Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

P.E.N'den Öykü, Roman ve Çeviri AtölyeleriToplam oy: 614

P.E.N Türkiye Merkezi,  20 Şubat- 8 Mayıs 2010  tarihleri arasında Öykü, Roman, Çeviri - dil atölyeleri başlatıyor.

Öykü Atölyesi,  cumartesi günleri 10 00- 12 00 saatleri arasında "Edebiyat yaklaşımlarından öykü yazma serüvenlerine uzanacak farklı bir yolculuğa" davet ediyor edebiyatseverleri. Öykü atölyesine katılacak yazarların her biri katılacakları bir teori - uygulama çalışmasını yönlendirecekler.

12 hafta sürecek öykü atölyesinin katılımcı yazarlar ise şöyle: İnci Aral, Sezer Ateş Ayvaz, Aysu Erden, Cemil Kavukçu, Jale Sancak, Ayşe Sarısayın.

Roman Atölyesi, pazar günleri 14 00 - 16 00 saatleri arasında,  roman türünün yapısı, kurgusu ve tekniğine yaklaşım çalışmalarını, roman örnekleri üzerinden dil, biçim ve yazım'a yönelik bir yakın bakışı gerçekleştirmeyi amaç edinecek. Oya Baydar, Nazlı Eray, Özcan Karabulut, Halil İbrahim Özcan, Yasemin Yazıcı, İbrahim Yıldırım roman atölyesinin katılımcı yazarları olacak.

Çeviri Atölyesi "kendimizi tanıyarak başkalarını anlama ve anladığımızı anlatma" vurgusuyla, aynı tarihlerde cumartesi günleri 14.00- 16.00 saatlerinde uygulanacak. Dersler, Çeviri ve Dil Hakları Komitesi başkanı Prof. Dr. Aysu Erden, komite üyeleri Pedagog-Çevirmen-Yazar Nevzat Erkmen ve Yrd.Doç. Dr. Hasine Şen tarafından dönüşümlü olarak verilecek. Ayrıca, konuk çevirmenler de deneyimlerini paylaşmak üzere davet edilecek.

20 Şubat Cumartesi günü başlayacak atölyeler, her yaştan her meslekten edebiyatseverlere açık.  Atölyelerin 12 haftalık programlarına katılabilineceği gibi, yalnızca 6 haftalık atölye programına da katılabilinir. 6 hafta için  ücret: 180 TL , 12 haftalık ücret: 320 TL'dir. İletişim için telefon numarası: 0212 292 00 26'dır. 13.00-17.00 saatleri arası gerekli bilgilere ulaşılabilir.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İthaki Yayınları’nın modern klasikleri okurlarla buluşturduğu serisi İthaki Modern kapsamındaki yeni kitabı Anna Burns’ün kaleme aldığı bol ödüllü Sütçü… 2018’de Man Booker Ödülü, 2019’da da Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü ve Orwell Politik Kurgu Ödülü’ne layık görülen Sütçü okuyucuyla buluşuyor.

Telif hakları konusunda hem kamuoyunu hem sektörü hem de üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunan SETEM ikinci kez üniversite öğrencileri ve profesyonellerine yönelik bir eğitim çalışması ve senaryo yarışması düzenliyor. “Benim Eserim-2” isimli proje kapsamında yer alan senaryo yarışmasının konusu “telif hakları” olacak.

Asırlar boyunca Bosna Hersek’te hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan tarihi Mostar Köprüsü Bosna Savaşı sırasında Hırvat birlikleri tarafından yıkılmıştı. Köprü Türkiye’nin de katkılarıyla yeniden inşa edilerek 23 Temmuz 2004’te açıldı. Yeniden açılışının 16. yılını kutlayan köprü bugün de farklı kültürleri birbirine bağlıyor. 

 

 

Türk edebiyatının kıymetli yazarlarından Adalet Ağaoğlu’nu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören yazar 91 yaşında hayata veda etti.

ABD’li romancı, oyun yazarı ve aktivist James Baldwin’in kitaplarının birçoğunu okurla buluşturan Yapı Kredi Yayınları, 16 Temmuz Perşembe günü saat 18:00’da James Baldwin anısına bir söyleşi düzenliyor. Nefes Alamıyorum adlı söyleşinin konukları Zeynep Oral ve Zeynep Miraç.

Kulis

''Roman, Tanpınar'la kendim arasında bir med cezir''

ŞahaneBirKitap

Haruki Murakami’nin Türkçeye yeni çevrilen romanı Dans Dans Dans’ını Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları ve Yaban Koyununun İzinde romanlarıyla birlikte değerlendireceğim. Dans Dans Dans’la Yaban Koyununun İzinde’nin kahramanı aynı. İki roman boyunca onun başından geçmiş türlü olayları okumamıza rağmen, ismini halen bilmiyoruz.

Editörden

Ülkelerin edebi gündemiyle siyasi gündeminin kesiştiği yerlerin az olduğu düşünülür. Uzaktan bakınca öyledir de aslında. Edebiyat, elindeki en büyük imkân olan “zamandan ve mekândan” bağımsız olma lüksünü kıyasıya kullanır. Bir kitabın yazıldığı koşullar önemlidir ama o kitap yazıldığı zaman ve mekânı da aşarak, dünya edebiyat hafızasının bir yerlerine yerleşir.