahaneBirKitap

“Tıp gerçek bir kütüphanedir, ama doğru biçimde okunması gerekir” cümlesinden yola çıkan Kütüphanedeki Beden, Charles Dickens’tan Franz Kafka’ya, Virginia Woolf’tan Susan Sontag’a, John Berger’dan Oliver Sacks’e uzanan bir yelpazeyle zenginleşen, tıbbın toplumsal tarihini edebiyat aracılığıyla aydınlatan bir antoloji.

Editörden

 

Günümüz İngiliz romancılarından Ian McEwan’ın Soğuk Savaş döneminin “edebiyat cephesi”ni anlattığı ilginç bir romanı var; Bir Parmak Bal. Ülkemizde de yayınlanan roman bir anlamda birbirine benzemeyen üç ilgi çekici konuyu garip bir kurgu etrafında bir araya getiriyor: Gizli servis, edebiyat ve aşk.