Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Bitirmekte en çok zorlanılan on kitapToplam oy: 1199

Bazı kitapları okumak yorar insanı. Kimi zaman içimizde o kitabı bir köşeye bırakmak için müthiş bir istek duyar, yine de bırakamayız. Bazen de, "Daha fazla okuyamayacağım," diyerek isyan bayrağını çeker ve başka bir kitaba geçeriz. The Guardian'ın yaptığı bir araştırma sonucunda okurların bitirmekte en çok zorlandıkları 10 kitap belirlenmiş. Bakalım bu kitaplar hangileriymiş:

 

 


 

 

 

Will Self'ten Şemsiye (Umbrella)


 

James Joyce'un i zinden cesur bir  şekilde ilerleyen Self, bu ilgi çekici edebi deneyi sayesinde bu yılki Man Booker ödülüne aday olmuştu. Zor okunan kitaplar kategorisinde de oldukça iddialı br aday olan yazar, okurlarına zihin egzersizleri yaptırmaktan hoşlanıyor anlaşılan. Şemsiye romanı da yazarın uzun yıllardan beri yayınlanmış en zorlayıcı kitabı. 1918 yılında meydana gelen uyku hastalığı salgınının kurbanları üzerine yazılmış romanın, tarihi bir roman kategorisine girmesine rağmen okuru böylesine yorması çok rastlanan bir durum olmasa gerek.

 


 


 

 

Benedictus de Spinoza'dan Etika

 

 

İyi ve kötünün değişkenliği üzerinde durulan Etika'da, Latince yazılmış ve Spinoza'nın ölümünden sonra 1677 yılında basılmıştır. Hiçbir şeyin şansa bağlı gerçekleşmediğini savunan Spinoza, "başyapıt" olarak tanımlanan bu eserinde kişinin bu gerçeği kabullenerek huzurlu bir hayat sürebileceğini belirtir. Beş bölümden oluşan eser, derin metafizik terimle yüklü olduğu için okuru oldukça zorlayan bir kitaptır.

 

 

 


 

 

 

Walter Abish'den Alfabetik Afrika (Alphabetical Africa)

 

 

 

 

 

 

 

Modern Amerikan edebiyatının güçlü kalemlerinden olan Abish, Ne Kadar Alman romanıyla tanınıyor. İlginç bir deneye konu oluyor roman; ilk bölüm yalnızca A harfiyle başlayan kelimelerden oluşurken, ikinci bölümde bu harfe B de eşlik ediyor. İlerledikçe eklenen harfler okuru bir miktar rahatlatıyor belki, ancak 28. bölümde yok olan Z harfi, 29. bölümde ortadan kaybolan Y harfi okuru şaşırtmaya devam ediyor.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

Kazuo Ishiguro'dan Avunamayanlar

 

Günden Kalanlar romanının yazarından uzun ve etkileyici bir roman bu. Üzücü ve garip, aynı zamanda da komik bir hikaye anlatan Avunamayanlar, bir başyapıt olarak değerlendirilmeye başladı bile. Ünlü bir müzisyen olan Ryder, Avrupa'da dolaşırken bir otele giriş yapar. Konsere birkaç gün olduğunu bilen kahramanımız, odasına girer girmez aslında buraya gelmiş olmasının başka sebepleri olup olmadığını sorgulamaya başlar. Kafka'nın ve Avrupa sinemasının etkisinin yadsınmaz olduğu bu roman, Ishiguro'nun eserleri arasında önemli bir yere sahip.

 

 

 

 


 

 

 

 

 Robert Musil'den Niteliksiz Adam

 

 

 

 

 

Zor okunan bir eser olmasıyla ünlü bu roman üç ciltten oluşuyor; 32 yaşındaki ana kahraman olan matematikçi Ulrich, gerçeklik hissinin peşine düşmüş biridir. Ahlaki değerler ile hayatın sunduğu seçenekler arasında yaşadığı duygu karmaşaları onu “niteliksiz adam” haline getirirken, Musil okurları bu “can sıkıcı yazı”yı bir meditasyon olarak yorumluyorlar. Pek çok okur için Musil, Proustvari yazan ama bunu Agatha Christie kitaplarına benzetebilen bir yazar.

 

 

 

 


 

 

 

Karl Marx'dan Kapital

 

 

 

 


 

 Marx, amacının “çağdaş toplumlarda ekonominin devinimini açıkça ortaya koymak” olduğunu söylemiş ve amacı “20. yüzyıl komünist düşüncesinin İncili” haline gelmişti. Tüm kutsal kitaplarda olduğu gibi, Kapital de zor okunuyor elbette. Sayfalar arasında kaybolan okurlar öyle zannediyoruz ki bu ağır dile sahip ve zor okunan kitabı sakin kafayla okumak istiyorlardır.

 

 

 

 


 

 

 

 

Malcolm Lowry'den Yanardağın Altında

 

 

 


 

 

 

 

Lowry'nin bu yarı-otobiyografik romanı sorgusuz sualsiz “zor okunan” olarak tanımlanabilecek bir kitap.20. yüzyılın klasikleri arasında giren Yanardağın Altında, yayınlandığı zaman pek çok eleştiri okunun hedefi olmuş, ancak sonradan edebi değeri anlaşılmış.

 

 

 

 

 


 

 

 

 

James Joyce'dan Finnegans Wake

 

 

 


 

 

James Joyce'un 1939 tarihinde yayımlanan, son ve Ulysses ile birlikte en önemli romanı. 15 yıldan daha uzun bir sürede yazılmıştır. Romanın başkarakterleri, tüm insanların düşünde yaşattığı ideal aile tipini temsil etmektedir. Kitap, onların şahsında tüm insanların ve insanlığın tarihini içinde barındırır. Finnegans Wake oldukça ağır ve sembollerle yüklü bir roman olup tüm dünyada çok sayıda edebiyatçıyı yıllardır üzerinde çalışmaya sevkediyor.

 

 

 

 


 

 

 

 

Thomas Pynchon'dan Yerçekiminin Gökkuşağı

 

 

 

 

 

 

 

William Dean Howells Madalyası'nı kazanan Yerçekiminin Gökkuşağı romanı, 20. yüzyıl edebiyatının önemli yapıtlarından, bir kara komedi örneğidir.  Almanya'da, yerçekimi engelini aşacak gizli bir V-2 roketini arayan çok sayıdaki garip karakterlerden biri olan Amerikalı bir askerin serüvenlerini anlatan kitapta, çağdaş dünyada insanın önüne çıkan ikilemler yer alır.

 

 

 

 


 

 

 

B.S. Johnson'dan Tâlihsizler ( The Unfortuntes)

 

 

 

 

 

 

B.S. Johnson'dan Tâlihsizler romanı, 1973 yılında, 40 yaşındayken yaşadığı bunalım ve başarısızlıklara dayanamayarak intihar eden yazarın 1969 yılında yayınlanan kitabının fikri ölüm ve arkadaşlık temasını “İlk” ve “Son” başlıkları altında incelemekti. “60ların başyapıtlarından” olarak nitelendirilen Tâlihsizler, Jonathan Coe'nun 2004 yılında çıkardığı ve Johnson'ın biyografisini kaleme aldığı kitabın ardından oldukça büyük bir ilgi odağı oldu.

 

 

 

 

 

 

DDD


Yorumlar

Yorum Gönder


Büyük hevesle okumaya başladım Orhan Pamuk'un Kara kitabını.Ama cümlelerin uzunluğundan dolayı devam edemedim.

53%
47%

Orhan Pamuk kitaplarina tahammul edememe nedeni faşistliginiz olmasin? Yazmadan edemedim! Oguz Atay Tutunamayanlar başlayip da bi turlu bitiremedigim kitap..tabi boyle usta bir yazarin kitabini okumamak olmaz..tekrar deneyip okuyacagim..

45%
55%

huzur da çok zorlandım birde alman romantizmi vardı onu iki denemeden sonra bitiremeden yarıda bıraktım

55%
45%

can yayınlarındna çıkan uwe timm'in morenga'sını bitirme konusunda uzun süre ısrar ettim ama 70 sayfayı geçmedim-geçemedim.

41%
59%

Romanları zor okunabilir kılan şey uzun olmaları ya da konunun dikkat çekmemesi olabilir. Vakti bol olan ya da konuya çokça ilgi duyan biri pekala sıkılmadan okuyabilir. Bu konudaki genellemenin yanlış olduğunu düşünûyorum. Ancak bilimin ya da felsefenin ağırlıklı olduğu kitaplarda bu genelleme yapılabilir. Misal; Hegel'in Tinin Görüngübilimi kitabı, çok akıcı olmasına rağmen içeriğin genişliği ile Tüfek, Mikrop, Çelik. Kapital'in de iki cildine 8 ayımı vermiştim. 3. cilde başlamak isteyemedim artık.

43%
57%

Huzur - Ahmet Hamdi Tanpınar
Cenk Hikayeleri - Murathan Mungan
Meraklılar - Richard Bach
Bir türlü bitiremeyip yarıda bıraktıklarım...

42%
58%

Kayıp zamanın izinde
7 cilt ile birlikte hayli zaman…

44%
56%

William Faulkner amcanın "Ses ve Öfkesi" de bu listede yer almayı hak ediyor bence :)

41%
59%

vedat türkali'nin güven kitabı aslında 5 kitap; ancak o 5 kitabı iki ciltte toplamışlar: ilk ciltte üç, ikinci ciltte iki kitap var. işte ben ilk cildin içinde yer alan ikinci kitabı hiç bitiremedim. 3 kere de de çabaladım üstelik. ama elbet bir gün okunacak!

49%
51%

Arkadaş bir tane bile orta doğulu yazar doğudan eser olmaz mı? "Kazuo Ishiguro'nun listede ki varlığını kenara koyarsak" gerçekten bir İbnü'l Arabi'nin Seferler'ini kolaylıkla okuyabileceğimizi mi var saymalıyız? Tamam James Joyce'e de tamam ama dünya bu yakadan ibaret değil

39%
61%

ULYSES ?

40%
60%

homerosu okurken cok zorlanmıstım,orhan pamuk konusunada tamamn katılıyorm

39%
61%

Mesela Bilge Karasunun göçmüş kediler bahçesi de öyle.

37%
63%

Goriot Baba 7 .sayfasına gelip tekrara başa dönmelerden sonra başaramayacığımı anladım. Balzacın başka romanlarını bitirdim ama bu Hayır.

44%
56%

Dostoyevski ,Ecinliler .Bitirene kadar canim cikmisti ..

43%
57%

ses ve ofke, bitirmesi en zor kitaplardan birisi...

48%
52%

Benim icin irvin yalom bugunu yasama arzusu oldu, ama karmasikliktan degil konunun inanilmaz uzunlugundan.. bir de faulkner ses ve ofke karnina agri sokar insanin..

40%
60%

Orhan Pamuk konusuna katılıyorum. Bitirebildiğim bir kitabı olmadı. Bak aklıma geldi, yine içim sıkıldı. hayır sorun bende değil!

44%
56%

oğuz atay tutunamıyanlar 5-6 kez inatla başlayıp her seferinde 50.sayfaya kadar tutunamadığım tek kitap
ama arkadasım cok sevip 1 haftada bitirmişti

48%
52%

Şeker Portakalı ilk sırada gelir...

33%
67%

Çoğu kitapta zorlanmam ama "Murathan Mungan - Şairin romanı" gerçekten gitmiyor . Orhan Pamuk konusunda katılıyorum listede olmalıydı ...

47%
53%

Kazuo Ishiguro'dan Avunamayanlar romanını okumuş ve bir an bile sıkıldığımı hatırlamıyorum //hatta eseri sadece 7 günde okumuştum.// buna rağmen neye göre bu kategoriye girdiğini de anlamış değilim. öte yandan Marx'ın Kapitali kesinlikle hazmı çok zor bir eser.

64%
36%

orhan pamuk'un eserlerini de bunlara eklemeliler. kitap okumayı çok seven biri olarak bu şahsın kitaplarına tahammül edemediğimi fark ettim.

29%
71%

Sofie'nin Dünyası'da olmalıydı bence :)

32%
68%

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Telif hakları konusunda hem kamuoyunu hem sektörü hem de üniversite öğrencilerini bilinçlendirmek için çeşitli faaliyetlerde bulunan SETEM ikinci kez üniversite öğrencileri ve profesyonellerine yönelik bir eğitim çalışması ve senaryo yarışması düzenliyor. “Benim Eserim-2” isimli proje kapsamında yer alan senaryo yarışmasının konusu “telif hakları” olacak.

Asırlar boyunca Bosna Hersek’te hoşgörü ve kültürel çeşitliliğin sembolü olan tarihi Mostar Köprüsü Bosna Savaşı sırasında Hırvat birlikleri tarafından yıkılmıştı. Köprü Türkiye’nin de katkılarıyla yeniden inşa edilerek 23 Temmuz 2004’te açıldı. Yeniden açılışının 16. yılını kutlayan köprü bugün de farklı kültürleri birbirine bağlıyor. 

 

 

Türk edebiyatının kıymetli yazarlarından Adalet Ağaoğlu’nu kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz. Bir süredir yoğun bakımda tedavi gören yazar 91 yaşında hayata veda etti.

ABD’li romancı, oyun yazarı ve aktivist James Baldwin’in kitaplarının birçoğunu okurla buluşturan Yapı Kredi Yayınları, 16 Temmuz Perşembe günü saat 18:00’da James Baldwin anısına bir söyleşi düzenliyor. Nefes Alamıyorum adlı söyleşinin konukları Zeynep Oral ve Zeynep Miraç.

Karakarga Yayınları tarafından yayımlanan Koray Sarıdoğan’ın kaleme aldığı Yeraltı Kütüphanesi - 90’lar Türkiyesi’nde Altkültür: Rock, Dergi, Fanzin, Edebiyat adlı araştırma kitabı, rock müziğin 90’ların altkültürünü, müzik yayıncılığını, dergilerini, fanzinlerini, edebiyatını nasıl etkilediğini araştırıyor.

 

Kulis

''Alimlerin Yaşadığı Evde Kedi de Alim Olur''

ŞahaneBirKitap

Rumen düşünür E. M. Cioran, kendisiyle yapılan söyleşilerden mürekkep bir kitap olan Ezeli Mağlup’taki söyleşilerinden birinde, kendi yazma serüveni üzerine şunları söyler: “Eminim ki eğer kâğıtları karalamasaydım, uzun zaman önce kendimi öldürmüş olurdum.

Editörden

Çoktandır

Öylesine uzak ki bize

Afrika.

Hatıraları bile yaşamıyor artık

Tarih kitaplarının resmettiklerinden

Ve kanımıza karışan

Kanımızdan taşan şarkılardan başka

Şarkılar

Zenci diline yabancı

Ve hüzünlü kelimelerle söylenmiş.

Çoktandır

Öylesine uzak ki bize

Afrika.