Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap


Sema Kaygusuz'la Sözünü Sakınmadan (Video)


 

 

 

Sabit Fikir ve İstanbul Modern işbirliğiyle düzenlenen ve ilgiyle takip edilen Sözünü Sakınmadan, yaz aylarının bitmesi ile bahçeden üst kata taşınırken, Ömer Türkeş ve Semih Gümüş’in bu seferki konuğu Sema Kaygusuz’du. Sohbete Semih Gümüş, Sema Kaygusuz’un “edebiyatın her şeyden önce dil içinde yaratıldığının, onun içinden çıkarak öyküye ve romana dönüştüğünün bilincinde bir yazar” olduğunu vurgulayarak başladı. Dil ve edebiyattan felsefeye, yazarlıktan kendi tarihimizle yüzleşmeye pek çok konunun konuşulduğu söyleşinin büyük bölümünü (söyleşinin ilk dakikaları yaşadığımız teknik bir aksaklıktan kaynaklı eksik) buradan izleyebilirsiniz...
Toplam oy: 759

Yorumlar

Yorum Gönder


Sema Kaygusuz, " Kurban dilinin manası dünyanın en ahlaksız sorusuna kapı açabilir; Peki bu neden oldu? Peki bu neden oldu, deyince de çünkü, çünkü... diye açıklamaya başlarsınız ve o çünkülerle çok ahlaksız bir tartışmanın içinde bulabilirsiniz kendinizi" dedi. Kesinlikle bu soru hiçbir kıyımda sorulmamalıydı fakat Firik dedenin oğlunu yakan yüzbaşıyı kurşunlayan milisler için, Sema Kaygusuz'un peki bunu neden yaptılar sorusunu sorması ve ardına çünküler sıralaması birkaç dakika önce söz ettiği ahlaksızlığın ta kendisi olmuyor mu?

45%
55%

aslı erdoğan ile söyleşi ne zaman yapılacak öğrenmek istiyorum...

43%
57%

Bu soyleyisi bizlerle internet araayicili ile paylastiginiz icin cok tesekkurler. Ben yurt disinda yasiyorum bu nedenle dinleyici olarak katilmam olanaksizdi. Yapilacak olan diger soylesileri yayinlamanizi bircok arkadasim ve kendi adima sizlerden rica ediyorum.

46%
54%

Bülent Bey,

Açıkladığımız gibi teknik bir aksaklıktan dolayı o bölüm ne yazık ki kayda alınamadı. Kendimizin davet etmişken, bir hafta önce kendisiyle ilgili sansür haberlerine yer vermişken, Sema Kaygusuz'a sansür uygulamak gibi bir saçmalık aklımızdan geçmez. Kaldı ki pek çok örneğini gördüğümüz sansür aklı, atacaklarını büyük oranda yayınladığımız bölümde bulacaktı. Aynı şey değil tabii ki ama ilk bölüme yazarın istediği değişiklikleri de yaptığımız haberde yer verdik: http://sabitfikir.com/haber/dilsiz-utanctan-kurban-diline-sema-kaygusuzl...

 

Sansür konusunda son derece garip pek çok durumun yaşandığı bir ülkede aklınızdan bu sorunun geçmesini elbette normal. Görüntüleri eksik yayınlamayı biz de hiç istemezdik, bu nedenle özür dileriz.

 

Saygılarımızla...

48%
52%

İlk bölümün neden yüklenmediğini anlamadım. Diğer tüm "Sözünü Sakınmadan" konuşmakarı tam, bu neden yarım? Yoksa SabitFikir de mi sansür uyguladı?

50%
50%

İlham verici bir soylesi. Sema Kaygusuz baska bir dunyaya ait gibi. Edebiyat ve doga tutkunu cesur ve guzel kadina saygilar...

46%
54%

Sema Kaygusuz'u değerli yazar Sibel Cemaliden dolayı biliyorum.Ben yurtdışında yaşadığım için tüm yazarlarin kitaplarını takip edebilmem mümkün olmuyor. Fakat bu tarz konferansları vs... kaçırmadan dinliyorum.
Sema Kaygusuz'un öykülerinden bazılarını okumuştum. Burdaki konuşmasını beğendim. Hiç birşeyin ardına gizlenmeden düşüncelerini herkesle paylaştı. Ülkemizin gerçeklerini konuşmaktan, yazmaktan. En çok da bu gerçekleri yazıyorum diye düşünen aslında çevresinde dolaşıp bir türlü cesaret edip, güçlü bir kalemle asıl düşündüklerini yazamayan o kadar çok yazar varki. Bu tür yazarlarin varliğida bize bir herşeyi anlatıyor zaten.
Cesaretli olunca neler oluyor?
Iranli yazar Kader Abdul 22 yıldır ülkesinden, Humeyni rejiminden kaçarak sığındığı Hollandada yaşıyor. Dün onun konuşmasını dinledim ve adeta büyülendim. Karşı olduğu rejimle yazarak savaşmaya devam ediyor. Sığındığı tek bir şey olmuş, kalemi.

40%
60%

Sema Kaygusuz ya gerçekten tevazusu kadar zeki, ya da zekası kadar tevazu sahibi bir yazar. O sosyalist şiirin kahramanlık şirine çarpıtılması konusunda verdiği örnek, o kadar manidar ki, anlayana... Türkçemizin bu önemli bir yazarının kıymetini bilmemiz lazım. Ayrıca gayet şıktı. Magazinden böylesi uzak duran birini magazinsel dilinizle hırpalamayın.

50%
50%

İlk bölümün olmamasına çok üzüldüm, çünkü 1-2 dk değil 30dk. eksik.

40%
60%

Çok sempatik buldum Sema Kaygusuz'u. Yer yer güldüm de dinlerken. Açık yürekli oluşu da etkiledi doğrusu. Yalnız "ah bu yazarlar" dedirten bir giysi vardı üzerinde. Hep mi rüküş oluyorlar diyorum. Babannesinin gençlik giysisi olmalı:)) Berci kristin çöp masalları yerine benerci kristin çöp masalları dedi. Her ne kadar belli etmese de ne kadar heyecanlandığını anlamış olduk böylece. Kendisini öpüyorum. Elbette düzenleyenlere de teşekkürü borç biliyorum.

36%
64%

Yeni yorum gönder

Kulis

''Roman, Tanpınar'la kendim arasında bir med cezir''

ŞahaneBirKitap

Haruki Murakami’nin Türkçeye yeni çevrilen romanı Dans Dans Dans’ını Renksiz Tsukuru Tazaki’nin Hac Yılları ve Yaban Koyununun İzinde romanlarıyla birlikte değerlendireceğim. Dans Dans Dans’la Yaban Koyununun İzinde’nin kahramanı aynı. İki roman boyunca onun başından geçmiş türlü olayları okumamıza rağmen, ismini halen bilmiyoruz.

Editörden

Ülkelerin edebi gündemiyle siyasi gündeminin kesiştiği yerlerin az olduğu düşünülür. Uzaktan bakınca öyledir de aslında. Edebiyat, elindeki en büyük imkân olan “zamandan ve mekândan” bağımsız olma lüksünü kıyasıya kullanır. Bir kitabın yazıldığı koşullar önemlidir ama o kitap yazıldığı zaman ve mekânı da aşarak, dünya edebiyat hafızasının bir yerlerine yerleşir.