Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Can Yayınları çağdaş fotoğrafçılarla klasik metinleri buluşturuyorToplam oy: 18

Mart ayında Can Yayınları’nın genel yayın yönetmenliğini devralan Cem Akaş Twitter hesabından yayınevinin projelerinden birini duyurdu. Aralarında Dickens’ın Büyük Umutlar, Tolstoy’un Savaş ve Barış, Jane Austen’in Emma, Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar ve Oscar Wilde’ın De Profundis gibi yapıtlarının yer aldığı 20 klasik romandan oluşan yeni bir dizi 15 Ekim’den itibaren raflardaki yerini alacak.

Bu projeyi ilgi çekici kılan, Can Klasikleri arasından seçilen 20 kitabın Türkiye’den 20 çağdaş fotoğraf sanatçısıyla eşleştirilmesi. Klasikler günümüzün penceresinden bakınca neye tekabül ediyor? Bugünden o metinleri okuyan çağdaş sanatçılar şimdiyle geçmiş arasında bağ kurarken zihinlerine hangi imgeler düşüyor? Bu tür sorgulamalara alan açan proje için, genç fotoğraf sanatçılarının ağırlığının hissedildiği 20 isimle çalışıldı. Her birinden, dizide yer alan bir klasiği kendi üsluplarınca yorumlamaları istendi.

 

 

Proje için seçilen 20 isim şöyle: Ali Taptık, Aslı Narin, Cevahir Akbaş, Dilara Arısoy, Ege Kanar, Ekin Özbiçer, Hasan Deniz, İrem Sözen, Laleper Aytek, Görkem Ergün, Metehan Özcan, Okan Bayülgen, Onur Girit, Orhan Cem Çetin, Özgür Atlagan, Selim Süme, Sevim Sancaktar, Silva Bingaz, Sinem Dişli, Yusuf Sevinçli.Klasikler dizisinden her bir kitabın kapağında yukarıdaki fotoğrafçılardan birinin çalışması yer alacak.

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

Çek asıllı Fransız yazar Milan Kundera; “Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği”, “Gülünesi Aşklar”, “Gülüşün ve Unutuşun Kitabı”, “Ayrılık Valsi” başta olmak üzere pek çok romana imza attı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından desteklenen "Tarihsel Serüvende İstanbul'un Delileri ve Meczupları" projesinin devamı niteliğindeki sergi, Cağaloğlu'nda Bağımsız Sanat Vakfı ile Yeni Dünya Vakfı'nda 15 Aralık’ta eş zamanlı olarak ziyarete açılacak.

 

Fuzuli’nin Beng ü Bade’sini yayına hazırlayan araştırmacı yazar Murat Kaymaz’ın konuşacağı “Klasik Şiirimizde Benzersiz Bir Şair Fuzûlî” etkinliği, Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi’nde 15 Aralık Cumartesi saat 15.00’da gerçekleşecek.

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Malatya Valiliği’nin katkılarıyla 9-15 Kasım 2018 tarihlerinde düzenlenen 8. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde yarışan ulusal kısa filmler İstanbul Üniversitesi’nde akademisyen ve öğrencilerle buluştu.

Tarih alanındaki uluslararası çalışmalarıyla tanınan bilim insanı Prof. Dr. Sanjay Subrahmanyam, bir konferans için Türkiye'ye geliyor.

 

Söyleşi

Selim İleri ile edebiyat ve hayat hakkında

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editör'den

Edebi türler arasındaki tartışmaları her zaman büyük bir keyifle izlemişimdir. Bu tartışmalar arasında kuşkusuz, hangi türün daha eski olduğuna dair tartışma, yazarları, şairleri ikiye böler. Şairler, şiirin en eski edebi tür olduğu iddiasındadırlar. Hikâyeciler ise insanın “tahkiye” etme ihtiyacından dolayı hikâye türünü ilk insana kadar dayandırırlar.