Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Yunus Nadi Ödülleri 70. kez sahiplerini bulduToplam oy: 728

Roman, öykü, fotoğraf, şiir, karikatür, sosyalbilimler ve kısa film ve belgesel olmak üzere yedi dalda dokuz ödülün 2015 Yunus Nadi Ödülleri’nin kazananları açıklandı.

 

Adnan Binyazar, Ahmet Cemal, Turhan Günay, Güray Öz ve Yüksel Pazarkaya’dan oluşan seçici kurul, roman dalında Eren Aysan’ın Gece Uyurken adlı yapıtıyla ödüle değer gördü.

 

Öykü dalında Hikmet Altınkaynak, Metin Celal, Faruık Duman, Cemil Kavukçu ve Osman Şahin’den oluşan seçici kurul, ödülü Mübarek Kadınlar adlı yapıtıyla Gaye Boralıoğlu’na verdi.

 

Şiir dalında Ataol Behramoğlu, Egemen Berköz, Muzaffer İlhan Erdost, Doğan Hızlan ve Sennur Sezer’den oluşan seçici kurul, ödüle Bağışla Ziyanımı adlı yapıtıyla Refik Durbaş’ı layık buldu.

 

Karikatür dalında Behiç Ak, Ercan Akyol, Orhan Erinç, Musa Kart, Kamil Masaracı ve Tonguç Yaşar’dan oluşan seçici kurul, ödülü Oğuz Gürel’in Üç Maymun yapıtına verdi.

 

Fotoğraf dalında Coşkun Aral, İsa Çelik, Gültekin Çizgen, ve Ergun Çağatay’dan oluşan seçici kurul, Özgürlük adlı yapıtıyla Burak Şenbak’ı ödüle değer buldu.

 

Sosyal bilimler ve araştırma dalında Dr. Erdal Atabek, Prof. Dr. Rona Aybay, Prof. Dr. Bozkurt Güvenç, Prof. Dr. Emre Kongar, Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ve Prof. Dr. Ahmet Mumcu’dan oluşan seçici kurul, ödülü İstiklâl Mahkemeleri adlı yapıtıyla Ergün Aybars’a verdi.

 

Kısa film ve belgesel dalında Burçak Evren, Enis Rıza, Aslı Selçuk, Işıl Özgentürk ve Prof. Dr. Bülent Vardar’dan oluşan seçici kurul, belgesel için V. Kerem Hun ve Yılmaz Kılıç’ın ortak yönetmenliğini üstlendiği Madde 16: Yaşam Hakkı'nı; kısa film içinse Orhan İnce’nin yönetmenliğini yaptığı Adem Başaran ile Safet Ayhan’ın Sarı Buzdolabı'nı layık gördü.

 

Ödüller bugün saat 19.00'da Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.

 


 

* Kaynak: Cumhuriyet

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.