Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

2009'UN 'EN İYİLER'İ BELLİ OLDUToplam oy: 338

Dünya Kitap Dergisi'nin geleneksel Dünya Kitap Ödülleri'nin 2009 yılı sonuçları ve bu yıl beşinci kez verilen Altın Sayfa Ödülü'nü kazananlar belli oldu. Dünya Kitap Ödülleri Seçici Kurulu toplantısında Oya Baydar, Sezer Duru ile Püren Özgören ve Everest Yayınları'na ödül verilmesi kararlaştırıldı. 2005'te her yıl farklı bir daldaki kitaba verilmek üzere konan ve bu sene "yılın en iyi gastronomi kitabı" kategorisinde düzenlenen Altın Sayfa Ödülü ise Priscilla Mary Işın'ın oldu, Ayşe Nilhan Aras'a ise Altın Sayfa Jüri Özel Ödülü verildi.

Dünya Kitap Dergisi tarafından 1993 yılından bu yana verilen Dünya Kitap Ödülleri'nden "Yılın Telif Kitabı Ödülü" için 2009 yılı içinde "Ayın Telif Kitabı" olarak belirlenen 21 kitap arasından seçim yapıldı. Osman Saffet Arolat, Semih Gümüş, Doğan Hızlan, Selim İleri, İlknur Özdemir, Faruk Şüyün, Tahsin Yücel, Yekta Kopan ve Dünya Temsilcisi'den oluşan seçici kurul, "Yılın Telif Kitabı" ödülünü; Oya Baydar'ın Can Yayınları arasından çıkan "Çöplüğün Generali" adlı yapıtına oy çokluğuyla verdi.

"Yılın Çeviri Kitabı" ödülünün sahipleri ise yıl içerisinde "Ayın Çeviri Kitabı" olarak seçilen 17 eser arasından belirlendi. Aynı seçici kurul, ödülü, oy çokluğuyla Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan Thomas Bernhard'ın "Yürümek-Evet" çevirisi için Sezer Duru ile Everest Yayınları'ndan çıkan Junot Diaz'ın "Oscar Wao'nun Tuhaf Kısa Yaşamı" çevirisi için Püren Özgören arasında paylaştırdı.

"Yılın Yayınevi" de, aynı toplantıda, aynı seçici kurulca yapılan değerlendirme sonucunda oy çokluğuyla Everest Yayınları olarak belirlendi. Semih Gümüş ve Tahsin Yücel, mazeretleri nedeniyle toplantıya katılamadılar, oylarını yazılı olarak gönderdiler...

Dünya Kitap Dergisi tarafından bu yıl beşinci kez verilen Altın Sayfa Ödülü'nün sahibi ise Priscilla Mary Işın oldu. Her yıl farklı bir kategoride düzenlenen ve bu sene "yılın en iyi gastronomi kitabı"na verilen ödülün Ahmet Örs, Ali Esad Göksel, Gülhan Kara, Mehmet Yaşin, Nedim Atilla'dan oluşan seçici kurulu, ödülü, oybirliğiyle Priscilla Mary Işın'ın Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan "Gülbeşeker Türk Tatlıları Tarihi" adlı yapıtına verdi. Jüri, Anadolu mutfağının gelişimine ve tanıtımına katkılarından dolayı Ayşe Nilhan Aras'a da Özel Ödül verilmesini kararlaştırdı...

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Üst orta sınıf ailelerin ilk bakışta huzurlu ve konforlu görünen evlerine girip, orada tekinsiz öyküler keşfeden ve bunu yaparken de klişe kadın karakterlerden olabildiğince kaçınan Liane Moriarty, neredeyse her kitabıyla çok satanlar listelerinde başı çeken Avustralyalı bir yazar.
 

Yuval Noah Harari'nin 70 bin yıl öncesinden başlayarak Homo Sapiens türünün nasıl diğer türler arasından sıyrılıp yeryüzüne hakim olduğunu anlatan kitabı Hayvanlardan Tanrılara - Sapiens, hiç kuşkusuz kürsel bir fenomen haline geldi.

Yunanistan'da bulunan Olympia Antik Kenti'nde gerçekleştirilen ve yaklaşık üç yıl süren kazılarda, hem arkeologları hem de edebiyat tarihçilerini ilgilendiren bir kil tablet keşfedildi. BBC'nin haberine göre, tabletin üzerine kazılı olan 13 satır, Homeros'un destanı Odysseia'ya ait.

 

Dijital yayın platformu Hulu, Stephen King külliyatına saygı duruşunda bulunan yeni bir diziyle heyecan yarattı. Yapımcılığını J.J. Abrams ve Stephen King’in üstlendiği Castle Rock adlı dizide King’in sevilen pek çok karakterinin yolları psikolojik gerilim türündeki özgün bir hikayeyle kesişecek.

 

Robert Galbraith ismi size tanıdık geldi mi? Pegasus Yayınları tarafından Türkçeye kazandırılan Cormoran Strike serisinin yazarı olan bu şahıs J.K. Rowling'den başkası değil aslına bakarsanız!

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.