Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Man Booker’da kadın yazarların hakimiyetiToplam oy: 28

 

Dünya edebiyatının İngilizceye çevrilen en iyi yazarlarını seçmeyi hedefleyen Man Booker Uluslararası Ödülü’nün kısa listesi açıklandı. 18 yıldır ödülün sponsorluğunu üstlenen Man Group’un desteğini çekmesi nedeniyle bu yıl son kez Man Booker ve Man Booker Uluslararası ismiyle verilecek olan ödülün kısa listesinde kadın yazarlar ve çevirmenler oldukça fazla. Man Booker Uluslararası Ödülü kısa listesinde aralarında Arapça, Fransızca, Almanca, Lehçe ve İspanyol dillerinde toplam 6 yazar yer alıyor. Ödül için Annie Ernaux - The Years, Olga Tokarczuk - Drive Your Plow Over The Bones Of The Dead, Jokha Alharthi - Celestial Bodies, Marion Poschmann - The Pine Islands , Juan Gabriel Vásquez - The Shape of the Ruins ve Alia Trabucco Zerán- The Remainder eserleriyle yarışıyor. Polonyalı yazar Olga Tokarczuk geçtiğimiz yıl “Flights” adlı romanıyla ödüle değer görülmüştü. 50 bin Euro’luk ödül yazar ve çevirmeni arasında paylaşılacak. Ödül töreni ise 21 Mayıs’ta. İstanbul- Üç Şehrin Hikâyesi kitabıyla da tanınan tarihçi Bettany Hughes’un başkanlığını üstlendiği seçici kurulda bu yıl Maureen Freely, Angie Hobbs, Elnathan John ve Pankaj Mishra görev alıyor.

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

1949-1950 yıllarında şair Orhan Veli Kanık öncülüğünde çıkmış edebiyat dergisi Yaprak’ın tüm sayıları erişime açıldı. 15 günde bir yayımlanan 28 sayılık dergi, 1 Ocak 1949 – 1 Haziran 1950 arasında Ankara’da basıldı. İlk sayısı 1 Ocak 1949’da çıkan dergide Cahit Sıtkı Tarancı, Sait Faik Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cahit Külebi gibi şair ve yazarların eserleri yayımlandı.

SALT, geçtiğimiz günlerde Tek ve Çok sergisi için hazırlanan, “Türkiye’nin büyücek bir şehrindeki bu hayalî apartman dairesinin” kesitini güncelleyerek çevrimiçi erişime açtı.Tek ve Çok, SALT’ın 80’ler sergilerinden biri olarak Eylül 2016’da SALT Galata’da açılmıştı.

Haruki Murakami’nin müziğe olan ilgisini bilmeyenimiz yok. Çocukluğundan beri müzikle bağı çok kuvvetli olan yazar hayli geniş bir müzik arşivinin de sahibi. Yazar 10 bini aşkın plaktan oluşan koleksiyonuyla Tokyo FM için 22 Mayıs Cuma günü özel bir yayın yapacak. Yazar aynı zamanda hayranlarından gelen soruları da yanıtlayacak.

Arter’in düzenlediği çevrimiçi rehberli turlar Haziran ayında da her Cuma saat 18:30’da gerçekleşecek.

Sinema odaklı internet sitesi World of Reel’de gerçekleştirilen bir ankete göre, 1990’lı yılların en iyi 40 filmi belli oldu. Ankete sinema dünyasından pek çok kayda değer isim katıldı. Toplamda 175 farklı kişinin oy kullandığı listenin zirvesinde usta yönetmen Martin Scorsese’nin Goodfellas adlı kült yapımı yer aldı. Listede ikinci sırada ise Quentin Tarantino’nun Pulp Fiction’ı var.

Kulis

Postmodern Öykü Denince: Jorge Luis Borges

ŞahaneBirKitap

Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemine dair ilgi, Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman gibi dizilerin de etkisiyle son günlerde iyice arttı.

Editörden

Dünyanın çehresini değiştiren en büyük seyahat, bir odada, bir kitabın yoldaşlığında yapılan seyahattir. Kitaplardan en çok yola çıkmasını öğrenebiliriz. Ola ki hoyrat bir karakterle birlikte seksen günde dünyanın çevresinde devri daim eder, aklımızın eremeyeceği sırlara vakıf oluruz. Her yolculuk, insanın kendi içine attığı adımı biraz daha kuvvetlendirir.