Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Yayıncı MUSTAFA KEMAL AĞAOĞLU Anılıyor!Toplam oy: 775

Yayıncı, matbaacı, YAZKO ve BİLSAK'ın kurucusu Mustafa Kemal Ağaoğlu, ölümünün onuncu yılında Santral İstanbul'da gerçekleşecek toplantıyla anılacak.

1980'li yılların başından beri yayınladığı eserlerle kültür ve edebiyat dünyasına önemli katkılarda bulunan  YAZKO (Yazarlar ve Çevirmenler Kooperatifi) ve BİLSAK'ın (Bilim Sanat Kültür Hizmetleri Kurumu) kurucusu Mustafa Kemal Ağaoğlu için gerçekleştirilecek anma töreninde, sevenleri ve kültür sanat dünyasının önde gelen isimleri bir araya gelecek.

17 Ekim Cumartesi günü saat 12:00 - 18:00 saatleri arasında  "Bir Hayal Fabrikatorü: Mustafa Kemal Ağaoğlu - Yazko'dan Bilsak'a Alternatif bir Kültürel Örgütlenme Modeli Hikayesi" başlığı altında gerçekleşecek olan anma toplantısı, Barış Pirhasan ve Enis Batur'un Mustafa Kemal Ağaoğlu'nu anlatan konuşmaları ile başlayacak. Program, Turgay Fişekçi ve Şule Aytaç'ın YAZKO hakkında yapacakları bilgilendirme ve ilk kez anma toplantısı kapsamında seyircisiyle buluşacak olan Alper Tunga İnce'nin YAZKO belgeseli ile devam edecek.

Anma toplantısında Orhan Alkaya, Alternatif Kültür Kurumu BİLSAK'ın önemli etkinliklerini anlatan bir konuşma gerçekleştirecek. Tiyatro oyuncusu ve yönetmeni Nihal Koldaş, BİLSAK Tiyatro Atolyesi hakkında katılımcılara bilgi verecek.

Zeynep Yerdelen ve caz müzisyeni Emin Fındıkoğlu ise programa İstanbul Caz Center ve Caz Festivalleri konusunda yapacakları konuşma ile katkıda bulunacaklar. Fındıkoğlu ayrıca Hasan Kocamaz (armonika), Neşet Ruacan (gitar) ve Hakan Behlil (bas) eşliginde katılımcılara canlı müzik performansı sunacak.

Anma toplantısı, Nail Satlıgan ile Ayse Düzkan'ın BİLSAK'in siyasi kürsü olma özelliğini vurgulayan konuşmasının ardından Asaf Savas Akat, Murat Belge , Şirin Tekeli ile Aydın Uğur'un YAZKO ve BİLSAK oluşumlarını 12 Eylül bağlamında değerlendirmesiyle sona erecek.

Tarih: 17.10.2009
Yer: Santralistanbul / E1 301 Salonu
Saat: 12:00 - 18:0

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.