Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Apple ve 5 yayınevine dava açıldıToplam oy: 651

ABD Adalet Bakanlığı, teknoloji devi Apple ve iki uluslararası yayınevine dijital kitapların fiyatı konusunda anlaşarak rekabet yasalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle dava açtı.
 
ABD Adalet Bakanlığı, Apple ile Macmillan ve Penguin Group adlı yayınevleri arasındaki anlaşmanın özellikle Amazon şirketinin düşük fiyat politikasına karşı yapıldığını ve sonucunda, tüketicilerin dijital kitap satın alırken onmilyonlarca dolar fazladan ödeme yapmalarına neden olduğu gerekçesiyle dava açtığını belirtti.

 

 
Dava başta, Apple ile Simon & Schuster (CBS), Hachette Book Group (sahibi Fransız Lagardere grubu), Penguin Group (Pearson), MacMillan (sahibi Alman yayınevi Verlagsgruppe Georg von Holtzbrincik), HarperCollins (News Corporation) adlı uluslararası yayınevlerini hedefliyordu.
 
ABD Adalet Bakanı Eric Holder, düzenlediği basın toplantısında, Hachette, HarperCollins ve Simon & Schuster'in davadan sonra fiyat politikalarında değişiklik yapmayı kabul ettiklerini belirtirken, Apple ile diğer iki yayınevi MacMillan ve Penguin Group aleyhindeki tahkikatın sürdüğünü söyledi.
 
Bu arada, AB Komisyonu'nun rekabetten sorumlu üyesi Joaquin Almunia da Apple ile 5 uluslararası yayınevinin, Komisyon'un Aralık 2011'de Avrupa pazarındaki dijital kitap rekabetinde olası bir anlaşmayı engellemek için başlattığı tahkikatın sona erdirilmesi amacıyla öneri sunduklarını belirtti.
 
Komisyonun, önerileri incelemekte olduğu kaydedildi.

 

 
Apple şirketinin 2010'da iPad tablet bilgisayarını piyasaya çıkarıncaya kadar elektronik kitap pazarı genel olarak dijital kitap başına 9,99 dolar fiyat belirleyen Amazon şirketinin elinde bulunuyordu.
 

 

 

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali (İTEF) İtalya Özel programıyla sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 23-27 Ağustos 2021 tarihleri arasında ekranlara gelecek olan etkinlikler sayesinde İtalya'ya ve İtalyan edebiyatına uzanan yeni bir yol açılacak.

 

 

Sanat Kritik’in yeni podcast serisi, Seval Şahin’in editörlüğünde dinleyicilerle buluşuyor. “Yaz Sıcağında Bir Esinti” başlıklı serinin ilki 120. doğum yıldönümü vesilesiyle Ahmet Hamdi Tanpınar’a ayrıldı. Dergâh Yayınları’nın desteğiyle hayata geçen projeye farklı alanlardan birçok yazar, şair, sanatçı ve akademisyen katıldı.

Kültür Sanat Şehir dergisi Z, 5. kez okur karşısında. Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayımlanan tematik dergi, “kütüphane” konusunu mercek altına alıyor. 508 sayfa boyunca insanlık tarihinin bilinen en eski dönemlerinden günümüze kadar farklı kültürlerde kütüphanenin seyri, kütüphanenin unsurları, kütüphaneciler, kütüphane sahipleri ve kütüphane literatürü inceleniyor. 

Türk edebiyatının usta ismi Sait Faik Abasıyanık'ın hatırasını yaşatmak amacıyla her yıl bir öykücüye verilen "Sait Faik Hikâye Armağanı" bu kez Şermin Yaşar'ın oldu.

 

Sosyal medya paylaşımları, konuşmalar, anketler, veriler gösteriyor ki pandemi günlerinde evde geçen zamanın ciddi bir kısmını kitaba ayırdık. Türkiye ve dünya genelinde İNSAMER'in yaptığı araştırma kitap yayımı ve okuma oranlarındaki artışa odaklanıyor. Kitapyurdu ve Idefix sitelerinden alınan veriler de korona istatistiklerine katkı sunuyor.

 

 

 

Kulis

Bir Rüya Gibi Dağılacak Olan Hokkabazlar Dünyasında Yaşıyoruz

ŞahaneBirKitap

Kaan Burak Şen, yavaştan genç yazar olarak anılmanın sonuna doğru geliyor; Mutlu Kemikler üçüncü kitabı… Kafası bir hayli tuhaf. Şimdilerde bir roman yazdığı da söyleniyor, fakat öncesinde belirtmekte fayda var: Mutlu Kemikler öykü derlemesi henüz çıktı, pek başka bir kitaba benzetilecek bir havası da yok bu kitabın.

Editörden

Tıp ve edebiyat ilişkisi, tıbbın insanla olan ilişkisi gibi tarih boyunca şekil değiştirmiş, her dönem yeni yaklaşımlarla genişlemiştir. Tıbbın tarihi, insan acılarının da tarihidir aslında. Edebiyatın içinde kapladığı yer, diğer bilim dallarından hep daha büyük olmuştur tıbbın.