Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap

Haber

Haber

Bu kitapçıda sadece tek bir kitap bulunuyorToplam oy: 350

Her yıl yüzlerce kitap yayımlanıyor ve kitapçılar da bu kitaplar arasından hangilerini okurlara sunacaklarını belirlerken bazı tercihlerde bulunmak zorunda kalıyor; kimi kitaplar da ister istemez raflardaki yerini alamıyor. Tokyo’da geçen mayıs ayında açılan Morioka Shoten’in sahibi Yoshiyuki Morioka, bu noktada radikal bir karar vermiş, müşterilerine yalnızca tek bir kitap seçeneği sunuyor ve sunulan kitap her hafta değişiyor. Bunu butik kitapçılık anlayışına getirilmiş yeni bir boyut olarak düşünebiliriz pekala.

 

 

Bundan on yıl kadar önce başka bir kitapçıyı işleten Morioka, The Guardian gazetesine o kitapçıda 200 civarında kitap bulundurduklarını, dönem dönem kitap tanıtım etkinlikleri düzenlediklerini de söyledi. Mağazanın bu “kitap tanıtım” günlerinde bir hayli fazla ziyaretçinin ilgisini çektiğini söyleyen tecrübeli kitapçı, gözlem ve deneyimleri sonucunda kitapçıda tek bir kitabın satılabileceği fikrine ikna olduğunu anlattı. Morioka, açtığı kitapçıyı şöyle tanımladı:

 

“Burayı sadece bir kitap satan kitapçı ve/ veya tek kitaplık sergiler düzenleyen bir kitapçı diye niteleyebiliriz. Mesela mağazada çiçekler hakkında bir kitap satarken kitapta yer verilen çiçekleri de mağazada sergiliyorum. Tek kitap satıldığında o kitabın yazarı ve ve editörleri de mümkün olduğunca kitapçıda bulunmak istiyor. Aslında yaptığım şey, iki boyutlu bir kitabı üç boyutlu bir ortamda deneyimleme imkanı sunmak.” 

 

2016 yılında Morioka Shoten’de sergilenecek kitap Maseru Tatsuki'nin fotoğraf antolojisi Fish-Man olacak.

 

 

 


 

 

* Kaynak: Guardian

 

ÖU

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

"Evde Kal" günlerinde her türlü bilgi ve kaynağa ulaşmak adına hem dünyadan hem de Türkiye'den online kütüphane ve arşivler kitapseverlerin kullanımına açıldı. İşte araştırmacıların, meraklıların, kitap severlerin ve öğrencilerin ilgisini çekebilecek online kütüphane ve arşivler: 

 

 

Edebiyatımızın ilk “popüler” yazarı Ahmet Mithat Efendi’nin yayımlanmamış yazıları ilk kez okur karşısına çıkıyor. Koray Sarıdoğan'ın yüksek lisans tezinden hareketle tematik bir tasnifle hazırladığı, KalemKahveKlavye logosunu taşıyan e-Kitap dizisi, Dağarcık dergisi arşivinin ilk bölümü olan Dil ve Edebiyat Yazıları’na ayrıldı.    

 

Uzun soluklu edebiyat dergilerimizden biri olan Dergâh 30 yaşına bastı. Bu vesileyle Dergah okurları için hoş bir sürpriz yaptı ve 30. yaş hediyesi olarak Mart 1990 tarihli ilk sayılarını derginin mart sayısıyla birlikte hediye olarak verdi. Derginin okura bir başka sürprizi ise İsmet Özel’in bugüne kadar hiç yayınlanmamış Nurettin Topçu üzerine bir yazısını yayımlamaları oldu.

Metis Yayınları’nın üç ayda bir yayımladığı ve 2002 yılında yayın hayatı son bulan Defter dergisiyle Metis Yayınları’nın mevsimlik çeviri dergisi Metis Çeviri, arşivlerini internet üzerinde ücretsiz erişime açtı.

Yunus Emre Enstitüsü'nün Türk dünyası coğrafyasına yönelik hazırladığı Türk Dünyası Dergisi, Türkiye ve Yunus Emre temasına yer verdi.  Yunus Emre Enstitüsü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Türk halklarının kültürel özelliklerini birbirine tanıtmak, dil ve kültürler arasındaki ortaklıkların farkındalığını artırmak ve yeni nesillere bu bilinci aktarmak amacıyla yayın hayatına başlayan T

Kulis

Dünyasizlar: Post Modern Bi̇r Harut İle Marut Masali

ŞahaneBirKitap

“Aşk hata yapabilen Tanrı’sı olan bir din yaratmaktır” diyor Borges. Peki ya bu aşk hata yapabilen tanrıların doluştuğu bir topluluk yarattıysa? Öyle ki toplum bir nevi âşıklar ve âşık olunanların bir aradalığı veya onlardan fazlası olamaz mı? Sosyolojik problemler öncelikle kronolojik bir seyir ile araştırır nesnesini. Bereket versin ki aşk zikredilmez teorilerin çoğunluğunda.

Editörden

Seneler önce başka başka vesilelerle tanıdığım ve içindeki şiir söyleme gücüne hayran kaldığım Didem Madak şöyle diyor bir şiirinde:

 

Vasiyetimdir Dalgınlığınıza gelmek istiyorum Ve kaybolmak o dalgınlıkta