Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

ORHAN VELİ KANIK GEMLİK'E DOĞRU ŞİİR ÖDÜLÜ Genç şairleri bekliyorToplam oy: 683

Gemlik'in tanıtımında büyük katkısı olan, şiire Gemlik'i, Gemlik'e şiiri yakıştıran büyük usta Orhan Veli Kanık'a vefa borcunu ödemek ve anısını yaşatmak için adına Gemlik Belediyesi öncülüğünde bir şiir yarışması düzenlendi.
Genç şairlerin katılımının beklendiği yarışma ile ilgili açıklama şöyle;

1- Ödülün amacı: Orhan Veli Kanık Şiir Ödülü, şiir alanında biçim ve biçem olarak farklılık yaratan genç şairlerin çalışmalarını desteklemek, yüreklendirmek ve başarılarını ödüllendirmek amacıyla verilir.

2- Kimler katılabilir: Yarışmaya 31 Mart 1975 ve sonrası doğan şairler, 1 Mart 2009 - 1 Mart 2010 tarihleri arasında yayımlanan şiir kitapları ile basılmamış, ancak kitap bütünlüğü taşıyan dosyaları ile katılabilir.

3- Katılım tarihi: Yarışmaya katılım 1 Ocak 2010'da başlar, son katılım tarihi 1 Mart 2010 ' dur. Postadaki gecikmeler dikkate alınmaz.

4- Seçiciler kurulu: (abece'sel dizilim)

Ataol BEHRAMOĞLU
Şeref BİLSEL
Veysel ÇOLAK
Fikret ÇOLAKOĞLU (Gemlik Belediyesi'ni adına)
Emre GÜMÜŞDOĞAN
Ayten MUTLU
İhsan ÜREN'den oluşmaktadır.

5- Sonucun açıklanması: Birinci olan yapıt ve yazarı 31 Mart 2010 ' da kamuoyuna açıklanır.

6- Ödül töreni: Birinci olan yapıtın sahibine ödülü, Gemlik Zeytin Dalı Edebiyat Günleri (10-11-12 Nisan 2009) içerisinde düzenlenecek törenle verilir.

7- Ödül tutarı: Ödül tutarı 3.000 TL'dir. Sadece 1. gelen yapıta verilir.

8- Yarışmayı düzenleyen kurum: Yarışmayı Gemlik Belediyesi düzenlemekte, Yazarlar Sendikası Bursa Temsilciliği, Türkiye Edebiyatçılar Derneği Bursa Temsilciliği, BUYAZ Bursa Yazın ve Sanat Derneği yarışmanın danışmanlığını üstlenmektedir.

9- Yarışma sekreterliği: Yarışma sekreterliğini Fikret ÇOLAKOĞLU (Gemlik Belediyesi Milli Eğitim Kültür ve Spor Komisyonu Başkanı) Necdet ERSOY (Gemlik Belediyesi Milli Eğitim Kültür ve Spor Komisyonu Üyesi) Emre GÜMÜŞDOĞAN yürütür.

10- Adres: Yarışmaya katılmak için, şairin adı, açık adresi ve kısa yaşam öyküsüyle birlikte 7 adet kitap ya da 7 kopya dosyasını Fikret Çolakoğlu,Gemlik Belediyesi Milli Eğitim Kültür ve Spor Komisyonu Başkanı 16600 GEMLİK adresine gönderilecektir.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İthaki Yayınları’nın modern klasikleri okurlarla buluşturduğu serisi İthaki Modern kapsamındaki yeni kitabı Anna Burns’ün kaleme aldığı bol ödüllü Sütçü… 2018’de Man Booker Ödülü, 2019’da da Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü ve Orwell Politik Kurgu Ödülü’ne layık görülen Sütçü okuyucuyla buluşuyor.

Telif hakları konusunda hem kamuoyunu hem sektörü hem de üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunan SETEM ikinci kez üniversite öğrencileri ve profesyonellerine yönelik bir eğitim çalışması ve senaryo yarışması düzenliyor. “Benim Eserim-2” isimli proje kapsamında yer alan senaryo yarışmasının konusu “telif hakları” olacak.

Asırlar boyunca Bosna Hersek’te hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan tarihi Mostar Köprüsü Bosna Savaşı sırasında Hırvat birlikleri tarafından yıkılmıştı. Köprü Türkiye’nin de katkılarıyla yeniden inşa edilerek 23 Temmuz 2004’te açıldı. Yeniden açılışının 16. yılını kutlayan köprü bugün de farklı kültürleri birbirine bağlıyor. 

 

 

Türk edebiyatının kıymetli yazarlarından Adalet Ağaoğlu’nu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören yazar 91 yaşında hayata veda etti.

ABD’li romancı, oyun yazarı ve aktivist James Baldwin’in kitaplarının birçoğunu okurla buluşturan Yapı Kredi Yayınları, 16 Temmuz Perşembe günü saat 18:00’da James Baldwin anısına bir söyleşi düzenliyor. Nefes Alamıyorum adlı söyleşinin konukları Zeynep Oral ve Zeynep Miraç.

Kulis

''Roman, Tanpınar'la kendim arasında bir med cezir''

ŞahaneBirKitap

Haruki Murakami’nin Türkçeye yeni çevrilen romanı Dans Dans Dans’ını Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları ve Yaban Koyununun İzinde romanlarıyla birlikte değerlendireceğim. Dans Dans Dans’la Yaban Koyununun İzinde’nin kahramanı aynı. İki roman boyunca onun başından geçmiş türlü olayları okumamıza rağmen, ismini halen bilmiyoruz.

Editörden

Ülkelerin edebi gündemiyle siyasi gündeminin kesiştiği yerlerin az olduğu düşünülür. Uzaktan bakınca öyledir de aslında. Edebiyat, elindeki en büyük imkân olan “zamandan ve mekândan” bağımsız olma lüksünü kıyasıya kullanır. Bir kitabın yazıldığı koşullar önemlidir ama o kitap yazıldığı zaman ve mekânı da aşarak, dünya edebiyat hafızasının bir yerlerine yerleşir.