Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Ne güzel şey hatırlamak seni!Toplam oy: 900

Nâzım Hikmet'in 108. yaşı "Ustalara Saygı"da sanatın coşkusuyla anılacak. Şiirimizin eşsiz sesi Nâzım Hikmet'in 108. yaşı, Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen "Ustalara Saygı" toplantısında edebiyatseverlere miras bıraktığı şiirler, anılar ve görüntülerle kutlanacak. Şiirimizin sesini uluslararası alanda duyurmuş büyük ustanın doğum günü dolayısıyla özel bir içerikle hazırlanan etkinlik, 18 Ocak 2010 Pazartesi akşamı saat 20.00'den itibaren Melih Cevdet Anday Sahnesi'nde (Akatlar Kültür Merkezi) izlenebilecek.

Şiirleri kadar düşünceleri, yazıları, tiyatro oyunlarıyla da edebiyatımıza ve toplum yaşamımıza derin izler bırakan Nâzım Hikmet'in doğum günü nüfus kaydına göre 15 Ocak 1902. Faruk Şüyün'ün hazırladığı ve moderatörlüğünü üstlendiği "Ustalara Saygı" etkinliği, beş yıldır düzenlenen ve artık gelenekselleşen Nâzım Hikmet Özel gecesinde, ustayı doğumgünü vesilesiyle bir kez daha anmayı hedefliyor. Nâzım Hikmet Özel "Ustalara Saygı"nın çıkış noktası, büyük şairimizin klasikleşmiş bir dizesi: "Ne güzel şey hatırlamak seni..." Etkinlikte, tıpkı bu dizedeki gibi; ustanın yaratımları, yaşamından anılar ve etkiledikleri, sanatla yoğrularak seyircilere sunulacak. Gecede elbette şiir başrolde: Nâzım Hikmet'in şiirimizin yüzakı ürünlerini "Ustalara Saygı"da; Ece Okay, Erhan Özçelik, Mazlum Kiper ve Tuna Egemen konuklar için seslendirecekler. Esin Afşar'ın Nâzım Hikmet'in şiirlerinden besteleri yorumlayacağı geceye İlkim Karaca da ustanın "Sen Yoksun" şiirini Hasan Perçiner'in udu eşliğinde okuyarak katılacak.

Fazıl Say'ın "Nâzım Oratoryosu"ndan bir bölümün, Cem Karaca'nın "Çok Yorgunum" yorumunun, Ruhi Su'nun "Kadınlarımız" kaydının ve Korkut Akın'ın Nâzım Hikmet için hazırladığı görüntülerin de seyircilere sunulacağı gecenin birçok ünlü konuğu var: Ataol Behramoğlu, Işık Öğütçü, Işıl Özgentürk, Rasih Nuri İleri ve Turgay Fişekçi etkinliğe katılarak Nâzım Hikmet'i çeşitli yönlerden ele alan konuşmalar yapacaklar. Etkinlikte, Melih Güneş de Nâzım Hikmet belgeselinden görüntüler eşliğinde, şairi anlatacak...

Etkinlik: Ustalara Saygı Toplantısı - Nâzım Hikmet Özel
Tarih: 18 Ocak 2010 Pazartesi
Yer: Melih Cevdet Anday Sahnesi- Akatlar Kültür Merkezi
Saat: 20.00

Bilgi için:
Faruk Şüyün: 0 533 468 30 63
Melih Cevdet Anday Sahnesi / (Akatlar Kültür Merkezi): 0 212 351 93 84
Adres: Akmerkez'in Etiler'e giden kapısının karşısındaki Zeytinoğlu Caddesi üzerinde...

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İthaki Yayınları’nın modern klasikleri okurlarla buluşturduğu serisi İthaki Modern kapsamındaki yeni kitabı Anna Burns’ün kaleme aldığı bol ödüllü Sütçü… 2018’de Man Booker Ödülü, 2019’da da Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü ve Orwell Politik Kurgu Ödülü’ne layık görülen Sütçü okuyucuyla buluşuyor.

Telif hakları konusunda hem kamuoyunu hem sektörü hem de üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunan SETEM ikinci kez üniversite öğrencileri ve profesyonellerine yönelik bir eğitim çalışması ve senaryo yarışması düzenliyor. “Benim Eserim-2” isimli proje kapsamında yer alan senaryo yarışmasının konusu “telif hakları” olacak.

Asırlar boyunca Bosna Hersek’te hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan tarihi Mostar Köprüsü Bosna Savaşı sırasında Hırvat birlikleri tarafından yıkılmıştı. Köprü Türkiye’nin de katkılarıyla yeniden inşa edilerek 23 Temmuz 2004’te açıldı. Yeniden açılışının 16. yılını kutlayan köprü bugün de farklı kültürleri birbirine bağlıyor. 

 

 

Türk edebiyatının kıymetli yazarlarından Adalet Ağaoğlu’nu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören yazar 91 yaşında hayata veda etti.

ABD’li romancı, oyun yazarı ve aktivist James Baldwin’in kitaplarının birçoğunu okurla buluşturan Yapı Kredi Yayınları, 16 Temmuz Perşembe günü saat 18:00’da James Baldwin anısına bir söyleşi düzenliyor. Nefes Alamıyorum adlı söyleşinin konukları Zeynep Oral ve Zeynep Miraç.

Kulis

''Roman, Tanpınar'la kendim arasında bir med cezir''

ŞahaneBirKitap

Haruki Murakami’nin Türkçeye yeni çevrilen romanı Dans Dans Dans’ını Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları ve Yaban Koyununun İzinde romanlarıyla birlikte değerlendireceğim. Dans Dans Dans’la Yaban Koyununun İzinde’nin kahramanı aynı. İki roman boyunca onun başından geçmiş türlü olayları okumamıza rağmen, ismini halen bilmiyoruz.

Editörden

Ülkelerin edebi gündemiyle siyasi gündeminin kesiştiği yerlerin az olduğu düşünülür. Uzaktan bakınca öyledir de aslında. Edebiyat, elindeki en büyük imkân olan “zamandan ve mekândan” bağımsız olma lüksünü kıyasıya kullanır. Bir kitabın yazıldığı koşullar önemlidir ama o kitap yazıldığı zaman ve mekânı da aşarak, dünya edebiyat hafızasının bir yerlerine yerleşir.