Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

2014'te neler oldu? (2)Toplam oy: 775
2014'ün bitmesine günler kaldı. Büyük bir coşkuyla karşıladığımız bu yıl, edebiyat dünyasına neler getirdi? Sizler için derledik ve iki parça halinde, peyderpey yayınlayacağız. İşte ikinci kısım!

Dünya edebiyatından kısa kısa:

 

Twitter üzerinde bu yılın kadın yazarları okuma yılı olması için #Readwomen2014 kampanyası başlatıldı.

 

80 yıl sonra Samuel Beckett'in yeni bir öyküsü yayımlandı.

 

Chuck Palahniuk, ünlü kitabı Dövüş Kulübü'nün devamını çizgi roman olarak getireceğini açıkladı.

 

 

J.K.Rowling internet üzerinden Harry Potter serisine yeni öyküler yazdı.

 

Türkiye'den öne çıkanlar:

 

Pera Palas'ta ilk kez bir odaya bir Türkiye'den bir yazarın adı verildi. Agatha Christie ile komşu olan isim ise Ahmet Ümit.

 

Şubat 2014'e damgasını vuran internet düzenlemesinin üzerinden çok geçmemişti ki Türkiye'de Twitter'a erişim bir süreliğine yasaklandı.

 

Yazarların seslerinden kitaplarını dinlemeye mümkün hale getiren yazarindandinle.com hizmete açıldı.

 

İstanbul, Dünya Kitap Başkenti olmak için adaylığı koydu. Öte yandan Kültür Bakanlığı, Yıldız Sarayı'nda yer alan Edebiyat Müzesini kapattı.

 

Soma faciasından sonra birçok kitabevi ve yazar kampanya başlattı. Yordam Kitap, Germinal'in gelirinin Soma'ya bağışlanacağını açıkladı. Avrupa'da Yılın En İyi Müzesi seçilen Masumiyet Müzesinin kurucusu Orhan Pamuk ise ödülünü Soma'ya ithaf etti.

 

 

Milli Kütüphane dijital ortama da taşındı. Özellikle görsel ve işitsel materyallerin yer aldığı sistemde istenen materyal satın da alınabiliyor.

 

Kültür Bakanlığının Edebiyat Eserlerinin Desteklenmesi Hakkında Yönetmelik kapsamında hangi yazarlara destek verildiğini ve jüride kimlerin bulunduğunu açıklamaması tartışma yarattı.

 

25 Ekim'de birçok edebiyatçının katılımıyla sınıra gidildi ve "Kobane'ye insanlık koridoru açılsın" talebi yükseltildi.

 

Boğaziçi Üniversitesinde Aralık ayında açılan Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi'nin açılış konuşmasını yapan Orhan Pamuk, Komünist Gençlik'ten gelen tepkiler nedeniyle görüntülü video ile konuşmayı tercih etti. Açılış törenine öğrencilerin alınmaması da tartışma yarattı. Gündüz Vassaf, merkezin yönetim kurulundan istifa etti.

 

Yeni yayınlar, yayınevleri:

 

"İnadına edebiyat" sloganıyla Keçi Edebiyat e-dergisinin ilk sayısı yayınlandı.

 

Kadın Kültür ve İletişim Vakfı bünyesinde Güldünya Yayınları kuruldu.

 

Arap, İran ve Kürdistan coğrafyasındaki gelişmeleri izlemeye ve anlamaya yardımcı olmak isteyen İntifada Yayınları kuruldu.

 

Post Öykü Dergisi 1 Kasım'dan itibaren raflarda yerini aldı.

 

Ekinlikler, festivaller:

 

7. Çukurova Kitap Fuarı 14-19 Ocak tarihleri arasında gerçekleşti. Orhan Kemal'in 100. doğum günü olmasıyla sebebiyle yazar için birçok etkinlik yapıldı.

 

Nobel Edebiyat Ödüllü Mo Yan, Kültür ve Turizm Bakanlığının davetlisi olarak 17 Şubat'ta Türkiye'ye geldi. Yazar, Orhan Pamuk'la buluştu, İstanbul'u gezdi.

 

 

9 Mayıs - 5 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen İstanbul Tiyatro Festivalinde bu yıl Shakespeare yılı oldu.

 

15-23 Mart tarihleri arasında Bursa 12. Kitap Fuarı, 280'den fazla yayınevi ve sivil toplu kuruluşunun katılımıyla gerçekleşti. Çocuk ve gençlik edebiyatına önemli yer ayrılan fuarın onur konuğu Fransız Isabelle Millon oldu.

 

19. İzmir Kitap Fuarı 19-27 Nisan tarihlerinde vuku buldu. Fuarın teması "Garip Şairleri 100 Yaşında" oldu.

 

İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali, 5-11 Mayıs tarihlerinde "Şehir ve Yolculuk" temasıyla gerçekleşti.

 

27-31 Ağustos tarihleri arasındaki Pekin Kitap Fuarının onur konuğu Türkiye oldu.

 

Yazar Alain de Botton liderliğinde yapılan The School of Life İstanbul'a geldi.

 

14-18 Ekim tarihlerinde 7. Uluslararası İstanbul Şiir Festivali 10 ülkeden 24 şairin katılımıyla gerçekleşti.

 

33. İstanbul Kitap Fuarı 8-16 Kasımda yapıldı. Bu senenin onur konuğu Macaristan olurken kitap fuarının teması "Sinemamızın 100 Yılı" idi.

 

 

Ödüller:

 

Erdal Öz Edebiyat Ödülü: küçük İskender

PEN Şiir Ödülü: Refik Durbaş

Necatigil Şiir Ödülü: Enver Ercan

Pulitzer (kurmaca dalında): Donna Tart

KİBATEK Ödülü: İnci Aral

Orhan Kemal Kitap Ödülü: Hamdi Koç, Çıplak ve Yalnız

NDS Edebiyat Ödülü: Atiq Rahimi, Kahrolsun Dostoyevski

Metin Altıok Şiir Ödülü: Gülten Akın, Beni Sorarsan

Turgut Uyar Şiir Ödülü: Cumali Yılmaz

IMPAC Dublin: Juan Gabriel Vasquez

Yunus Nadi Öykü Ödülü: Başar Başarır, Teklifinizle İlgilenmiyorum

Yunus Nadi Roman Ödülü: Mehmet Zaman, General Uçtu

PEN Pinter: Salman Rushdie

Helena Vaz da Silva Ödülü: Orhan Pamuk

Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü: Ülkü Tamer Bir Adın Yolculuktu

Nobel Edebiyat Ödülü: Patrick Mondiano

AB Edebiyat Ödülü: Birgül Oğuz

Türk-Fransız Edebiyat Ödülü: Hakan Günday, Ziyan

Sedat Simavi Edebiyat Ödülü: Murat Gülsoy, Gölgeler ve Hayaller Şehrinde

 

 


 

 

* Derlemenin ilk kısmı için tıklayınız.

 

 


 

 

* Görseller: Burak Şentürk, Mert Tugen, Hakan Arslan

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Bu yıl yedinci kez gerçekleştirilecek Diyarbakır 7. Kitap Fuarı, 28 Eylül - 6 Ekim tarihleri arasında TÜYAP Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde olacak. Bölgenin kültürel yaşamına önemli katkıları olan Diyarbakır Kitap Fuarı, yedinci yılında dokuz gün boyunca kitapseverleri ağırlayacaktır.

Trendeki Yabancı, her ay yayımlanan bir öykü dergisi olarak yayın hayatına başladı. Türkiye’nin ilk öykü app’i olan uygulama basılmıyor, gazetecide-kitapçıda bulunmuyor, doğrudan telefona geliyor. Uygulamayı indirip her sayıda yayımlanacak 20 öyküyü okuyabilir, beğendiğiniz kısımlarının altını çizip paylaşabilirsiniz. Dergiye abone olunduğunda her sayının içeriği çevrimdışı da okunabiliyor.

Türk edebiyatının yeni kuşak seslerinden üç kadın yazar 28 Eylül Cumartesi Minoa Kitabevi’nde okurlarıyla buluşuyor. Kanayak kitabının yazarı Gamze Arslan, Ay Eskir Gün Işırken’in yazarı Fadime Uslu ve Bilinmeyen Sular’ın yazarı Mevsim Yenice’nin katılacağı etkinlikte üç yazarla Melike Koçak moderatörlüğünde “Parçalanmalar” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecek. 

 

Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın klasik eseri Gulyabani, yeni sezonda Devlet Tiyatroları (DT) sahnesinde izleyiciyle buluşacak. Ankara Devlet Tiyatrosu tarafından sahneye konulacak oyunun orta oyunu tadında, az dekorlu olması ve seyircilerin de zaman zaman oyunun içinde yer alması hedefleniyor. İzleyicileri 100 yıl öncesinin İstanbul’una götürecek oyun 4 Ekim’de sahnede. 

 

Hatay Devleti döneminde meclis binası olarak kullanılan Fransız mimar Leon Benju imzalı tarihi bina, yanındaki konakla beraber kültür-sanat merkezi haline getirilecek. Hatay’da 1927 yılında tarafından Köprübaşı olarak anılan meydanda inşa edilen bina 1938’den Hatay Devleti’nin Türkiye’ye katıldığı 29 Haziran 1939’a kadar meclis binası olarak hizmet vermişti.

Kulis

(Ahmet Edip Başaran) Şiirin Söz Hakkı

ŞahaneBirKitap

Tam bir İstanbul çocuğu olan, Alaattin Karaca’nın tanımlamasıyla “üstünde başında, sesinde soluğunda ‘eski bir İstanbul’dan rayihalar taşıyan” yazar Cem Sancar 82 denemeden oluşan yeni kitabı “Her İnsan Bir Ayet’te çocukluğunun İstanbul’unu, şehrin sokaklarını, lezzetlerini, mevsimlerini insanlarını kendine özgü muzip diliyle anlatıyor.

Editörden

Çocukken, Karadeniz’in insana sanki bir asır sürecek kadar uzun gelen ve kesilmeden yağan yağmurlarını izler, can sıkıntısından kurtulmak için kitaplara kaçardım. Yağmur yağdıkça, üzerime hikâyeler de yağardı aslında. Sahi, neye, neyimize yarardı hikâyeler.