Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

TÜRKİYE 5 ÜLKEDE 5 KİTAP FUARINA KONUK OLACAKToplam oy: 614

Türkiye, kültür, sanat, edebiyat ve yayıncılık sahalarındaki tanıtımları için atağa kalktı.

Türkiye, kültür, sanat, edebiyat ve yayıncılık sahalarındaki tanıtımına katkıda bulunmak; uluslararası kuruluşlarla kültürel ilişkileri geliştirmek ve yayıncılık alanında son gelişmeleri takip etmek amacıyla 2010 yılında da uluslararası kitap fuarlarına katılacak.

Bu kapsamda, Türkiye, Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinatörlüğünde yayıncılık sektörü meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin katılımıyla oluşturulan Türkiye Ulusal Yürütme Komitesi tarafından yürütülecek çalışmalarla yıl boyunca, 5 ülkede, 5 farklı kitap fuarının konuğu olacak. Ortak program çerçevesinde katılım sağlanacak kitap fuarları şöyle:

BOLOGNA ÇOCUK KİTAPLARI FUARI (23-26 Mart 2010) :
En önemli çocuk yayıncılığı fuarı olan Bologna Çocuk Kitapları Fuarı'nın bu yıl 47.'si düzenlenecek. Geçen yıl 67 ülkeden bin 300 yayıncının yer aldığı fuara bu yıl da çok sayıda yazar, telif ajanı, illüstratör, TV ve film yapımcısı, kütüphaneci, kitapçı ve dağıtıcı katılacaktır. 2010 yılında Bakanlık tarafından sağlanan 64 m2'lik stantta, Türkiye'den çocuk yayıncıları eserlerini sergileyebilecekler; yabancı yayıncılar, telif ajansları, dağıtıcılar v.b. ile iş görüşmeleri gerçekleştirebilecekler. Fuarda ayrıca TEDA Projesi kapsamında Türkçeden yabancı dillere çevrilen çok sayıda çocuk kitabı da ziyaretçilerin ilgisine sunulacak.

PARİS KİTAP FUARI (26-31 Mart 2010) :
Fransa'da Türk Mevsimi etkinliklerinin kapanış dönemine denk gelmesi ve hem uluslararası yayıncılık alanı hem de Frankafon dünya için en önemli fuarlardan biri olması nedeniyle Paris Kitap Fuarı'na Türkiye bu yıl geniş ve zengin bir programla katılacak. 240 m2'lik bir alanına sahip olacak ulusal stantta, 20'yi aşkın yazar, sanatçı, çevirmen ve kültür insanın katılacakları söyleşiler, imza günleri, paneller, uygulama atölyeleri ile yabancı yayıncı yayıncılar ve okurlar ile buluşacaklar; Türk kültür, sanat, edebiyat ve yayıncılığının tanıtımına katkı sağlayacaklar.

TAHRAN ULUSLARARASI KİTAP FUARI (5-15 Mayıs 2010) :
Türkiye, Ulusal Yürütme Komitesi tarafından yürütülecek çalışmalar ile oluşturulacak ortak program çerçevesinde 2010 yılında katılacağı Uluslararası Kitap Fuarları arasın Tahran da yer alıyor.

MOSKOVA ULUSLARARASI KİTAP FUARI (1-6 Eylül 2010) : "2008 Rusya'da Türk Yılı" etkinlerinin ardından, Rusya kamuoyu ve yayıncılık dünyasında Türkiye'nin tanınırlığına yaptığı katkının devamının sağlanması ve geliştirilmesi için 2010 yılında da Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Ulusal Yürütme Komitesi koordinasyonunda Moskova Uluslararası Kitap Fuarı'na katılım sağlanacak.

FRANKFURT KİTAP FUARI (6-10 Ekim 2010) : Türkiye, 2008 yılında "onur konuğu" olarak katıldığı Frankfurt Kitap Fuarı'na 2009'un ardından 2010 yılında da konuk olacak. Etkinlik programına yayıncı; yazar, sanatçılar ve çevirmenler ile telif ajansı temsilcilerinden oluşan bir heyetle katılım planlanıyor. Program kapsamında gerçekleştirilecek kültür, edebiyat ve yayıncılık hayatına ilişkin panel, söyleşi, okuma, geleneksel sanat uygulamaları v.b. etkinlikler ile son iki yılın büyük başarısı devam ettirilmeye çalışılacak.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Kovid-19 nedeniyle 2020 yılındaki birçok fuar, festival, konferans ertelenmiş, iptal edilmiş ya da büyük salonlar yerine sanal ortamda düzenlenmişti. 2021'in ilk günlerinden itibaren açıklanan takvimlere göre yeni yıldaki etkinliklerin de büyük bölümü çevrimiçi gerçekleştirilecek.

 

Kazakistan kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in 2017 yılında başlattığı alfabe değişim hareketi devam ediyor. Kiril harflerinden Latin harflerine geçiş sürecinde önemli bir adım atıldı. Kazakistan Ulusal Alfabe Komisyonu, Latin alfabesine uyarlanan 31 harflik yeni Kazak alfabesini paylaştı.

Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından ödüllendirilen "Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları" 2020 yılının son gününde açıklandı. 

 

221B, 29. sayısında, yeni bir kapak dosyası “Dedektifin Dünyası” ile çıktı. Her yıl, üç farklı ülkeden üç farklı kurgusal dedektifi kapağına taşıyacak dergi, bu dedektiflerin A’dan Z’ye tüm özelliklerini detaylarıyla inceleyecek. “Dedektifin Dünyası” kapak dosyası kapsamında ilk konukları Cormoran Strike, Sean Duffy ve Benjamin Malaussène...

Film sanatına ve kültür hayatına kısa filmler ile destek olan Uluslararası Dostluk Kısa Film Festivali bu yıl 11 Aralık’ta başlıyor. Türkçe’nin ve Türk Şiirinin kurucusu Yunus Emre anısına düzenlenecek festival, 11-12-13 Aralık 2020 tarihlerinde gerçekleşecek. 3.

Kulis

Her Şey Çölde Koşan Bir Atla Başladı

ŞahaneBirKitap

Mehmet Akif’in seciyesini en çok şu üç şey inşa etti der Mithat Cemal Kuntay: Kur’anlı ev, pehlivanlı mahalle, müspet ilimli mektep. Bu üç dayanağı anlamak, Türkiye’nin ve şiirin zeminine dair iyi bir fikir verecektir. Akif’te tarih kültürel bir miras değil. O bunu çok erken zamanda anlıyor ve Namık Kemal’in korktuğu varoluş krizinin ortasında kendisini buluyor.

Editörden

Doğu Batı sorunu yalnızca bizim edebiyatımıza özgü bir sorunlar yumağı değildir aslında, Rus edebiyatında da benzer bir tartışma söz konusudur. Bütün bir 19. yüzyıl romanı daha sonra şiddetlenecek bu tartışmanın ilk alevinin yakıldığı metinlerle doludur.