Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

2008 Nobel Edebiyat Ödülü Sahibi J.M.G. Le Clézio’nun yeni romanı Açlığın Şarkısı Turkuvaz Kitap’tan çıktı!Toplam oy: 608

Açlığın Şarkısı, yazarın annesinin yaşamından esinlenerek kaleme aldığı bir roman. On yaşlarındaki Ethel'in hikâyesiyle roman başlarken, karşımızda Fransa'nın sömürgesi Mauritius Adası'ndan Paris'e gelen soylu bir ailenin tablosu çıkar. Şaşaalı, gösterişli, lüks içinde bir hayat. 1930'ların Paris'i. Sömürgelerin, sömürgeciliğin görkemi kendini hâlâ güçlü biçimde hissettirmektedir. Biz de dünyayı ve bu geniş ailenin yaşamını, farklı şahsiyetlerini, soylulardan, burjuvalardan, sanatçı ve aydınlardan oluşan çevrelerini bu küçük kızın gözlerinden izleriz. Ama bir yandan da İkinci Dünya Savaşı'nın ve Nazizmin ayak sesleri tüm Avrupa'da işitilmektedir. Ethel büyüdükçe, dünyanın yaklaşan kâbusunu, kendi ailesi içindeki sorun ve çelişkileri, anne babasının ayrılma eşiğindeki ilişkilerini, kendi okul yaşamındaki, ilk arkadaşlıklarındaki sorunları sessizce göğüslemeye uğraşır. Yakın çevresinin vurdumduymazlığı, aymazlığı, hatta Hitler hayranlığı çocukluktan genç kızlığa yol alan Ethel'i şaşkınlığa boğar. Derken, Nazi rejimi bütün boğuculuğuyla Fransa'nın üzerine çökerken, birçok zengin aile gibi Ethel'in ailesi de çoktan iflasın eşiğine gelmiş, Paris'i terk edip sefaletin, açlığın ellerine düşmüştür... İşte bu koşullarda ayakta kalmaya, kırgınlıklarını, kırılganlıklarını onararak dünyayla yeniden bağlar kurmaya, aşkı tanımaya çalışan Ethel'in hikâyesi, bütün umutları ellerinden zorla sökülüp alınarak savaşın sunağında kurban edilmiş bir gençliğin öfkesinin şarkısıdır...

“Bu hikâyeyi yirmi yaşında istemeden kahraman olan bir genç kızın anısına yazdım” der Le Clézio, Rimbaud'nun “Açlık Bayramı” şiiriyle başlayan ve Ravel'in Bolero'sunun son notalarıyla kapanan Açlığın Şarkısı'nda.

1940 doğumlu Fransız yazar J.M.G. Le Clézio 2008 Nobel Edebiyat Ödülü sahibidir.

İlk kitabı Le Procès-verbal (Tutanak, İletişim Yayınevi) 1963 yılında yayımlanmış ve Renaudot Ödülü'nü almıştır. 1980'de Désert (Çöl, Can Yayınları) adlı romanıyla Fransız Akademisi tarafından Paul-Morand Ödülü'ne layık görülmüş ve 1994 yılında “Yaşayan En Büyük Fransız Yazar” seçilmiştir. Çok sayıda roman, hikâye ve deneme kitabı bulunan yazarın Türkçede -yukarda belirtilenlerden başka-  Göçmen Yıldızı (Can Yayınları), Altın Balık (Can Yayınları), Okyanus Kokusu ve Angoli Mala (Can Yayınları), Ourania (Turkuvaz Kitap) adlı eserleri de bulunmaktadır. Açlık Şarkısı yazarın 2008 tarihli son romanı olup, yayımlanmasından birkaç gün sonra 2008 Nobel Edebiyat Ödülü'nü almıştır.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

1949-1950 yıllarında şair Orhan Veli Kanık öncülüğünde çıkmış edebiyat dergisi Yaprak’ın tüm sayıları erişime açıldı. 15 günde bir yayımlanan 28 sayılık dergi, 1 Ocak 1949 – 1 Haziran 1950 arasında Ankara’da basıldı. İlk sayısı 1 Ocak 1949’da çıkan dergide Cahit Sıtkı Tarancı, Sait Faik Abasıyanık, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Cahit Külebi gibi şair ve yazarların eserleri yayımlandı.

SALT, geçtiğimiz günlerde Tek ve Çok sergisi için hazırlanan, “Türkiye’nin büyücek bir şehrindeki bu hayalî apartman dairesinin” kesitini güncelleyerek çevrimiçi erişime açtı.Tek ve Çok, SALT’ın 80’ler sergilerinden biri olarak Eylül 2016’da SALT Galata’da açılmıştı.

Haruki Murakami’nin müziğe olan ilgisini bilmeyenimiz yok. Çocukluğundan beri müzikle bağı çok kuvvetli olan yazar hayli geniş bir müzik arşivinin de sahibi. Yazar 10 bini aşkın plaktan oluşan koleksiyonuyla Tokyo FM için 22 Mayıs Cuma günü özel bir yayın yapacak. Yazar aynı zamanda hayranlarından gelen soruları da yanıtlayacak.

Arter’in düzenlediği çevrimiçi rehberli turlar Haziran ayında da her Cuma saat 18:30’da gerçekleşecek.

Sinema odaklı internet sitesi World of Reel’de gerçekleştirilen bir ankete göre, 1990’lı yılların en iyi 40 filmi belli oldu. Ankete sinema dünyasından pek çok kayda değer isim katıldı. Toplamda 175 farklı kişinin oy kullandığı listenin zirvesinde usta yönetmen Martin Scorsese’nin Goodfellas adlı kült yapımı yer aldı. Listede ikinci sırada ise Quentin Tarantino’nun Pulp Fiction’ı var.

Kulis

Postmodern Öykü Denince: Jorge Luis Borges

ŞahaneBirKitap

Osmanlı Devleti’nin kuruluş dönemine dair ilgi, Diriliş Ertuğrul ve Kuruluş Osman gibi dizilerin de etkisiyle son günlerde iyice arttı.

Editörden

Dünyanın çehresini değiştiren en büyük seyahat, bir odada, bir kitabın yoldaşlığında yapılan seyahattir. Kitaplardan en çok yola çıkmasını öğrenebiliriz. Ola ki hoyrat bir karakterle birlikte seksen günde dünyanın çevresinde devri daim eder, aklımızın eremeyeceği sırlara vakıf oluruz. Her yolculuk, insanın kendi içine attığı adımı biraz daha kuvvetlendirir.