Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

2008 Nobel Edebiyat Ödülü Sahibi J.M.G. Le Clézio’nun yeni romanı Açlığın Şarkısı Turkuvaz Kitap’tan çıktı!Toplam oy: 548

Açlığın Şarkısı, yazarın annesinin yaşamından esinlenerek kaleme aldığı bir roman. On yaşlarındaki Ethel'in hikâyesiyle roman başlarken, karşımızda Fransa'nın sömürgesi Mauritius Adası'ndan Paris'e gelen soylu bir ailenin tablosu çıkar. Şaşaalı, gösterişli, lüks içinde bir hayat. 1930'ların Paris'i. Sömürgelerin, sömürgeciliğin görkemi kendini hâlâ güçlü biçimde hissettirmektedir. Biz de dünyayı ve bu geniş ailenin yaşamını, farklı şahsiyetlerini, soylulardan, burjuvalardan, sanatçı ve aydınlardan oluşan çevrelerini bu küçük kızın gözlerinden izleriz. Ama bir yandan da İkinci Dünya Savaşı'nın ve Nazizmin ayak sesleri tüm Avrupa'da işitilmektedir. Ethel büyüdükçe, dünyanın yaklaşan kâbusunu, kendi ailesi içindeki sorun ve çelişkileri, anne babasının ayrılma eşiğindeki ilişkilerini, kendi okul yaşamındaki, ilk arkadaşlıklarındaki sorunları sessizce göğüslemeye uğraşır. Yakın çevresinin vurdumduymazlığı, aymazlığı, hatta Hitler hayranlığı çocukluktan genç kızlığa yol alan Ethel'i şaşkınlığa boğar. Derken, Nazi rejimi bütün boğuculuğuyla Fransa'nın üzerine çökerken, birçok zengin aile gibi Ethel'in ailesi de çoktan iflasın eşiğine gelmiş, Paris'i terk edip sefaletin, açlığın ellerine düşmüştür... İşte bu koşullarda ayakta kalmaya, kırgınlıklarını, kırılganlıklarını onararak dünyayla yeniden bağlar kurmaya, aşkı tanımaya çalışan Ethel'in hikâyesi, bütün umutları ellerinden zorla sökülüp alınarak savaşın sunağında kurban edilmiş bir gençliğin öfkesinin şarkısıdır...

“Bu hikâyeyi yirmi yaşında istemeden kahraman olan bir genç kızın anısına yazdım” der Le Clézio, Rimbaud'nun “Açlık Bayramı” şiiriyle başlayan ve Ravel'in Bolero'sunun son notalarıyla kapanan Açlığın Şarkısı'nda.

1940 doğumlu Fransız yazar J.M.G. Le Clézio 2008 Nobel Edebiyat Ödülü sahibidir.

İlk kitabı Le Procès-verbal (Tutanak, İletişim Yayınevi) 1963 yılında yayımlanmış ve Renaudot Ödülü'nü almıştır. 1980'de Désert (Çöl, Can Yayınları) adlı romanıyla Fransız Akademisi tarafından Paul-Morand Ödülü'ne layık görülmüş ve 1994 yılında “Yaşayan En Büyük Fransız Yazar” seçilmiştir. Çok sayıda roman, hikâye ve deneme kitabı bulunan yazarın Türkçede -yukarda belirtilenlerden başka-  Göçmen Yıldızı (Can Yayınları), Altın Balık (Can Yayınları), Okyanus Kokusu ve Angoli Mala (Can Yayınları), Ourania (Turkuvaz Kitap) adlı eserleri de bulunmaktadır. Açlık Şarkısı yazarın 2008 tarihli son romanı olup, yayımlanmasından birkaç gün sonra 2008 Nobel Edebiyat Ödülü'nü almıştır.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahipleri açıklandı. 2018 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’ne Polonyalı yazar Olga Tokarczuk, 2019 yılı Nobel Edebiyat Ödülü’ne ise Avusturyalı yazar Peter Handke uygun görüldü. Nobel Edebiyat Ödülü, İsveç Akademisi’nde yaşanan skandallar nedeniyle 2018 yılında verilmemişti. Bu yıl hem 2018 hem de 2019 yılının ödülleri aynı anda açıklandı.

Kulis

Yunus Emre Tozal: Chicago’nun kütüphaneleri

ŞahaneBirKitap

Prof. Dr. Yaşar Çoruhlu’nun Türk Sanatında Hayvan Sembolizmi Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanan 3. baskısıyla okurlarla buluştu. Bu baskıyı öncekilerinden ayıran en önemli fark, bu kez eserin iki cilt halinde ve genişletilmiş şekliyle yayınlanması. Uzun süre alanındaki tek kaynak olan bu kitap tartışmasız biçimde hâlâ alanındaki en önemli eser olma özelliğini koruyor.

 

Editörden

Kadın kahramanlar içinde bazıları var ki, yıllar önce okumuş olmama rağmen halen onların hayatlarını merak ederim. Her okuyuşta farklı bir keşif, yeni bir detay, daha önce hiç fark etmediğim bir ayrıntı dikkatimi çeker ve buna şaşırır dururum. Eskiden okuduğum bir romana dönmek, eski bir arkadaşıma merhaba demeye benzer.