Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Brönte kızkardeşler iki filmle beyazperdedeToplam oy: 489

İngiliz roman yazarı ve şair olan Emily Brontë 'nin kaleme aldığı tek romanı Uğultulu Tepeler ile kızkardeşi  Charlotte Brontë’nin en ünlü romanı Jane Eyre beyazperdeye aktarıldı. Bu iki film, Brontë kardeşlerden ve kardeşlerin klasikler arasında sayılan yapıtlarından esinlenen uzun sanat eserleri zincirinin son iki halkası.


Geçtiğimiz günlerde Venedik film festivalinde galası yapılan Emily Brontë’nin Uğultulu Tepeler (Wuthering Heights) romanının yönetmenliğini, eleştirmenlerden büyük övgü alan Fish Tank filmi ile geçen yıl En İyi Britanya Filmi dalında BAFTA Ödülü kazanan Andrea Arnold yaptı. Kaya Scodelario ve James Howson başrolleri paylaştığı romanda “koyu tenli çingene” sözleriyle betimlenen Heathcliff rolü ise ilk kez siyahi bir aktör tarafından canlandırılıyor.


Cuma günü Avrupa’da seyirci ile buluşacak olan Charlotte Brontë’nin aynı adlı romanından uyarlanan Jane Eyre filminde ise Jane Eyre rölünü Tim Burton'ın Alice Harikalar Diyarı’nda adlı filminde dikkatleri üzerine çeken oyuncu  Mia Wasikowska canlandırıyor. Michael Fassbender, Judi Dench ve Jamie Bell gibi oyuncularında kadroda yer aldığı film Türkiye' de 9 Aralıkta vizyona girecek.


Bunun yanı sıra Londra'da kardeşlerin hayatını anlatan bir tiyatro oyunu sahnelenmeye hazırlanıyor. Gazateci yazar Blake Morrison tarafından yazılan We Are Three Sisters ( Biz Üç Kızkardeşiz) adlı oyun,  kimilerine göre Brontë kardeşlerden esinlenmiş olan Çehov'un Üç Kızkardeş adlı oyununa göndermeler de içeriyor.  Oyun, Emily ve Chartlotte ile birlikte Agnes Grey ve Şatodaki Kadın romanlarının yazarı küçük kardeşleri Anne'i konu alıyor.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür A.Ş. ve Cervantes Enstitüsü işbirliği ile 22-23 Şubat 2019 tarihlerinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda, Modern Avrupa'nın ilk romanı olarak kabul edilen Don Kişot’un yazarı Cervantes ile ilgili bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Bu etkinlikle İstanbul “Don Kişot Rotası”nda yer alan şehirler arasına resmen girmiş olacak.

Bosna’nın millî şairi ve Aliya İzzetbegoviç’in yakın arkadaşlarından Cemalettin Latiç için Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından, İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın desteğiyle bir saygı programı düzenleniyor.

1965 ile 1975 yılları arasında İstanbul Ansiklopedisi’ne madde hazırlayan arkeolog, müzeci ve yazar Erdem Yücel, Koçu’nun çalışma yöntemleri ve yayının oluşumuna dair tanıklıklarını anlatacak: “Reşad Ekrem Koçu’yu 1952 yılında Vefa Lisesi’nde tanımıştım.

Bu yıl 4.’üncüsü düzenlenecek olan “Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri” 22 Şubat’ta Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde kitapseverlere kapılarını açıyor.

Söyleşi

EFSANELERDEN KURGUSAL EDEBİYATA EDEBİYATIN BAŞ KÖŞESİNDE: KEDİ

 

Bern’deki Paul Klee Müzesi’nde Klee’nin hayvanları konu eden eserleri sergileniyor. Klee’nin çektiği fotoğrafların döndüğü kısımda epey zaman kalıyorum, en az sergiyi gezdiğim süre kadar - fotoğraflar içime işliyor; sevgi dolu ve sakin. Ressamın deklanşörünün karşısında ise sadece kediler var.

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editörden

Edebiyat en basit anlamıyla insanı ilgilendirse de, ilk edebi eserlerden günümüze, başka canlıların da alanı olmuştur. Dönüp baktığımda, edebiyatın dünyayı ve insandan yola çıkarak hakikati anlama, anlatma becerisi başımı döndürüyor.