Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

			

Üye Eleştirileri


Üye Eleştirileri

Dimağımdaki Tat, İzleğimdeki İz

Yusuf Atılgan
Yapı Kredi Yayınları

Her eser yanıtını izlediğimiz, duyduğumuz, bire bir katılımcı olarak yaşadığımız durum ya da durumların, hayatların sorusudur. Bu soru doğru sorulduğunda ve  sorusu olduğu yanıtını  örtmeden, onu ezmeden içine alabiliyorsa iz bırakır. Üzerinden geçen zamana rağmen eşelemeden, üfürmeden, aramadan dimağımızda bıraktığı tadını alabiliyorsak ölümsüzleşmiştir ve okuyucuya yüklenen sorumluluğu ile mirastır artık.
   
Yusuf ATILGAN’ın romanı; yinelenen hareketliliği ile gelen geçenin bol olduğu bir istasyonu, Yunan ordularına karşı savunmaya geçmediğinden adının bir vicdani süpürge olması niyetiyle konduğu aşikar olan ANAYURT OTELİ’ni, Anasının karnında dokuz ay sabredemeyip erken doğan ve doğduğu o otelin esvabına bürünmüş gibi hep sabırlı, hep bekleyen birine dönüşen, mevzu aşk olduğunda sıradanlığının dışına çıkan ama beklentilerinin yanıtsız kalmasıyla zaten var olan eğilimlerinin çürümeye dönüştürdüğü-ki yalnızlık çürütür- Zebercet karakterini, bir Anadolu kasabasının beşiğinde naçizane görüşüm “Nasıl Yaşarlar?” doğru sorusu ile bir araya getiriyor.

Bizleri; suçludan önce suçu hazırlayan toplumun fertleri olarak sanık ve çaresizliğimizle, müdahalesizliğimizle de tanık olarak bu hayatlara katıyor.  1973 yılında ilk kez yayınlanmasına rağmen baskıları tükenen,  üzerinde çokça konuşulan ve konuşulmaya devam edeceğe benzeyen, birçok yazara kaynak olan bu ölümsüz eser; daha nice hayatlar vardır ki gün yüzüne çıkmamış içlenmesiyle de daha fazla edebiyat dedirtiyor bizlere.

Üzerinden yıllar da geçse beni dimağımdaki o tada ve izleğimdeki yerine çabasız ulaştırmasından dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum Yusuf ATILGAN’a.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Üye Eleştirileri Yazıları

Roman hakkında bir şeyler yazmak gerektiğinde “bizde” izlenen usul, çoğunlukla yazarın dünyası ve kendisi hakkında oluşmuş genel kanaat üzerinde kanat çırpmayı gerektirmeyen bir uçuşla yazarla (ya da politik olarak mahkum edilmiş bir yazarsa “çoğunlukla”) aynı gökyüzünü paylaştığı izlenimi veren satırlar arasında süzülmektir. Ne de olsa böyle bir usulde romanı okumak da gerekmez.

Kitabın ismindeki aşkı görünce hem ilgimi çekmiş hem de romantik bir şeyler okuyacağımı düşünmüştüm. Ama kitabı okumaya başlayınca hiç de öyle olmadığını görüp, bir günde okuyup bitirdim. Çok az kitapta yaşadığım o nefessiz kalmayı yaşadım. Dostoyevski'nin Suç ve Ceza´sında ki çarpıcılığı hissettim. Tam evet tam bir aşk romanı! Aşkı en çarpıcı ve vurucu biçimde anlatmış.

Felsefe devrimsel değil birikimsel bir süreçtir ancak bu birikimli yapının bazı devrimcileri vardır. Marquis de Sade işte bu devrimci filozoflardan biridir, hatta en başta gelenlerindendir, çünkü de Sade dokunulması en güç şeye dokunmuştur, en büyük tabuyu devirmiştir.

'Hatıra' sözcüğü hep tek yumurta ikizi 'Hüzün'le gelir insanın aklına. Öyle ki, ne kadar hoş, ne kadar eğlenceli anlarınızı hatrınıza getirirseniz getirin, attığınız en şiddetli kahkahaların ardından çöküverir o hüzün üzerinize. Bir daha o günlere dönemeyecek olmanın hüznü. 'İstanbul Hatırası' da tam böyle bir kitap.

Christopher Priest’ın bol ödüllü fakat ülkemizde ancak film uyarlaması ile adını duyurabilmiş ve hala daha pek de okunmamış romanı bizi eğlencenin kanlı canlı olduğu zamanlara götürüyor.

Kulis

“Jack London’ın Unutulmaz Bir Romanını 40 Yıl Sonra İngilizce Aslından Çeviriyoruz”

Henüz bir yaşını doldurmamış bir yayınevi Kutu Yayınları. Hikâyesini anlatır mısınız?

ŞahaneBirKitap

Birkaç sene önce, yazar arkadaşlarla oturup şu meseleyi tartışmıştık: Yazdıklarımızı hiç kimsenin okumayacağını bilsek, yine de yazar mıydık? “Okur” olmadan yazdıklarımız bir işe yarar mıydı? Hele ki okuruyla konuşan, okuru da kurmacanın içine davet eden, hatta onu hikâyesinin bir kahramanı haline getiren yazarlar ne yapardı okur olmasa?

Editörden

Doksanlı yılların sonu olmalı. Yaşadığım taşra şehrinde sadece bir tane olan müzik mağazasına gidip gelip Pink Floyd’un The Dark Side of the Moon albümünü soruyordum sürekli, geldi mi gelmedi mi diye… Çünkü müziğin bir kaset ya da CD marifetiyle dinlendiği zamanlardı ve sevdiğiniz bir grubun albümünün çıktığını duymanız ayrı dert, o albümün sizin yaşadığınız şehre ulaşması ayrı dertti.