Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Big Little Lies'ın yazarının ilk romanı dizi oluyorToplam oy: 45

Üst orta sınıf ailelerin ilk bakışta huzurlu ve konforlu görünen evlerine girip, orada tekinsiz öyküler keşfeden ve bunu yaparken de klişe kadın karakterlerden olabildiğince kaçınan Liane Moriarty, neredeyse her kitabıyla çok satanlar listelerinde başı çeken Avustralyalı bir yazar.
 
Hep Kitap etiketiyle ülkemizde yayımlanan Sırrını Derine Göm ve Suçlu Hem de Çok Suçlu gibi romanlarıyla da dikkat çeken Moriarty'nin esas çıkışı, Nicole Kidman ve Reese Witherspoon gibi isimlerin başrolde olduğu bir televizyon dizisine uyarlanan Big Little Lies ile oldu hiç şüphesiz (roman yakın zamanda Küçük Ama Büyük Yalanlar adıyla Hep Kitap'tan çıktı).

 

Big Little Lies dizisinden

 

Jet sosyetenin mesken tuttuğu bir kasabada yaşanan cinayeti geriye dönük bir öyküyle, hiç beklenmedik derinliklere inerek anlatan Moriarty, özellikle güçlü kadın karakterleriyle dikkat çekmiş ve Altın Küreler dahil pek çok yarışmada ödüle boğulmuştu. Dizi Ufak Tefek Yalanlar adıyla ülkemiz televizyonlarına da adapte edildi ancak ortaya çıkan iş kitabın içeriğinden bir hayli uzaktı.
 
Moriarty'nin Big Little Lies ile hayli benzer bir yapıya sahip olan ilk romanı Three Wishes da bir uyarlama projesiyle gündemde. Birbirinden hayli farklı hayatlara sahip üç kız kardeşin bir düğün gününde yaşadığı trajik olayla başlayan kitap, geriye dönüşlerle üç kardeşin öyküsünü anlatıyor.

 

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

SALT, 55. Kütüphane Haftası’nda, grafik tasarım ve görsel iletişim tasarımı öğrencilerine yönelik bir atölye düzenliyor. Tasarımcı Utku Lomlu’nun yürütücülüğündeki programda, bir kitap kapağı tasarlamanın aşamaları incelenecek. Metni anlama, yorumlama ve fikre dâhil olma süreçleri üzerinden içeriğe uygun görsel karşılıklar geliştirilecek.

Tüm dünyada kitapları merakla beklenen polisiye gerilim türünün ustalarından Jean-Christophe Grange, 1-2 Nisan tarihlerinde İstanbul’da okurlarıyla bir araya gelip kitaplarını imzalayacak. Yazar, 1 Nisan 2019 Pazartesi günü saat 15.00’de D&R Kanyon mağazasında ve 2 Nisan Salı günü ise saat 19.00’da D&R Akasya mağazasında olacak.

Bu yıl 5 Nisan’da başlayacak olan 38. İstanbul Film Festivali, yönetmen Stanley Kubrick’i ölümünün 20. yıl dönümünde özel bir bölümle ve Otomatik Portakal göndermeli afişiyle anıyor.

Büyük Türk şairi Fuzûli’nin “Su Kasîdesi” ilk kez dev bir kadroyla Cemal Reşit Rey sahnesinde.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi işbirliği ile bu yıl ilki düzenlenecek ‘İstanbul Öykü Fes

Söyleşi

UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası Listesi'ne alınan Dede Korkut Hikâyeleri hem Türkler hem dünya kültür tarihi için niçin bu kadar önemli?

 

ŞahaneBirKitap

Svetlana Aleksiyeviç, "yepyeni bir edebi tür" olarak tanımlanan, uzun bireysel monologları farklı seslerin duyulduğu bir kolaja dönüştüren özgün dokümanter tarzıyla 2015 Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştü.

Editörden

Masalların hayallerden beslenen, gerçeklerin dünyasından ayrılan garip bir zemini var. Gerçeklerin dünyasından ayrılsa da, her masal kendi gerçekliğini, daha önce duymayıp, görmediğimiz bir hakikati bize fısıldar. Hakikatin bambaşka yollardan geçebileceğine inandırır; zengin hayaller peşinde, sınırsız âlemlere yolculuk etmenin anahtarlarını sunar bize.