Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Alman basını: Gerçek bir sürpriz ve sansasyon!Toplam oy: 738

2009 Nobel Edebiyat Ödülü'nü Herta Müller'in kazanması Alman basınında geniş yer buldu: 'Sürpriz bir karar', ''Mürekkeple gölgeleri kovmak', 'Göçün yazarı'...

Frankfurter Allgemeine gazetesi, 'Mürekkeple gölgeleri kovmak' başlıklı haberinde, Müller’in ödül almasının gerçek bir sürpriz ve sansasyon oldugunu yazıyor. Akademinin bu kararının daha çok edebi olduğu ama siyasi bir sinyal de içerdigine dikkat çeken gazete, ''Daha aydınlatıcı bir seçim olamazdı'' diyor.

'SÜRPRİZ BİR KARAR'
Süddeutsche Zeitung da Nobel Edebiyat Ödülü'nün Herta Müller’e verilmesini sürpriz bir karar olarak yorumluyor. Akademinin bu ödülü verirken, edebiyattan çok dünya kavramını dikkate aldığını ifade eden gazete, bunun bir ilk olduğunu yazıyor.


Gazete Romanya’da doğan Müller’in, komünist diktatörlüğün, kovuşturma ve sürgünle geçen bir hayatın acılarını simgeledigini vurguluyor. Gazete, Müller’in sözlerini başlığa taşımış: ''En çok, açlık durmadan yer

'BİR DİL MUCİZESİ'
Frankfurter Rundschau ise Müller’i 'Bir dil mucizesi' başlığı ile tanımlıyor. Gazete Nobel komitesinin kararını, akıllıca, cesur, zevkli, siyasi olarak hassas ve mutluluk verici bir karar olarak değerlendiriyor.

Komitenin ödülü gerekçelendirirken kullandığı 'şiirin yoğunluğu ve nesrin açıklığını kullanarak yurtsuzların dünyasını betimleme yeteneği' sözlerine dikkat çeken Frankfurter Rundschau, bununla Romanya‘daki rejimin yazarın hayatını nasıl cehenneme çevirdiğinin anlatıldığını ifade ediyor. Gazete, Müller‘in gizli servisle çalismayı reddettikten sonra nasıl eziyete ugradığını anlatıyor ve ekliyor: Müller, eserlerinde bugünü de değerlendiriyor.

'GÖÇÜN YAZARI'
Die Tageszeitung TAZ gazetesi de konu ile ilgili habere, 'Göçün yazari' başlığını atmış. Son 10 yıl içinde Nobel Edebiyat Ödülü'nün 3. kez Alman diline verildiğini hatırlatan gazete, bunu Alman edebiyatının 'fazla satmayan, sıkıcı bir edebiyat' yaftasından kurtulmuş olduğunun göstergesi olarak degerlendiriyor.

TAZ, Müller‘i Alman bir yazar olarak nitelendirmemek gerektiğini savunuyor ve yazarın, daha çok yurtsuz olarak nitelendirilebilecek hayatından kesitler veriyor.

'KORKUNÇ MİRAS'
Die Welt gazetesi de Müller‘in geçmişinde sadece komünizm değil faşizmin de var olduğunu vurguluyor. Müller'in babasının bir Nazi subayı olduğunu hatırlatan gazete, komitenin bunu saklamadığı, aksine yazarın bu korkunç mirasını yazı yazması için motivasyon olarak gördüğünü belirtiyor.
(NTV'den)

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.