Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Can Yayınları çağdaş fotoğrafçılarla klasik metinleri buluşturuyorToplam oy: 39

Mart ayında Can Yayınları’nın genel yayın yönetmenliğini devralan Cem Akaş Twitter hesabından yayınevinin projelerinden birini duyurdu. Aralarında Dickens’ın Büyük Umutlar, Tolstoy’un Savaş ve Barış, Jane Austen’in Emma, Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar ve Oscar Wilde’ın De Profundis gibi yapıtlarının yer aldığı 20 klasik romandan oluşan yeni bir dizi 15 Ekim’den itibaren raflardaki yerini alacak.

Bu projeyi ilgi çekici kılan, Can Klasikleri arasından seçilen 20 kitabın Türkiye’den 20 çağdaş fotoğraf sanatçısıyla eşleştirilmesi. Klasikler günümüzün penceresinden bakınca neye tekabül ediyor? Bugünden o metinleri okuyan çağdaş sanatçılar şimdiyle geçmiş arasında bağ kurarken zihinlerine hangi imgeler düşüyor? Bu tür sorgulamalara alan açan proje için, genç fotoğraf sanatçılarının ağırlığının hissedildiği 20 isimle çalışıldı. Her birinden, dizide yer alan bir klasiği kendi üsluplarınca yorumlamaları istendi.

 

 

Proje için seçilen 20 isim şöyle: Ali Taptık, Aslı Narin, Cevahir Akbaş, Dilara Arısoy, Ege Kanar, Ekin Özbiçer, Hasan Deniz, İrem Sözen, Laleper Aytek, Görkem Ergün, Metehan Özcan, Okan Bayülgen, Onur Girit, Orhan Cem Çetin, Özgür Atlagan, Selim Süme, Sevim Sancaktar, Silva Bingaz, Sinem Dişli, Yusuf Sevinçli.Klasikler dizisinden her bir kitabın kapağında yukarıdaki fotoğrafçılardan birinin çalışması yer alacak.

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Fransız devi Louis Vuitton, sanatseverler ve kalem, kırtasiye tutkunları için şık ve bir o kadar da lüks bir tasarıma imza attı.

Küresel arama motoru Google, özel günler için hazırladığı çalışmalara bir yenisini daha ekledi.

Yalnızca filmleriyle değil fotoğraflarıyla da sevdiğimiz yönetmen, senarist ve fotoğrafçı N

Faruk Duman, hep kitap etiketiyle yayımlanan, “Sus Barbatus!”

Söyleşi

Sanat eleştirmeni Samed Karagöz, gazete ve dergilerde çağdaş sanat hakkında kaleme aldığı yazılarını Kamçatka (Profil Yayınları) adlı kitabında bir araya topladı. Karagöz, sanat üzerine yazarken, eleştirirken sanata karşı gösterdiği tutkulu bağlılığı ve sevgiyi hiç kaybetmeden, okuru için özel bir yol haritası da çiziyor.

ŞahaneBirKitap

Edebiyat eleştirmeni Adam Kirsch, Küresel Roman - 21. Yüzyılda Dünyayı Yazmak kitabında bir romanı küreselleştiren şey nedir sorusunun yanıtını arıyor.

Editörden

Kitaplarla ilgili internet sitelerini, dergileri karıştırdığınızda karşınıza çıkan en ilgi çekici içerik, “Hangi kitabı okumalıyım?” sorusuna verilen cevaplardır. Bu cevaplar genelde ortalama bir anlayışın yansımasıdır. Kitap okumak seçkin bir eylemdir ve kitap okuyacak kişi de, bu özel eylemi gerçekleştirmek için en “seçkin” kitabı bulmalıdır.