Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Man Booker’da kadın yazarların hakimiyetiToplam oy: 0

 

Dünya edebiyatının İngilizceye çevrilen en iyi yazarlarını seçmeyi hedefleyen Man Booker Uluslararası Ödülü’nün kısa listesi açıklandı. 18 yıldır ödülün sponsorluğunu üstlenen Man Group’un desteğini çekmesi nedeniyle bu yıl son kez Man Booker ve Man Booker Uluslararası ismiyle verilecek olan ödülün kısa listesinde kadın yazarlar ve çevirmenler oldukça fazla. Man Booker Uluslararası Ödülü kısa listesinde aralarında Arapça, Fransızca, Almanca, Lehçe ve İspanyol dillerinde toplam 6 yazar yer alıyor. Ödül için Annie Ernaux - The Years, Olga Tokarczuk - Drive Your Plow Over The Bones Of The Dead, Jokha Alharthi - Celestial Bodies, Marion Poschmann - The Pine Islands , Juan Gabriel Vásquez - The Shape of the Ruins ve Alia Trabucco Zerán- The Remainder eserleriyle yarışıyor. Polonyalı yazar Olga Tokarczuk geçtiğimiz yıl “Flights” adlı romanıyla ödüle değer görülmüştü. 50 bin Euro’luk ödül yazar ve çevirmeni arasında paylaşılacak. Ödül töreni ise 21 Mayıs’ta. İstanbul- Üç Şehrin Hikâyesi kitabıyla da tanınan tarihçi Bettany Hughes’un başkanlığını üstlendiği seçici kurulda bu yıl Maureen Freely, Angie Hobbs, Elnathan John ve Pankaj Mishra görev alıyor.

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Söyleşi

Melike Yıldırım: Bazı kitaplar isimleriyle öylesine bütünleşirler ki sanki o kitabı başka hiçbir isim öylesine doğru bir şekilde anlatamaz gibi gelir.

ŞahaneBirKitap

Svetlana Aleksiyeviç, "yepyeni bir edebi tür" olarak tanımlanan, uzun bireysel monologları farklı seslerin duyulduğu bir kolaja dönüştüren özgün dokümanter tarzıyla 2015 Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştü.

Editörden

Her ne kadar kitabın 5000 yıllık serüveni desek de, birçok iyi okur için kitabın tarihi, kendi serüveniyle birlikte ilerlemiştir aslında. Bizi kitaplara çeken şey, biraz da kendimizden dışarı çıkmak isteğidir. Okuduğumuz her macera, her tez ya da antitez, kitapla bizim aramızdaki gizemli bir sözleşme gibidir. Bu anlamda okumak soylu bir eylemdir de.