Sabitfikir
Künye | Yazarlar | Giriş Yap
sabitfikir - dergi

Haber

Haber

Can Yayınları çağdaş fotoğrafçılarla klasik metinleri buluşturuyorToplam oy: 29

Mart ayında Can Yayınları’nın genel yayın yönetmenliğini devralan Cem Akaş Twitter hesabından yayınevinin projelerinden birini duyurdu. Aralarında Dickens’ın Büyük Umutlar, Tolstoy’un Savaş ve Barış, Jane Austen’in Emma, Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar ve Oscar Wilde’ın De Profundis gibi yapıtlarının yer aldığı 20 klasik romandan oluşan yeni bir dizi 15 Ekim’den itibaren raflardaki yerini alacak.

Bu projeyi ilgi çekici kılan, Can Klasikleri arasından seçilen 20 kitabın Türkiye’den 20 çağdaş fotoğraf sanatçısıyla eşleştirilmesi. Klasikler günümüzün penceresinden bakınca neye tekabül ediyor? Bugünden o metinleri okuyan çağdaş sanatçılar şimdiyle geçmiş arasında bağ kurarken zihinlerine hangi imgeler düşüyor? Bu tür sorgulamalara alan açan proje için, genç fotoğraf sanatçılarının ağırlığının hissedildiği 20 isimle çalışıldı. Her birinden, dizide yer alan bir klasiği kendi üsluplarınca yorumlamaları istendi.

 

 

Proje için seçilen 20 isim şöyle: Ali Taptık, Aslı Narin, Cevahir Akbaş, Dilara Arısoy, Ege Kanar, Ekin Özbiçer, Hasan Deniz, İrem Sözen, Laleper Aytek, Görkem Ergün, Metehan Özcan, Okan Bayülgen, Onur Girit, Orhan Cem Çetin, Özgür Atlagan, Selim Süme, Sevim Sancaktar, Silva Bingaz, Sinem Dişli, Yusuf Sevinçli.Klasikler dizisinden her bir kitabın kapağında yukarıdaki fotoğrafçılardan birinin çalışması yer alacak.

 

 

Yorumlar

Yorum Gönder

Yeni yorum gönder

Diğer Haber Yazıları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki Kültür A.Ş. ve Cervantes Enstitüsü işbirliği ile 22-23 Şubat 2019 tarihlerinde Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda, Modern Avrupa'nın ilk romanı olarak kabul edilen Don Kişot’un yazarı Cervantes ile ilgili bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek. Bu etkinlikle İstanbul “Don Kişot Rotası”nda yer alan şehirler arasına resmen girmiş olacak.

Bosna’nın millî şairi ve Aliya İzzetbegoviç’in yakın arkadaşlarından Cemalettin Latiç için Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi tarafından, İBB Kültür Daire Başkanlığı’nın desteğiyle bir saygı programı düzenleniyor.

1965 ile 1975 yılları arasında İstanbul Ansiklopedisi’ne madde hazırlayan arkeolog, müzeci ve yazar Erdem Yücel, Koçu’nun çalışma yöntemleri ve yayının oluşumuna dair tanıklıklarını anlatacak: “Reşad Ekrem Koçu’yu 1952 yılında Vefa Lisesi’nde tanımıştım.

Bu yıl 4.’üncüsü düzenlenecek olan “Uluslararası Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri” 22 Şubat’ta Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde kitapseverlere kapılarını açıyor.

Söyleşi

EFSANELERDEN KURGUSAL EDEBİYATA EDEBİYATIN BAŞ KÖŞESİNDE: KEDİ

 

Bern’deki Paul Klee Müzesi’nde Klee’nin hayvanları konu eden eserleri sergileniyor. Klee’nin çektiği fotoğrafların döndüğü kısımda epey zaman kalıyorum, en az sergiyi gezdiğim süre kadar - fotoğraflar içime işliyor; sevgi dolu ve sakin. Ressamın deklanşörünün karşısında ise sadece kediler var.

ŞahaneBirKitap

Kardeşlik köprüydü, herkes yerinde durdukça yıkılmayacak bir köprü, ayakları ayaklarımız olan. İki yakamız bir arada olacaktı sabit oldukça kademlerimiz. Kardeşlik perdeydi, ayrı düşsek de yırtmayacağımız bir perde, sinema perdesi değildi fakat başkalarının üzerinde kendi filmlerini oynatacağı.

 

Editörden

Edebiyat en basit anlamıyla insanı ilgilendirse de, ilk edebi eserlerden günümüze, başka canlıların da alanı olmuştur. Dönüp baktığımda, edebiyatın dünyayı ve insandan yola çıkarak hakikati anlama, anlatma becerisi başımı döndürüyor.