Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Brönte kızkardeşler iki filmle beyazperdedeToplam oy: 312

İngiliz roman yazarı ve şair olan Emily Brontë 'nin kaleme aldığı tek romanı Uğultulu Tepeler ile kızkardeşi  Charlotte Brontë’nin en ünlü romanı Jane Eyre beyazperdeye aktarıldı. Bu iki film, Brontë kardeşlerden ve kardeşlerin klasikler arasında sayılan yapıtlarından esinlenen uzun sanat eserleri zincirinin son iki halkası.


Geçtiğimiz günlerde Venedik film festivalinde galası yapılan Emily Brontë’nin Uğultulu Tepeler (Wuthering Heights) romanının yönetmenliğini, eleştirmenlerden büyük övgü alan Fish Tank filmi ile geçen yıl En İyi Britanya Filmi dalında BAFTA Ödülü kazanan Andrea Arnold yaptı. Kaya Scodelario ve James Howson başrolleri paylaştığı romanda “koyu tenli çingene” sözleriyle betimlenen Heathcliff rolü ise ilk kez siyahi bir aktör tarafından canlandırılıyor.


Cuma günü Avrupa’da seyirci ile buluşacak olan Charlotte Brontë’nin aynı adlı romanından uyarlanan Jane Eyre filminde ise Jane Eyre rölünü Tim Burton'ın Alice Harikalar Diyarı’nda adlı filminde dikkatleri üzerine çeken oyuncu  Mia Wasikowska canlandırıyor. Michael Fassbender, Judi Dench ve Jamie Bell gibi oyuncularında kadroda yer aldığı film Türkiye' de 9 Aralıkta vizyona girecek.


Bunun yanı sıra Londra'da kardeşlerin hayatını anlatan bir tiyatro oyunu sahnelenmeye hazırlanıyor. Gazateci yazar Blake Morrison tarafından yazılan We Are Three Sisters ( Biz Üç Kızkardeşiz) adlı oyun,  kimilerine göre Brontë kardeşlerden esinlenmiş olan Çehov'un Üç Kızkardeş adlı oyununa göndermeler de içeriyor.  Oyun, Emily ve Chartlotte ile birlikte Agnes Grey ve Şatodaki Kadın romanlarının yazarı küçük kardeşleri Anne'i konu alıyor.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Agatha Christie öylesine geniş bir külliyata sahip ki, tüm eserleri televizyona uyarlansa, sırf ona ayrılmış bir kanala ihtiyaç olabilir!

Antoine de Saint-Exupéry'nin Küçük Prens'in ilk kez yayımlandığı 1943 yılından hemen önce, 1942'de yazdığı bir aşk mektubu birkaç nedenden dolayı edebiyat dünyasının gündeminde.

Bazı romanlar anlattığı şehirlerle özdeşleşir. Yıllar içinde o şehrin haritasını yeni baştan yazdığı bile olur bu romanların. Dublin ve Ulysses ilişkisi böyledir mesela.

Daily Mail'ın siyasat sayfalarının editörü Senan Molony'nin gazetecilik dışındaki ilgi alanlarının başında Joyce'un Ulysses'i geliyor.

DOT’taki çalışmalarıyla tanıdığımız Murat Daltaban’ın yönetmenliğini üstlendiği Eugène Ionesco uyarlaması oyun Gergedanlar (Rhinoceros) İskoçya'dan dört ödülle döndü.

Söyleşi

 

Emily Gould ile söyleşi // Zeynep Şen


ŞahaneBirKitap

Hayal edin. Bir mutluluk ve özgürlük hayali olsun ama bu. Bireysel, hatta bencilce isteklerinizi de kapsasın, tüm dünyayı ve insanlığı da içine alsın. Geleceğe dikin gözünüzü, tüm tarihi, geçmişi, mitleri, efsaneleri, masalları da koyun çantanıza. Sıkıcı olmayı unutun ama, eğlenceli, alaycı, neşeli, uçucu bir hayal dünyası kurun...

FikriSabit

Fikri Sabit, Ursula K. Le Guin'le aynı fikirdedir ey okur, edebiyat her zaman küçük bir kalabalığın ilgisini çeker, geriye kalan, kitlesel olan her şey doğası gereği poptur, piyasadır.

Geçtiğimiz hafta iki edebiyat dergisi –İzafi Dergisi ile Sarnıç Öykü-, kapandığını açıkladı arka arkaya. Hemen hemen aynı anda gelen bu iki haberin, bizim edebiyat ortamımız için bir haber değeri yok, maalesef. Ne de olsa edebiyat dergisi dediğimiz, kısacık bir ömre daha doğarken hapsolmuş, solgun bir heves demek bu ülke topraklarında. Bunda hepimiz hemfikiriz.