Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Man Booker’da kadın yazarların hakimiyeti


İyi
Toplam oy: 10

 

Dünya edebiyatının İngilizceye çevrilen en iyi yazarlarını seçmeyi hedefleyen Man Booker Uluslararası Ödülü’nün kısa listesi açıklandı. 18 yıldır ödülün sponsorluğunu üstlenen Man Group’un desteğini çekmesi nedeniyle bu yıl son kez Man Booker ve Man Booker Uluslararası ismiyle verilecek olan ödülün kısa listesinde kadın yazarlar ve çevirmenler oldukça fazla. Man Booker Uluslararası Ödülü kısa listesinde aralarında Arapça, Fransızca, Almanca, Lehçe ve İspanyol dillerinde toplam 6 yazar yer alıyor. Ödül için Annie Ernaux - The Years, Olga Tokarczuk - Drive Your Plow Over The Bones Of The Dead, Jokha Alharthi - Celestial Bodies, Marion Poschmann - The Pine Islands , Juan Gabriel Vásquez - The Shape of the Ruins ve Alia Trabucco Zerán- The Remainder eserleriyle yarışıyor. Polonyalı yazar Olga Tokarczuk geçtiğimiz yıl “Flights” adlı romanıyla ödüle değer görülmüştü. 50 bin Euro’luk ödül yazar ve çevirmeni arasında paylaşılacak. Ödül töreni ise 21 Mayıs’ta. İstanbul- Üç Şehrin Hikâyesi kitabıyla da tanınan tarihçi Bettany Hughes’un başkanlığını üstlendiği seçici kurulda bu yıl Maureen Freely, Angie Hobbs, Elnathan John ve Pankaj Mishra görev alıyor.

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Metallica’nın kuruluşundan bugüne kadarki tüm serüveni illüstrasyonlar ve eğlenceli geri dönüşlerle anlatılacak bir çocuk kitabında bir araya geliyor.

Söyleşi

100. sayımızdan itibaren başladığımız Yayınevi Hikâyeleri’nde bu ay İz Yayınları editörü Hamdi Akyol var. Akyol, yayıncılık tarihimizin kilometre taşlarından olan İz Yayınları’nın kuruluşunu, daha çok hangi kitapları bastıklarını ve günümüz yayıncılık ortamının durumunu değerlendirdi.

 

ŞahaneBirKitap

“Tıp gerçek bir kütüphanedir, ama doğru biçimde okunması gerekir” cümlesinden yola çıkan Kütüphanedeki Beden, Charles Dickens’tan Franz Kafka’ya, Virginia Woolf’tan Susan Sontag’a, John Berger’dan Oliver Sacks’e uzanan bir yelpazeyle zenginleşen, tıbbın toplumsal tarihini edebiyat aracılığıyla aydınlatan bir antoloji.

Editörden

 

Günümüz İngiliz romancılarından Ian McEwan’ın Soğuk Savaş döneminin “edebiyat cephesi”ni anlattığı ilginç bir romanı var; Bir Parmak Bal. Ülkemizde de yayınlanan roman bir anlamda birbirine benzemeyen üç ilgi çekici konuyu garip bir kurgu etrafında bir araya getiriyor: Gizli servis, edebiyat ve aşk.